Zimnica Modra

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

1. Typ: Roślina

2. Opis:
Roślina osiąga około pół metra wysokości. Na grubej, sztywnej łodydze wyrasta najpierw kępa dużych kwiatów o mięsistych płatkach w kolorze błękitnym. Na jednej łodydze może wyrastać do 15-20 kwiatów, przez co zwieńczenie łodygi daje zjawisko pękatej kuli. Mimo tak dużego kwiatostanu, owoców na jednym egzemplarzu może wyrosnąć jedynie do czterech.
Liście płożą się po ziemi, wybarwione na intensywną zieleń upstrzoną czerwonymi, nieregularnymi plamkami.
Zimnica Modra zaczyna kwitnienie wraz z pierwszymi roztopami. Kwiaty w pełnej krasie dożywają ciepłej wiosny, kiedy obudzony do życia cud natury - pszczoły - zapylając je, dają Zimnicy owoce.
Owoce Zimnicy Modrej są nieregularnego kształtu, zbliżonego do ziemniaków. Wybarwiają się do głębokiego niebieskiego tonu i gdy dojrzeją do zbioru i spożycia, pokrywają się czerwonymi plamkami. W smaku są piekielnie słodkie, jednakże w owej słodyczy wyraźnie daje się odczuć chłód i orzeźwienie. Po rozgryzieniu, wewnątrz owocu znaleźć można gniazdo wypełnione pestkami, będącymi kształtu malusieńkich kuleczek.
Kwiat przez cały, bardzo długi okres swego kwitnienia wydziela mocny, słodki zapach, a dotknięcie jego płatków barwi na niebiesko.
Zerwane, wysuszone i na końcu zmielone płatki kwiatów mogą posłużyć jako słodkawy w smaku barwnik dodawany do deserów.
Podczas owocowania łodyga Zimnicy Modrej zazwyczaj zgina się pod ciężarem owoców i łamie. Wówczas obumiera całkowicie by wzejść od nowa podczas zimy. Liście całoroczne nie opadają, ani nie schną na śnieżną porę, jednakże zwijają się do środka rośliny by przykryć zalążki łodyg.
Kwiat charakteryzuje się głębokim, grubym korzeniem, który daje roślinie możliwość przetrwania zimy.
Do uprawy Zimnicy Modrej wymagane są określone warunki: przede wszystkim wysokie temperatury w okresie letnim i suche podłoże, przy czym Zimnica najlepiej wzrasta na gruncie powstałym poprzez skruszenie warstw skalnych. Nie lubi cienia, toteż na próżno szukać jej w lasach. Najczęściej spotkać można ją już tylko w prywatnych ogrodach lub sporadycznie jej dziką, skarłowaciałą odmianę na łąkach lub klifach Romen-doru.

3. Sposób przechowywania:
Kwiaty cięte przechowywać jedynie w wazonach z codziennie wymienianą wodą. Ciekawostka: by kwiaty stały dłużej, wodę trzeba delikatnie osolić.
Ususzone płatki - przechowywać w pojemnikach zamkniętych i chroniących zawartość przed wilgocią oraz innymi zapachami (płatki łatwo nimi "przechodzą").
Owoce, po zebraniu, należy dokładnie umyć, osuszyć i chronić przed światłem Solimusa, a także wilgocią.

4. Trwałość:
Kwiaty cięte wytrzymują w wazonie do kilku tygodni. Zebrane płatki kwiatów, odpowiednio wysuszone nie tracą swoich właściwości barwiących przez około 2-3 miesiące. Po upływie tego czasu bledną samoistnie. Owoce szybko fermentują, jednakże gdy zapewnimy im otoczenie wystarczająco suche, są przydatne do spożycia od 2 do 3 tygodni.

5. Sposób, w jaki dostarcza się ją do organizmu:
Doustnie. Z kwiatów i owoców Zimnicy Modrej powstają orzeźwiające i słodkie desery oraz napoje, alkoholowe i nie tylko.

6. Efekt, jaki powoduje jej zażycie/dostarczenie do organizmu:
Uczucie wyziębienia jamy ustnej, orzeźwienie i schłodzenie pozorne organizmu.

6.1. Czas, po jakim zaczyna działać: Od razu po wprowadzeniu do jamy ustnej.

6.2. Antidotum i jego dostępność: Nie dotyczy.


Autor: Ashetta Ranruin

Wróć do strony głównej