Broń dla każdego

2020-07-11 18:38:08

Każdy wojownik, jak i zwykły obywatel często posiada w swoim ekwipunku jakiś oręż. Zwykle jest to broń sieczna lub kostur. Nawet najwytrawniejsi magowie noszą przy sobie jakiś sztylet czy inny długi nóż. Po co? Oczywiście do samoobrony! O ile długie kostury, kusze, łuki czy proce przydają się w walce na odległość, o tyle w zwartych potyczkach nieocenione okazują się właśnie miecze, sztylety, noże, a nawet brzytwa. Pięści proponujemy pozostawić do ulicznych walk dzieciaków oraz zniewieściałych facetów. I żeby jasnym było! Nie umniejszam nic kobietom! Niewiasty niejednokrotnie są równie wprawne jak i niebezpieczne podczas walki orężem jak niejeden mąż. 

Wracając jednak do głównego wątku. W tym artykule chciałbym przybliżyć czytelnikom czym jest broń sieczna, jakie mamy jej rodzaje i do kogo najlepiej jest się zwrócić po świetny sprzęt. 

Zacznijmy od tego, po co w ogóle używać w Fallathanie broni siecznej? Niezależnie od rasy, jaką reprezentujesz (no chyba, że jesteś Hessadrasem, to żaden ekwipunek nie jest Ci potrzebny, o ile nie chcesz sobie nim podłubać w zębach), wybór broni jest bardzo ważny. Tak więc zacznijmy od początku.

Czym jest broń sieczna?

Jak sama nazwa wskazuje broń sieczna służy do siekania, cięcia, krojenia i wcale nie mam na myśli tych czynności wykonywanych w kuchennym zaciszu. Niektórzy oczywiście korzystają z niej nie tylko podczas walki, ale jak to mówią…: co kogo kręci, to mnie nic do tego. 

Najbardziej znaną i powszechną bronią używaną w Fallathanie są miecze. Tych mamy dwa podstawowe rodzaje: jednoręczne oraz dwuręczne. Oczywiście te pierwsze są o tyle uniwersalne, że można używać dwóch takich na raz. Pojedynczo mają mniejsze obrażenia niż dwuręczny, ale kiedy posiadamy oba oraz jesteśmy wystarczająco biegli w ich używaniu, to jesteśmy w stanie zrobić niezłą jatkę. Co więcej, takie miecze są lżejsze przez co kondycję można mieć nieco mniejszą. Polecamy dla laików, osób o wątłej posturze oraz tym co wolą dwie zabawki zamiast jednej. I tu taka uwaga dla wszystkich. DŁUGOŚĆ MA ZNACZENIE!

Im dłuższa klinga, tym więcej szans na to, że ulegnie uszkodzeniu podczas walki. Oczywiście, na to wpływa również jakość stopu z jakiego ów ostrze jest wykute. Jednakowoż plusem długich, najczęściej ciężkich mieczy jest to, iż mamy szansę trafić nim przeciwnika stojącego dalej. Krótsza broń zwykle jest lżejsza, ale też trwalsza. Stop jest nieco grubszy, co umożliwia łatwiejsze zaostrzenie klingi. Innym rodzajem miecza, o którym wspomniałem wcześniej, jest miecz dwuręczny. Znacznie większy i cięższy, od jednoręcznego. Ma równiej dłuższą rękojeść, by łatwiej było go chwycić oburącz. Istotną sprawą jest, że tego rodzaju broń wymaga od nas oburęczności, dużej siły fizycznej i niemałej umiejętności władania bronią. Sam od siebie, mogę powiedzieć byście wszelkie przygody z mieczami zaczynali od mieczy ćwiczebnych (zwykle drewnianych), tworzonych na wzór mieczy jednoręcznych. Opanowawszy władanie takim orężem łatwiej będzie przestawić się na cięższy kaliber, jakim jest broń dwuręczna. 

