Orzeszkówka Potniczka

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

1. Typ: Roślina

2. Opis:
Orzeszkówka to roślina występująca w zasadzie na całym świecie. W Fallathanie uważana jest za pospolity chwast, który występuje w miejscach zacienionych, na polach, łąkach, przy drogach, pastwiskach, w ogrodach, zaroślach – na glebach bardzo żyznych. Jest również rośliną hodowaną specjalnie w ogrodach. Może osiągnąć wysokość nawet 1,5 metra. Charakterystyczna jest dla Orzeszkówki czterokanciasta, gęsto ulistniona łodyga, przy czym liście ułożone są naprzeciwlegle. Liście mają kształt podłużny, jajowato – lancetowaty, są zaostrzone, na brzegach ząbkowane z drobnymi przylistkami. Kwiaty są małe, znajdujące się na szczycie rośliny, wiatropylne. Wykształcają one drobne owoce (orzeszki) roznoszone przez mrówki.

3. Sposób przechowywania:
W praktyce wykorzystuje się trzy podstawowe surowce pochodzące z rośliny. Są to przede wszystkim liście zbierane przed kwitnieniem oraz korzenie wykopywane jesienią lub wczesną wiosną. Surowcem jest również sok otrzymywany ze świeżych pędów.
Liście oraz wykopane korzenie najlepiej ususzyć w przewiewnym, zaciemnionym miejscu i przechowywać w lnianym worku.
Ze świeżych liści można zrobić zupę, która ma walory przede wszystkim smakowe - lekko kwaskowy.
Sok otrzymywany ze świeżych pędów najlepiej przechowywać w butelce z ciemnego szkła w chłodnym miejscu, wtedy najdłużej zachowuje swoje właściwości.

4. Trwałość:
Suszone liście oraz korzenie można przechowywać przez rok w lnianym woreczku.
Sok przechowywany w zimnym miejscu może stać nawet dwa lata, pod warunkiem, że znajduje się w butelce z ciemnego szkła i dobrze zakorkowanej.
Zupę należy spożyć od razu po ugotowaniu.

5. Sposób, w jaki dostarcza się ją do organizmu:
Najlepszy sposób to doustny w postaci naparów z suszonych liści i korzeni, zupy ze świeżych liści i korzeni oraz syropu.

6. Efekt, jaki powoduje jej zażycie/dostarczenie do organizmu:
Przede wszystkim ma działanie oczyszczające organizm. Odtruwa organizm, zmniejsza nadmierną potliwość, poprawia pracę wątroby i wzmacnia żołądek.
Działa ona również łagodnie, moczopędnie i zwiększa usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii.
Orzeszkówka Potniczka znana jest także ze swego działania przeciwbiegunkowego, przeciwinfekcyjnego, przeciw anemicznego. Wzmacnia również przemianę materii.
W połączeniu z innymi roślinami wzmacnia osłabiony organizm.
Przedawkowanie zalecanej ilości naparów oraz syropu może spowodować bóle oraz zawroty głowy.

6.1 Czas, po jakim zaczyna działać: Należy stosować codziennie przez 7 dni w tygodniu.

Autor: Linllana

Wróć do strony głównej