Smolna Lilia

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

1. Typ: roślina

2. Opis:
Roślina wodna, o grubych, walcowatych kłączach. Liście oraz kwiaty unoszą się na powierzchni wody. Liście pokryte od spodu śluzem, utrudniającym wysychanie, skórzaste o średnicy około 10 cm, u nasady ogonka płytko wycięte. Z wierzchu liście są zielone i pokryte woskiem, od dołu natomiast są czarne. Na długich szypułkach, znad powierzchni wody wyrastają duże, pełne kwiaty w kolorze smoły, znamiona słupków mają ciemnoczerwoną barwę. Smolna lilia rośnie tylko i wyłącznie na bagnach, z kłączem zakorzenionym około pół metra od tafli wody. Liście rozkładają się na powierzchni, gdy dobowy czas promieniowania słonecznego wynosi więcej niż 10 godzin, kwiaty zakwitają w pogodę pochmurną, by słońce nie poparzyło czarnych płatków.
Smolną Lilię zaczęły wykorzystywać jaszczury, potem przeszło to na bandytów, stosujących różne mieszanki uzyskane z wyciągów. Koniec końców, wyciągi i ekstrakty zyskały na popularności u wiecznie znudzonej szlachty.
Płynne ekstrakty otrzymuje się poprzez utarcie surowych części roślinnych, a następnie wydestylowanie z gotującej się mieszaniny czarnego płynu. Zbyt długo trzymany na otwartym powietrzu traci swoje właściwości.
Sproszkowane wyciągi otrzymuje się poprzez starcie płatków i znamion słupka, gotowanie ich w spirytusie, a następnie odparowanie płynów do otrzymania suchego proszku. Wilgoć rozkłada wyciąg na bezwartościowy proch, lecz tłuszcz przedłuża jego trwałość.

3. Sposób przechowywania:
Kłącza mogą przebywać poza wodą przez około 2-3 godziny, w przeciwnym razie zaczynają usychać. Liście muszą dotykać tafli wody, jednak jeśli zostaną z niej wyjęte, szybko zaczynają tracić jędrność, natomiast przy upałach, więdną niemal na oczach. Jeżeli jakaś część Smolnej Lilii uschnie, roślina nie nadaje się już do żadnych celów.
Płynny ekstrakt należy przechowywać w szczelnym szklanym pojemniku, z daleka od słońca, ponieważ promienie słoneczne powodują rozkład substancji zawartych w roślinie. Sproszkowany wyciąg natomiast, musi być drewnianym pojemniku, wysmarowanym od wewnątrz tłuszczem, gdyż pozwala on dłużej utrzymywać wysoki poziom substancji odpowiedzialnych za nietypowe działanie.

4. Trwałość:
Żywe części roślinne zachowują swoje właściwości do czasu, dopóki nie uschną. Płynny ekstrakt może być przechowywany przez pół roku, jeśli spełnione są warunki przechowywania. Sproszkowany wyciąg zachowuje właściwości przez około osiem godzin, lecz gdy jest przechowywany w natłuszczonym drewnie, może tak przeleżeć przez dwa tygodnie. Wszystko jest orientacyjne, ponieważ wszystko zależy od wieku części roślinnych. Im Smolna Lilia jest starsza, tym czas trwałości jest krótszy.

5. Sposób, w jaki dostarcza się do organizmu:
Spożycie liści nie przynosi żadnych efektów, lecz kwiat (w tym płatki), można przyjmować doustnie, ale tylko w stanie surowym. Kłącze, pozbawione korzeni, można jeść na surowo. Płynnym ekstrakt należy nasączyć pokarm, albo można wypić, natomiast sproszkowany wyciąg wciągany jest nosem lub wcierany w dziąsła.

6. Efekt, jaki powoduje jej zażycie/dostarczenie do organizmu:
- Spożycie surowych części roślinnych (kłącza, kwiatów), powoduje krótkotrwałe halucynacje, których treść zależna jest od świadomości podania. Gdy spożywająca Smolną Lilię osoba robi to w pełni świadomie, halucynacje są "niewysłowienie piękne", natomiast gdy spożywa się nieświadomie, halucynacje wywołują przemożne uczucie strachu i lęku.
- Płynny ekstrakt powoduje krótkotrwałą euforię, przemieniającą się w silny napad lękowy. Euforia trwa pierwsze 10-15 minut, natomiast reszta czasu działania przypada na lęk.
- Wdychany sproszkowany wyciąg, zależnie od woli podania, wywołuje długie uczucie błogostanu, połączone z brakiem chęci do jakiegokolwiek działania, albo sprowadza bardzo silne i realne halucynacje, mogące prowadzić wręcz do samobójstwa.

6.1 Czas, po jakim zaczyna działać:
Niezależnie od formy podania, substancje zawarte w miksturach przyrządzonych ze Smolnej Lilii zaczynają oddziaływać na organizm po koło minucie od chwili użycia substancji. Czas trwania oddziaływań jest różny dla każdej formy podania. Po spożyciu surowych części roślinnych, efekty utrzymują się przez godzinę, wdychany wyciąg działa przez trzy godziny, natomiast płynny ekstrakt, wpływa na organizm przez około pół doby.

6.2 Antidotum i jego dostępność: Brak

Autor: Tenthir

Wróć do strony głównej