Jak amarthyjski

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

Archiwum Zakonu Wiedzy, Dział Bestie Królestwa Przeznaczenia.
Tom XXII "Bestie Powszechne"
pióra Lartsey Grim, Mistrzyni Bestiologii w Zakonie Wiedzy
Stronica: 18
Gatunek: Jak amarthyjski
Grupa: I (zwierzęta)
Rycina

 


1. Opis wyglądu:
Jak amarthyjski cechuje się przede wszystkim swym gęstym, białym futrem, chroniącym go przed niezwykle zimnymi, górskimi śnieżycami i wichrami. Takie umaszczenie chroni go również przed drapieżnikami. Bardzo ważną cechą wyglądu są także pokaźne, wygięte w literę ,,S'' rogi i nieco dłuższy pysk niż u innych przedstawicieli rodziny jaków. Samice różnią się od samców innym kształtem poroża - w kształcie świdrów. Przeciętna długość ciała dla samców to 4 metry, a samic 3,5 m.

2. Występowanie i zwyczaje:
Jak amarthyjski powstał wraz z narodzeniem się Sferrum. Spotkać go można prawie we wszystkich górach Fallathanu, ale najliczniej występuje w Amarth. Żywi się gównie drobną roślinnością, gromadząc tłuszcz, potrzebny do przetrwania w tych surowych warunkach. Przez cały okres swego życia zwierzęta te pozostają w swoim stadzie, wiecznie wedrując po górach. Jak amarthyjski rozmnaża się wyłącznie w porze letniej, a ciąża trwa dokładnie 12 miesięcy. Młode osiągają dorosłość w wieku pięciu lat.
Jego udomowiona odmiana hodowana jest dla futra, skór, mięsa i mleka. Wykorzystywany jest też często jako zwierze juczne i pociągowe, a nieraz, zwłaszcza przez górali, także jako wierzchowiec.

3. Specjalne zdolności:
- Niewrażliwość na zimno
- Mocna budowa

Autor: Asarath

Wróć do strony głównej