Kącik Dobrej Gospodyni: Kilka porad dla Pań (i Panów) Domu

2020-07-12 03:30:04

W ostatnim numerze „Głosu Fallathanu” skupiłam się przede wszystkim na przepisach „obiadowych”. Dziś chciałabym przedstawić Wam kilka różnych porad dobrej gospodyni. Będą dotyczyć bardzo wielu różnych rzeczy. Jestem pewna, że niektóre z nich już znacie! Nie od dzisiaj prowadzicie swoje domy, choć może czasem lepiej, a czasem gorzej. Moje porady mają Wam tylko pomóc w byciu idealną panią domu lub też panem domu. Z tej strony bardzo chciałabym przeprosić mężczyzn, którzy czują się urażeni, że najczęściej zwracam się do płci pięknej. Zdaję sobie sprawę z tego, że niektórzy również prowadzą domy i są z tego bardzo dumni. Róbcie tak dalej!

♦ Jeśli wykipiało Wam mleko, wystarczy, że posypiecie kuchenkę solą. Szybko pozbędziecie się nieprzyjemnego zapachu, który potrafi zrujnować pół dnia.

♦ Nigdy nie płuczcie sitka w ciepłej wodzie, ponieważ zakleja ona dziurki. Zawsze płuczcie je w zimnej wodzie.

♦ Zalęgły się Wam karaluchy w szafce? Możecie się ich łatwo pozbyć, wykładając skórkę od ogórka. Wyniosą się za chwilę, bo tak bardzo nienawidzą tego zapachu.

♦ Irytujecie się, że w Waszej szafce niezbyt ładnie pachnie? Co parę miesięcy wkładajcie do nich świeże liście laurowe. Pozbędziecie się i wyeliminujecie ów swąd.

♦ Jeśli do kuchni wpadają Wam różne robaki i nie możecie się ich łatwo pozbyć, wyciągnijcie ocet z szafki. Zacznijcie go gotować. Opary octu powinny skutecznie przepędzić niechciane fruwające robale.

♦ Macie w domu metalowy śmietnik? Cóż, może jest on wyznacznikiem pozycji, którą posiadacie, ale nigdy nie zostawiajcie go w łazience! Może on szybko zardzewieć. Lepiej postawić śmietnik drewniany i pozbyć się kłopotu.

 

image

 

♦ Kryształ jest bardzo drogi, dlatego trzeba o niego dbać. Niektóre zestawy szklanek są droższe niż cały nasz dom! A czy wiecie, jak powinno się myć kryształ? Wyłącznie w zimnej wodzie! Myty w ciepłej wodzie może stracić swój połysk, a co za tym idzie, straci on na wartości.

♦ Nieprzyjemny zapach w spiżarni? Koniec z tym! Wyłóżcie na talerzyk trochę sody i czekajcie na efekty. Zawsze się sprawdza!

♦ Macie dużo mąki, którą musicie przechować przez dłuższy czas? Obawiacie się odwiedzin robaczków różnego rodzaju? Włóżcie do niej ząbki czosnku lub liście laurowe, których zapach skutecznie odstraszy wszelkie szkodniki pragnące dobrać się do mąki. Niestety, nie będziecie mogli użyć tej mąki do pieczenia słodkich rzeczy.

♦ Często płaczemy, kiedy kroimy cebulę. Jak spróbować z tym walczyć? Przemywając cebulę w zimnej wodzie. Możecie również zwilżyć nóż i deskę, którą używamy do krojenia. Należy jednak pamiętać, że daną czynność należy powtórzyć. Oddychajcie przez usta, a nie przez nos. Otwórzcie okno, aby powietrze mogło swobodnie przepływać przez Waszą kuchnię.

♦ Ile razy irytowaliście się, że solniczka „nie działała”, czyli nie leciała z niej sól? Teraz możecie pozbyć się tego problemu i mu zapobiec. Wystarczy włożyć do środka kilka ziaren suchego ryżu. Najbardziej polecam ten pochodzący z Wutanu.

♦ Podczas smażenia na głębokim oleju pewnie niejednokrotnie zostaliście opryskani przez niego, co niektórzy nawet zostali oparzeni. Jak ograniczyć chlapanie tłuszczu? Możecie dosypać do niego odrobinę soli. Pamiętajcie, że jeśli to zrobicie, nie doprawiajcie za mocno mięsa, które będziecie później smażyć na tym oleju.

♦ Podczas krojenia różnych warzyw, mogliście zauważyć, że niektóre farbią Wasze dłonie. Nie zawsze wygląda to ładnie i niekoniecznie chcielibyście pokazać się w takim stanie swoim gościom. Zamiast próbować szorować ręce mydłem, wystarczy, że użyjecie skórki od cytryny i trochę jej soku. Kolor powinien zejść po chwili.

♦ Lubicie Wutańskie przedmioty? Macie już jakieś naczynia z bambusa? I nie wiecie, jak je myć? Do czyszczenia tych rzeczy używajcie wody z dodatkiem soli! Będą zawsze pięknie wyglądać.

♦ Farbujące buty to zmora prawie każdego z nas. Czasami przez wiele dni pozostawiają nieładne kolory na pończochach czy skarpetach. Jest jednak na to sposób. Wystarczy je przetrzeć w środku szmatką nasączoną octem.

♦ Skoro jesteśmy już przy butach, jak szybko rozszerzyć buty, które nas obcierają? Wystarczy włożyć mały woreczek do buta, w którym będzie woda. Jeśli jesteście magami, wodę szybko zamroźcie. Pozbędziecie się kłopotu, a Wasze stopy odetchną z ulgą.

♦ Szukacie nieco oszczędności na oświetleniu? Jest sposób! Świece palą się jaśniej i wolniej się stapiają, jeśli naokoło knota posypiemy trochę soli. Nie mówcie jednak o tym sposobie producentom świec, będą temu zaprzeczać.

♦ Znów macie problemy z wysuwaniem szuflad? Posmarujcie je suchym mydłem. To naprawdę pomaga!

♦ Wiele osób zawsze zadaje mi pytania, jak czyszczę swoje lustro. To proste, używam kredy rozrobionej ze spirytusem. Na coś tak drogiego, mogę poświęcić trochę alkoholu.

♦ W Waszych domach są obrazy w pozłacanych ramach? A wiecie, jak powinno się je czyścić? Przekrojoną na pół cebulą! Być może zapach nie będzie mocno zachęcający, ale to pozwoli na konserwację ramy i sprawi, że będzie zachwycać przez lata.

Honorée Naesse

image

Wróć do strony głównej