Relesi

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

Archiwum Zakonu Wiedzy, Dział Bestie Królestwa Przeznaczenia.
Tom XII "Zwierzęta Niezwykłe"
pióra Narity Savad’dim, Mistrzyni Bestiologii w Zakonie Wiedzy
Stronica 14
Gatunek: Relesi
Grupa: I (zwierzęta)
Rycina


1. Opis wyglądu:
Ten niezwykły gatunek koziorożca posiada piękne szaro-czarne futro, które niezależnie od płci na piersi i szyi tworzy srebrzystą, sięgającą krzyża grzywę. Długie, cienkie, czarne rogi u samców sięgają metra, dwukrotnie więcej niż u samic, a u najstarszych osobników zdarza się, że dorównują długości ciała. Co ciekawe, zwierzęta te nigdy nie używają ich jako broni. Relesi sięga ok. 120 cm w kłębie, a długość ciała rzadko wynosi mniej niż 1,5 m. W przeciwieństwie do większości swych górskich kuzynów zdecydowanie woli tereny równinne, co odbiło się na jego sylwetce. Budowę ma smukłą o długich, zgrabnych kończynach zakończonych twardą racicą. Doskonale radzi sobie na otwartym terenie, zaskakując drapieżników swą szybkością i nagłymi zwrotami w biegu.
Wiek zwierzęcia rozpoznać można po ozdabiającej długi pysk bródce, która pojawia się u nich po osiągnięciu dziesięciu lat. Drugą oznaką zdradzającą wiek jest ujednolicenie barwy sierści. Jagnięta rodzą cię całkowicie czarne. W miarę dorastania grzywa staje się coraz jaśniejsza, choć pysk pozostaje ciemny. Po piątym roku życia futro Relesi zaczyna siwieć, począwszy od pyska, przez nogi po grzbiet.

2. Występowanie i zwyczaje:
Istnieje wiele teorii na temat pochodzenia tych zwierząt, najbardziej pewna z nich dotyczy ich bliskiego pokrewieństwa ze zwykłym koziorożcem powszechnie występującym w Górach Krańca Świata. Uważa się, że zamieszkujące tereny dzisiejszego Amarth stada uległy wpływom środowiska, a przede wszystkim magii, nabierając cech najlepiej przystosowujących je do tutejszych warunków.
Relesi jest zwierzęciem powszechnie występującym na terenach całego Królestwa Przeznaczenia. W sporej części zostały one udomowione, aczkolwiek wciąż istnieje wiele dzikich stad zamieszkujących doliny wśród wschodnich Gór Południowych. W obu przypadkach zwierzęta żyją w licznych grupach, przywiązując się do określonego terytorium. Żywią się wszelką roślinnością, jaką znajdą. Rośliny trujące oraz odurzające nie wykazują działania na Relesi. Dwa razy do roku, w lecie i w zimie, następują gody, w czasie, których samce tańczą przed samicami, wymachując rogami przy dość specyficznym buczeniu. Po trwającej cztery miesiące ciąży, przychodzą na świat dwa do trzech jagniąt o całkowicie czarnym umaszczeniu. Ich sierść ma niezwykle delikatną strukturę, przez co skórki młodych Relesi są jednym z najdroższych i najrzadszych materiałów na terenach znanego Fallathu. Ciekawostkę stanowi fakt, że ceremonialna toga rektora Uniwersytetu Masvaary obszyta jest właśnie skórkami jagniąt tego gatunku.
Relesi służy jako źródło mięsa, mleka, futer i skór. Warto tu wspomnieć o niespotykanej cesze tych zwierząt, którą zbadać można dopiero po ich śmierci. Z jakiegoś powodu, skóra Relesi jest odporna na bardzo wysokie temperatury jak te występujące w czerwonym żarze. Możliwe, że wiąże się to z ich migracją w czasie srogiej amarthyjskiej zimy w okolice Równiny Płomieni.
Skóra tych zwierząt izoluje od gorąca trzykrotnie lepiej od jakiejkolwiek innej skóry tej samej grubości oraz nie niszczy się tak łatwo pod wpływem żaru, przez co jest doskonałym i poszukiwanym materiałem podstawowym na fartuchy oraz rękawice kowalskie. Odpowiednio wyprawiona jest miękka i delikatna, dzięki czemu służyć może do wyrobu tak galanterii, jak i elementów odzieży.

3. Specjalne zdolności:
Żołądek ze stali - Relesi żywi się wszelkimi roślinami, na jakie tylko się natknie, pochłania także co cieńsze gałązki oraz korzonki
Uciekinier - niewiele zwierząt potrafi dorównać w szybkości i zwrotności spłoszonemu przedstawicielowi tego gatunku
Płochliwy - występujące dziko zwierzęta są bardzo czujne i wystarczy sam widok obcej istoty, by zmusić je do ucieczki

Autor: Ahrimaar

Wróć do strony głównej