Mamut fallathcki

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

Z Wielkiej Biblioteki Cesarskiej
Dział XXX Potwory i Bestie.
Stronica  65
Gatunek: Mamut fallathcki
Grupa: I
Rycina


1. Opis wyglądu:
Mamuty to ogromne zwierzęta, górujące nad większością innych stworzeń lądowych. Wzrostem mierzą zazwyczaj od 2,75m do 3,5m, mogą jednak występować osobniki wykraczające poza te granice. Młode oraz samice żyją w stadach od 4 do 12 osobników, natomiast dorosłe samce wędrują zazwyczaj samotnie, o ile nie poszukują akurat aktywnie partnerki lub ich potomstwo nie jest w stanie o siebie zadbać - wtedy samiec jest w stanie dołączyć na pewien czas jakiegoś stada. Zależnie od rozmiarów, ważą one od 4 do 7 ton. Charakterystycznymi cechami mamutów są długie, ostre ciosy (nazywane często błędnie kłami) służące do obrony przed drapieżnikami oraz starć o dominacje w stadzie, a także za przyrządy służące do kopania czy piłowania. Ciosy rosną nieustannie aż do śmierci zwierzęcia, przez co można określić jego wiek w zależności od ich długości oraz zużycia. Są one także niezwykle cenione przez wszelkiej maści jubilerów czy innych rzemieślników w związku z ich miłym dla oka wyglądem oraz wysoką trwałością. Długa, umięśniona trąba także służy za narzędzie dla mamuta, dzięki której jest w stanie dosięgać położone wysoko gałęzie, podnosić różne przedmioty czy też pryskać wodą. Bujne owłosienie mamuta zapewnia mu ciepło w zimniejszych klimatach, funkcjonując również za swoisty rodzaj pancerza - jest ono grube i gęste, przez co amortyzuje wszelkie obrażenia zadawane mamutowi, czyniąc go nieco trudniejszym do upolowania. W wypadku nadejścia cieplejszej pory roku lub dłuższego pobytu w gorętszej strefie klimatycznej, mamuty mogą zrzucić z siebie futro, aby nie cierpieć z powodu upalnych temperatur.

2. Występowanie i zwyczaje:
Mamuty są roślinożercami, co absolutnie nie oznacza, że nie są groźne. Atakują poprzez szarżę swymi potężnymi ciosami, nabijając na nie przeciwników, wykorzystując także wielkie, ciężkie nogi jako drugą z form ataku. Niezwykłym osiągnięciem jest zablokowanie ciosów mamuta. Tylko najsilniejsi ludzie są w stanie dokonać takiego wyczynu - dużo rozsądniej po prostu wykonać unik, gdyż mamut nadrabia swą niską zręczność poprzez brutalną siłę. Pomimo ich wprawy w szerzeniu śmierci i chaosu, mamuty to z natury pokojowe zwierzęta. Atakują tylko w wypadku zagrożenia ich samych lub swoich młodych, czy to poprzez wkroczenie na teren ich siedliska, czy też broniąc się przed napastnikiem. Nie lubią wody i unikają przekraczania wszelakich rzek tudzież strumyków, aczkolwiek na wypadek pilnej potrzeby mogą przełamać tą niechęć. Zamieszkują wszelkie tereny o chłodniejszym klimacie, tak jak Amarth, Careogród czy południowe rubieże Cesarstwa, raz na kilka lat przemieszczając się także pomiędzy niektórymi krainami w poszukiwaniu partnerów do rozmnażania oraz miejsc do utworzenia nowych siedlisk. Mamuty to również istoty o niezwykle dobrej pamięci, przez co raz przebyty szlak pamiętają zazwyczaj do końca swego żywota, nie będąc praktycznie w stanie zgubić się samoistnie podczas podróży. Łowcy oraz kłusownicy obrali sobie mamuty za jedne z ulubionych celów - skóra, mięso i kości zwierzęcia mają wiele zastosowań, przez co cena ich skupu często zachęca do polowań na owe majestatyczne istoty. Grupa wprawnych łowczych może wykorzystać niezdarność zwierzaka do łatwego zgładzenia samotnych osobników.

3. Specjalne zdolności:
- Mamuty są dość inteligentne oraz posiadają niezwykle dobrą pamięć, przez co można je wytresować jako zwierzęta juczne, bojowe i wierzchowe.
- Ich siła oraz rozmiary czynią je trudnymi do zabicia czy zadania co dotkliwszych ran.
Wady:
- Błogosławieństwo jest dla mamutów także przekleństwem - wielkość zwierzęcia powoduje, że nie może poszczycić się ono zbyt wielką zwinnością, przez co łatwo od mamuta uciec, przewrócić go czy zwabić w pułapkę.

Autor: Arivald

Wróć do strony głównej