Muszlowiec Ranruin

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

Z Wielkiej Biblioteki Cesarskiej
Dział XXX Potwory i Bestie.
Stronica: 3
Grupa: I
Nazwa: Muszlowiec Ranruin1. Opis wyglądu:
Bezkostne, morskie stworzenie, którym jest Muszlowiec, charakteryzuje się pośród wszystkich innych znanych bezkręgowców nieregularną, pełną wypustek muszlą mlecznej barwy, pokrytą nieregularnymi, brązowymi pasami.
Dorosłe osobniki potrafią wytworzyć i przenosić na swym ciele muszlę wielkości męskiej pięści. Okryte pancerzem ciało o trudnym do określenia kształcie w zależności od stadium rozwoju stworzenia, zmienia barwy: młode osobniki są koloru zielonego, osobniki dojrzałe do rozrodu osiągają kolor jasnobłękitny, za to te, które nie zdolne są już do przedłużania gatunku, charakteryzują się brunatną barwą.
Stworzenie w odróżnieniu od znanych, lądowych ślimaków, do których najczęściej jest porównywane, nie wytworzyło czułek, zwanych potocznie "rogami", w zamian za to, natura obdarowała Muszlowca trzema wypustkami czuciowymi umieszczonymi nad otworem gębowym. Znajdują się na przedniej części ciała, tuż pod pozostałościami małych gałek ocznych.

2. Występowanie i zwyczaje:
Z racji środowiska naturalnego, w którym zamieszkuje, Muszlowiec Ranruin jest z pewnością jednym z bardziej zagadkowych, niepoznanym do końca organizmem tego świata, mimo, że wydaje się być całkiem niepozornym stworzeniem.
Muszlowiec jest zwierzęciem głębinowym. Żyje na dnie morskim w sąsiedztwie wysokich wodorostów. Dno mórz, na którym żyje opuszcza tylko raz do roku, wypełzając na brzegi. Po co? Tego uczonym nie udało się dowiedzieć do tej pory. Jednakże ustalono, że nie są to wędrówki spowodowane potrzebą rozmnażania się w płytszych wodach przybrzeżnych, lub na samym brzegu, trwające około tygodnia.
Największe skupiska Muszlowców, odnotowano w okolicach zatok powstałych w sąsiedztwie ciepłych prądów morskich. Bardzo często osiedla się na wrakach.
Muszlowiec żywi się ikrą ryb, larwami owadów, a także obumarłymi organizmami opadłymi na morskie dno. Trudno wyobrazić sobie, by krewniak ślimaka był w stanie czynnie polować, dlatego skład jego diety nikogo nie powinien dziwić.
Ciało Muszlowca jest na stałe związane z jego muszlą, która rośnie wraz z nim. Co za tym idzie, wydobycie Muszlowca z jego skostniałej tkanki, powoduje śmierć zwierzęcia.
Stworzenie rozmnaża się poprzez składanie ikry, zupełnie, jak ryba mimo, że gatunkowo nie ma z nią nic wspólnego. Mimo, że samce od samic nie różnią się w żaden sposób wyglądem, zaobserwowano u Muszlowca podział płciowy.
Osobliwą cechą tego stworzenia jest niesamowity, niewytłumaczony do tej pory żadną czynnością życiową proces, w którym Muszlowiec Ranruin produkuje i uwalnia ze swojego ciała pojedyncze nitki szybko tężejącej substancji nazywanej przez badaczy: Jedwabiem Morskim. Bezpośrednio przed uwolnieniem nitek jedwabiu morskiego, stworzenia, zarówno samce, jak i samice, wspinając się na najwyższe gałązki wodorostów, by przytwierdzić do nich tężejącą wydzielinę.

Autor: Ashetta Ranruin Grimmaldini

Wróć do strony głównej