Miecze dzielimy też na jedno, lub dwusieczne, czyli takie, które są zaostrzone albo z jednej, bądź z obu stron klingi. To już od Was zależy co wybierzecie.

 

image

Silver Knight by Artur Treffner

 

Innym przyjemnym rodzajem broni siecznej są małe noże i sztylety. Jak sama nazwa wskazuje są znacznie mniejsze od mieczy, łatwiej je ukryć pod ubraniem. Dlatego też są częstym ekwipunkiem drobnych rabusi, złodziejaszków i awanturników z podrzędnych karczm oraz rynsztoków. Sztylety mają także to do siebie, że są cieńsze, klingi ich są wąskie i bardzo ostre. Często też są na nich wyżłobione ryciny, runy czy inne grawery, w których łatwo osadzają się różne trucizny. 

Duża broń dwuręczna

Do często używanych broni, szczególnie przez katów i barbarzyńców, są topory. Podobnie jak miecze mogą być jedno- lub dwusieczne. Te drugie zwykle widujemy na polach walki, zaś kaci, podczas egzekucji używają tych jednosiecznych. Zwykle do ich użycia potrzebujemy także sporej siły i wiedzy jak nimi wywijać. Są mniej poręczne niż miecze i ciężej nimi władać. Ich ostrza są szerokie, na długich, ciężkich kijach, trzymanych oburącz. Są też wytrzymalsze od mieczy i niejednokrotnie mniej zdobne. 

Mniejszym odpowiednikiem są małe toporki, którymi możemy posługiwać się jedną ręką. Można je schować za pasem i w przeciwieństwie do swoich wielkich sióstr, są znacznie lżejsze i poręczniejsze.  Podobne do siekiery, niektórym służą też do rąbania drewna na opał. 

Innym rodzajem broni siecznej są też włócznie i halabardy. Chyba najmniej lubiana, a zarazem najczęściej widywana w wojsku broń. Potrafią mieć długość ponad 2, 5 metra, są ciężkie. Ostro zakończone u góry. Można na nie nabijać, dźgać nimi oraz (jeśli mówimy o halabardach) ścinać na znacznie większą odległość niż mieczem czy toporem. Najważniejsze jednak jest to, że jest to rodzaj broni, którą nie każdy może się posługiwać. Kontrola nad taką bronią jest trudna. Wymaga od nas dużej siły, wyczucia równowagi oraz samokontroli. Taki rodzaj broni wymaga też dobrego wyczucia odległości by nie zrobić sobie krzywdy, celności - by trafić z większej odległości w punkt. 

W Fallathanie poza standardowymi rodzajami broni, możemy natrafić także na bronie magiczne, zwane artefaktami. Ich zdobycie niejednokrotnie może okazać się ostatnią rzeczą, którą zrobimy w życiu. Jednak, jeżeli przeżyje się wyprawę po taki skarb, pokona szereg potworów i przeciwności losu, można się poszczycić unikatami. Zwykle mają one większą wytrzymałość, zadają większy atak, gdyż zwykłe obrażenia najczęściej potęgują ich magiczne zdolności. 

Od razu mówię, że nie każdy może taką broń mieć i niewiele jest takiej w krainie. Trzeba się nieźle nagłowić i nagimnastykować by znaleźć podania i mapy, które doprowadzą nas do upragnionego celu. Zamiast więc udawać się w dalekie podróże i narażać na szwank swoje życie, można udać się do wybitnych person, tworzących unikaty, choć wyglądają jak zwykła broń. Są nimi Uliar i Matrim. Ich oręża obiegły już legendą całą krainę Fallathanu. 

Pamiętajcie jednak, że niezależnie od tego jaki rodzaj broni wybierzecie, najważniejsze jest to by ćwiczyć władanie nią i zdobywanie jak największej biegłości w posługiwaniu się nią. Tylko wtedy będziecie w stanie osiągnąć mistrzostwo w walce bronią. Tak sieczną, jak i każdą inną.

Wasz uniżony Kat

Neiden Teris

image

Wróć do strony głównej