Kasmenis (Ognioziele)

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

1. Typ: roślina, krzew

2. Opis:
Kasmenis, zwany także Ogniozielem, jest mierzącym od dwóch do trzech metrów krzewem, o grubych, czerwonych liściach, zmienianych raz na około cztery lata. Rośnie powszechnie na terenach całego Królestwa Przeznaczenia. Co ciekawe, listowie emanuje słabym ciepłem, usuwając pokrywę śnieżną z gałęzi. Temperatura rośliny zwiększa się podczas mającego miejsce dwa razy do roku kwitnienia. Drobne, szkarłatne, pokryte jarzącymi się żyłkami kwiaty z czasem przekształcają się w ciemnoczerwone jagody.
Najczęściej Kasmenis znaleźć można w mroźnych, nasyconych magią miejscach, na żelazistej glebie. Roślina uwielbia rdzę. Wiąże się z tym przekonanie, że w miejscu, gdzie rosną te krzewy, rozegrała się niegdyś bitwa lub skryto jakiś skarb.
Zastosowanie Ognioziela odkryła ludność od zamierzchłych czasów zamieszkująca wysokie partie gór. Przez długi okres pozostawało ono znane tylko góralom i rozpowszechniło się dopiero niedługo po zamarznięciu Amarth.

3. Sposób przechowywania:
Liście przeznaczone do bezpośredniego użytku przechowuje się w szczelnie zamkniętym pojemniku przy ujemnej temperaturze do utraty zapachu.
Do suszenia wykorzystuje się całe gałązki, które wiesza się na kilka godzin w pobliżu intensywnego źródła ciepła, np. nad piecem.
Jagody pozostawia się w suchym, ciepłym miejscu, na czas jednego dnia, a następnie mieli na proszek.

4. Trwałość:
Liście świeże nadają się do użytku przez kilka tygodni, suszone przez około rok. Jagody do zwietrzenia.
 

Inne cechy charakterystyczne:
Ognioziele używane jest tylko i wyłącznie doustnie.
Żucie surowych liści ma silne działanie rozgrzewające, pozwalając utrzymać organizmowi stałą temperaturę, dzięki czemu zmniejsza do minimum ryzyko odmrożeń. Warto tu wspomnieć o specyficznym podejściu Amarthyjczyków do tej czynności. Jest ona powszechnie aprobowana na zewnątrz, jednak w pomieszczeniach uważana jest za zachowanie niekulturalne.
Susz służy do sporządzania pikantnego naparu o słodkim, korzennym zapachu. Ma znacznie słabsze właściwości od surowych liści.
Zawarte w Kasmenis substancje działają wzmacniająco na układ krążenia: normalizuje tętno, zwiększa ilość tlenu we krwi oraz przeciwdziała anemii. Roślina posiada także słabe działania odkażające, przez co żucie jej liści wpływa pozytywnie na zdrowie jamy ustnej.
Suszone, roztarte na proszek jagody są powszechną w Amarth przyprawą. Ma ona ciężki, korzenny aromat i bardzo ostry smak.

Działania niepożądane: Brak. Roślina nie uzależnia.

Roślinność Królestwa Przeznaczenia, pióra Vennair Sevanit, Mistrzyni Zielarstwa i Alchemii Zakonu Wiedzy

Autor: Ahrimaar

Wróć do strony głównej