Żółwiorożec

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

Z Wielkiej Biblioteki Cesarskiej
Dział XXX Potwory i Bestie.
Stronica 78
Gatunek: Żółwiorożec
Grupa: II
Rycina1. Opis wyglądu:
Żółwiorożec to olbrzymie wodno-lądowe monstrum, dorastające nawet do dziesięciu metrów długości (wraz z ogonem i szyją). Jego waga liczona jest na kilka ton, w zależności od wieku osobnika. Podobnie jak u żółwia, grzbietową część tułowia pokrywa dwuwarstwowa, pancerna skorupa. Wyrastają z niej trzy rzędy długich i ostrych kolców, stanowiących naturalną osłonę przed drapieżnikami. Żółwiorożec nie ma zdolności ukrycia płetw i szyi w skorupie. Organy te pokrywa gruba i trudna do przebicia skóra. Cztery kończyny przekształcone są w tylne i przednie płetwy. To dzięki ich synchronicznemu ruchowi, bestia jest zwinnym pływakiem. Szczątkowy, niedługi ogon służy jako ster. Wyrastająca z tułowia masywna, kilkumetrowa szyja, jest dość elastyczna, zwłaszcza w warunkach podwodnych. Na jej końcu widnieje łeb monstrum, przypominający po części gadzi. Wydłużone szczęki przypominają dziób, w którym zamiast zębów są rogowe listwy, ostre niczym noże. Na szczycie łba widnieją dwa pionowe rogi - pierwszy niewielki, drugi sięgający niemal pół metra długości. Im starszy osobnik, tym dłuższy kolec. Tył głowy (obustronnie) przekształca się w zwinięte do środka rogi. Skóra i skorupa Żółwiorożca ma odcień morskiego błękitu. Bestia nie potrafi oddychać pod wodą, ma jednak zdolność długotrwałego wstrzymania oddechu. Wszystko uzależnione jest od aktywności - jeśli pływa, może przebywać pod wodą nawet godzinę a jeśli tkwi nieruchomo, czas ten wydłuża się do nawet dziesięciu godzin.

2. Występowanie i zwyczaje:
Żółwiorożec pojawił się w morzach Fallathanu, wraz z powstaniem Sferrum. Zamieszkuje ciepłe i obfite w pokarm rejony oceanów. Całe życie spędza w wodzie a jedynie samice, na okres składania jaj, wychodzą na ląd. Ich dietę stanowią mniejsze stworzenia, począwszy od meduz, krewetek, krabów, gąbek na rybach skończywszy. Nie gardzą podwodną roślinnością, która wzbogaca ich jadłospis (algi, wodorosty). Ponieważ nie mają zębów, używają potężnych dziobatych szczęk aby rwać, gnieść i ciąć na strzępy pokarm. Mniejsza zdobycz jest połykana w całości. Żółwiorożce są najczęściej samotnikami, chociaż od czasu do czasu zbierają się w duże stada, jeśli gdzieś występuje nagromadzenie pożywienia. Mogą spać przy powierzchni wody, jak i w razie potrzeby ukryć się na dnie wśród przybrzeżnych skał. Okres godowy przypada raz na pięć lat a kopulacja odbywa się w morzu. Po roku czasu, samice wracają na ląd, do miejsc w których się narodziły. W piasku plaż wykopują norę i składają niemal setkę zielonych jaj. Po jej zasypaniu, samica wraca do morza. Piasek ma chronić jaja przed przegrzaniem i utrzymywać w miarę równą temperaturę. Po miesiącu inkubacji, wykluwają się miniaturowe Żółwiorożce przypominające wyglądem dorosłe osobniki. Instynktownie kierują się w stronę morza, rozpoczynając cykl nowego pokolenia. Tylko kilku szczęśliwców dożyje stu lat, będąc zdolnym do kopulacji. Żółwiorożce dożywają nawet do tysiąca lat. Nie są agresywne i nie atakują okrętów. Mogą natomiast pokusić się o atak na morskiego rozbitka. W kulturze i legendach fallathańskich ras, bestia uchodzi za symbol długowieczności. Jej dumny i piękny wygląd, przyciąga rządnych sławy i bogactwa łowców. Bardzo ceniona jest w płatnerstwie pancerna skorupa i skóra. Róg wart jest fortunkę, stosowany jako ozdoba broni i salonów. Mięso z Żółwiorożca jest cenionym przysmakiem, podawanym na stołach arystokracji.

3. Specjalne zdolności:
Karapaks - Pancerz Żółwiorożca, naszpilkowany trzema rzędami ostrych kolców, jest bardzo twardy i odporny na broń sieczną ( obrażenia zmniejszone o 90% )
Twarda skóra - Pokrywająca cielsko skóra Żółwiorożca, jest gruba na kilka centymetrów.
Wstrzymanie oddechu - Żółwiorożec potrafi wstrzymać oddech nawet na 10 godzin (wszystko zależy od aktywności fizycznej potwora).
Pływanie - Żółwiorożec bardzo dobrze pływa na i pod powierzchnią wody.
Połykanie w całości - Żółwiorożec połyka w całości swe ofiary (maksymalnie wielkości kota).
Powolny metabolizm - Żółwiorożec ma niską przemianę materii.
Wady:
Lądowa bezbronność - Żółwiorożec na lądzie jest powolny, ociężały i niemal bezbronny.
Podwodne ogłuszenie - Żółwiorożec jest bardzo wrażliwy na "podwodny" hałas.
Obuchowa kruchość - Chitynowa skorupa Żółwiorożca jest podatna na obrażenia zadane bronią obuchową ( obrażenia zwiększone o 100% )

Autor: Dragonias

Wróć do strony głównej