Miodnica

2015-03-05 13:38:57

1. Typ: Alkohol

2. Opis:
Obok dobrze znanego Wina Lodowego, Amarth można przypisać jeszcze dwa trunki, jako wyrób typowy dla tego kraju. Jednym z nich jest z pewnością Miodnica. To wyjątkowo udane połączenie trzech kultur. W butelce mieści się bowiem moc khazadzkiego spirytusu, słodycz miodu tak chętnie pitego przez osiadłych tu ludzi oraz duża porcja wybornych korzennych przypraw, o których wiedzę przenieśli ze sobą Laefar. Miodnicę bowiem przygotowuje się następująco: do trzech kwart spirytusu wodą nie chrzczonego dodaje się dwie kwarty miodu najlepszego. To miesza dokładnie i przyprawami okrasza sowicie, następnie przelewając do beczek drewnianych, w których trunek zamknięty będzie przez pół roku. Po tym czasie, a przed rozlaniem Miodnicy, należy beczkę otworzyć i mieszać zawartość, aż prawie cały osad z dna i ścianek na powrót się rozpuści. Najlepszy trunek tego gatunku o nazwie Ichor Progos wytwarzany jest przez dodanie do beczki także drobno pokrojonych Trufli Górskich. Cena za butelkę wynosi od 40 do 180 sztuk złota.

3. Sposób przechowywania:
Zaleca się beczki z drewna dębowego lub kasztanowca. Poza tym Miodnica może być także przechowywana w butelkach szklanych, manierkach metalowych oraz odpowiednio oprawionych rogach zwierzęcych.

4. Trwałość:
Z uwagi na bardzo dużą zawartość alkoholu oraz miodu, w szczelnie zamkniętym pojemniku, nie narażona na działanie promieni słonecznych, może leżakować nawet kilkaset lat, ewentualnie nieco tracąc na mocy.

5. Sposób, w jaki dostarcza się ją do organizmu:
W sposób najbardziej przyjemny, to jest doustnie.

6. Efekt, jaki powoduje jej zażycie/dostarczenie do organizmu:
Efekt taki sam, jak w wypadku picia innych wysokoprocentowych trunków. Należy jednak pamiętać, że słodycz miodu oraz duża ilość korzennych przypraw skutecznie maskują moc alkoholu, przez co dużo trudniej jest zachować umiar. Miodnica jest bowiem mocniejsza od wódki, nierzadko dorównując dobrej jakości bimbrowi.

6.1 Czas, po jakim zaczyna działać:
Zaczyna działać już kwadrans po spożyciu.

6.2 Antidotum i jego dostępność:
Skutecznym lekiem na przypadłość pojawiającą się po przerwaniu picia jest wznowienie tej czynności, albo użycie soku, nalewki lub syropu z Neiare.

Autor: Shëd

Wróć do strony głównej