Morwa

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

1. Typ: roślina

2. Opis:
Morwa występuje w postaci dużych krzewów lub niewielkich drzew, osiągając wysokość 10-15 metrów. Wyjątkiem jest Morwa biała, która urasta nawet do 20 metrów.
W miesiącu Asvarba pojawiają się na drzewkach pierwsze liście. Rosną duże, grube i skórzaste, o sercowatym kształcie i rozwijają się aż do pierwszych przymrozków. Owoce pojawiają się w miesiącu Sakhal, wyglądem przypominają około 3 centymetrowe jeżyny i szybko opadają, dlatego wymagają sprawnych zbiorów. Ma głęboki i dobrze rozrośnięty system korzeniowy, dzięki czemu może pobierać wodę i składniki odżywcze z głębszych warstw gleby.
Jest mało wymagającą rośliną, gdyż może rosnąć bez czyjejkolwiek ingerencji, nie ma wygórowanych wymagań glebowych i nie potrzebuje nawożenia. Można oczywiście dopomóc roślinie nawozem i w ten sposób zyskać lepsze plony. Z tego powodu można ją uprawiać w różnych strefach Fallathanu prócz tych, gdzie panują duże mrozy lub zupełne susze. Niemniej jednak młode drzewka zawsze należy osłonić w zimie, by nie przemarzły. W tym okresie można także przeprowadzać na gałęziach Morwy wszelkie potrzebne zabiegi, gdyż roślina pozostaje "uśpiona" - usuwanie uschniętych gałęzi, a także przycinanie tych, które się krzyżują i nadmiernie zagęszczają koronę. Należy jednak unikać silnego cięcia, ponieważ Morwy wytwarzają sok mleczny, który obficie wycieka ze zranionych tkanek.
Wyróżnić można trzy gatunki tej rośliny: Morwę czarną, Morwę czerwoną i Morwę białą. Zdarza się, iż wykorzystywane są, one jako żywopłot.

3. Sposób przechowywania:
W związku z tym, że jest to roślina spożywczo - zielarska, należy postępować z nią tak, jak z każdym innym rodzajem pożywienia. Surowe owoce należy zbierać do wiklinowych lub trzcinowych koszy. Suszone owoce można przechowywać w różnego rodzaju saszetkach czy płóciennych woreczkach i dodawać do ciast, kompotów. Jeśli chodzi o przetwory, zależy to już od konkretnej rzeczy.

4. Trwałość:
Do przechowywania surowych owoców nie nadają się wszelkiego rodzaju szklane pojemniki, gdyż nie przepuszczają powietrza i mogą spowodować szybsze psucie się Morw, znajdujących się na spodzie naczynia. Liście Morwy najlepiej wykorzystywać od razu po zebraniu. Wyschnięte nie nadają się do karmienia jedwabników, a herbata przyrządzona z suszu jest mniej aromatyczna, niż ze świeżych liści. Również kwiaty używane do produkcji maści tracą swoje właściwości po zeschnięciu, dlatego też należy je dodawać do preparatu zaraz po zerwaniu.

5. Sposób, w jaki dostarcza się ją do organizmu:
W zależności do czego wykorzystujemy Morwę, będzie to jej zjedzenie, bądź wypicie. W przypadku maści - wsmarowywanie preparatu w skórę.

6. Efekt, jaki powoduje jej zażycie/dostarczenie do organizmu:
- Morwa czarna - ma bardzo soczyste owoce, o słodko-kwaśnym smaku. Mogą być wykorzystywane do wyrobu marmolady, kompotów, syropu na suchy kaszel, nalewek i alkoholi. Wykazują właściwości lekko przeczyszczające, większa ich ilość może więc być stosowana w zaparciach i bolesnych kolkach. Jej liście, podobnie, jak Morwy czerwonej są lekko zamszowate.
- Morwa czerwona - jej owoce mają identyczne zastosowanie kulinarne, jak owoce Morwy czarnej, nie wykazują jednak większych właściwości leczniczych. Są słodkie i smaczne. Smarowidło z kwiatów i wyciśniętego z owoców olejku tej Morwy pomaga pozbyć się piegów i innych przebarwień na skórze.
- Morwa biała - jej owoce są mniej smaczne, niż pozostałych gatunków, niektórzy określają go jako mdły. Posiadają identyczne właściwości lecznicze, jak owoce Morwy czarnej. Liście tej rośliny stanowią cenne pożywienie dla jedwabników, a także mogą być pomocniczo wykorzystywane przy odchudzaniu (herbata). Korę z ich pni wykorzystuje się jako środek moczopędny - żuje się ją, robi z niej napar lub uciera do posiłku.

Autor: Aerya Arvoreen

Wróć do strony głównej