Krasnolud

Przeglądano 2596 razy

1. Wygląd

Krasnoludy są jedną z ras, którym natura poskąpiła wzrostu: mierzą najwyżej 130 cm. Są przy tym dobrze umięśnieni, czym nadrabiają swoją wagę i bez większych trudności osiągają 80 kg i więcej. Krótkie nogi, ręce i kark są charakterystyczną cechą ich wyglądu. Zapuszczają długie brody, które lubią ozdabiać i zaplatać w warkocze albo inne widowiskowe konstrukcje. Szerokie nosy zajmują sporą część twarzy, szczególnie, że jej większość zasłania broda. Szeroko rozpowszechnione są plotki, jakoby krasnoludzkie kobiety również nosiły brody, ale wynikają one jedynie ze złośliwości. Nie często można spotkać krasnoludzką kobietę w miejscach innych niż bazar, a i tam pomylić ją można z lepiej zbudowaną, umięśnioną Hobbitką. Są słuszniejszej postury i natura obdarzyła je nieco hojniej, a przede wszystkim ich włosy niemal nigdy nie są kręcone, co odróżnia je od wcześniej wspomnianej rasy. Krasnolud może żyć nawet 350 lat, a fizycznie dojrzały jest już około 30 roku życia.

2. Historia

Krasnoludy, obok ludzi, są rasą zamieszkującą Fallathan od samego powstania tego Sferrum. Wierzą oni, że świat, jak i ich rasa zostały zapoczątkowane przez Moradina. Ten sam bóg dał im możliwość mówienia mową Khuzdal. Pierwszego Krasnoluda Moradin osadził w Złotej Górze i tam też ich rasa zaczęła się rozrastać. Gdy złote jaskinie nie były już w stanie pomieścić ich wszystkich, Moradin objawił się Kibhilirowi i polecił mu wraz ze swą rodzina udać się na zachód. Tam został zapoczątkowany Srebrny klan, a Krasnoludy ze Złotej Góry zyskały miano Złotego klanu. W późniejszym czasie ze Złotych Gór wyemigrowała jeszcze jedna grupa Krasnoludów, która na południu stworzyła klan Żelazny. Niestety wkrótce zaginął o nich słuch.
W miejscu zamieszkania Złotego klanu powstał Carogród, wzniesiony przez jednego z synów pierwszego króla Careona.

3. Wskazówki dotyczące odgrywania

Krasnolud jest rasą dumną i honorową. Są szczególnie przywiązani do swojej historii i przodków, dlatego często przedstawiając się, wymieniają imię swojego ojca i jego przydomek. Wśród innych ras cenieni są za kunszt rzemieślniczy i niesłychane poświęcenie w boju. Jako płatnerze czy kowale często nie mają sobie równych i wytwarzają ekwipunek, który chciałby mieć w swym posiadaniu niejeden wojownik. Ważą też znakomite piwa. Mnogość ich odmian i smaków jest w stanie zachwycić najwybredniejsze podniebienia. Miłują też dobre jadło, najchętniej pieczone mięsiwa.
Krasnoludy są w swej naturze istotami niezwykle lojalnymi. Jeśli tylko obiecasz mu uczciwe wynagrodzenie w złocie, będzie twym wiernym najemnikiem. Są bardzo wytrzymali. Ciężko zadać im cios, który pozbawi ich tchu. Przyjaciół nie zostawiają w potrzebie, ale niełatwo zyskać taki status w oczach Khazada. Są wierni tradycji. Mieszkają w jaskiniach wydrążonych w twardych skałach w poszukiwaniu drogocennych kamieni i kruszców. Przyznać trzeba, że nie są to jednak prymitywne dziury w skale, ale okazałe, monumentalne konstrukcje, które swoją przestronnością i dostojnością świadczą o talencie konstruktorskim Krasnoludów. Careogród jest ich domem i strzegą granic swojego państwa, nie pozwalając, by przestąpiła je jakakolwiek elfia stopa. Krasnoludy pałają bowiem szczerą niechęcią do Elfów, argumentując to dawnymi zatargami.
Posiadają swoja własna mowę, którą władają w swoim towarzystwie, ale niechętnie pozwalają innym poznać jej tajniki. Krasoludy jako pierwsze ze wszystkich kultur Fallathanu stworzyły własne pismo, zwane runicznym, które podarował im podobno sam Moradin. Pismo to ma szczególne właściwości ponieważ bardzo łatwo opisać nim magiczne receptury, może też posłużyć do zaklęcia czaru w przedmiocie lub miejscu.


Autor: Sobenna
Poprawki: Thoran

Wróć do strony głównej