Suli

Przeglądano 3979 razy

1. Wygląd
Zarówno kobiety jak i mężczyźni, będący przedstawicielami rasy suli są wysocy (kobiety 170 - 185cm, mężczyźni 180 - 200cm wzrostu) Mają żółte oczy, nie tylko tęczówki ale również białka. Charakteryzuje ich również śniada cera, ostre rysy twarzy i czarne, zazwyczaj długie włosy. Nawet mężczyźni często zapuszczają je do łopatek. Żółtoocy poruszają się z niemalże kocią gracją i zwinnością.
Przedstawiciele rasy Suli uzyskują dojrzałość i pełnię praw w Klanie po Ceremonii Honorów. Jej znakiem są noszone złote bransolety (noszone na ramionach i własnoręcznie wykonane) oraz kolczyk (w lewym uchu) - wszystko to z wizerunkami swojego leara. Mężczyźni mają dodatkowo złote naramienniki, których w odróżnieniu od reszty biżuterii nie muszą nosić na co dzień.
Zółtookim zwykle towarzyszy dzikie zwierzę, które oni sami nazywają learem.

2. Historia
Suli do Fallathanu zostali przeniesieni przez Tenau, tuż przed zniszczeniem ich macierzystego Sferrum w trakcie walki Potęg. Żółtoocy nazwali Tenau Pradawnymi i uznali za swych bogów. Sami zaś otrzymali miano "Suli", co w ich języku oznaczało "Dziecię Bogów". Rasa ta zaciekawiła badaczy. Była bowiem połączona bardzo silną więzią (zarówno psychiczną jak i fizyczną) ze swoimi learami. Learem wojownicy nazywali dzikie zwierzę o zadziwiającej inteligencji, które towarzyszyło im od okresu dojrzewania do końca życia.
Suli po przybyciu do Fallathanu byli zagubieni. Pradawni dali im więc cel – Morrani czyli Przeznaczenie. Każdy musi odkryć swoje osobiste Morrani, i robić wszystko, żeby je spełnić. Proroctwo dla całej rasy mówiło zaś o kilku przedmiotach, które są ukryte gdzieś w Fallathanie. Ten kto je wszystkie zdobędzie sprawi, że Pradawni powrócą i obdarzą Suli wielką mocą. Dzięki temu żółtoocy mieliby możliwość swobodnej przemiany w kształt każdego leara istniejącego na Sferrum, a nie tylko pojedynczych, z którymi związani są więzią.
Pierwsze pokolenia wymierały dość szybko. Z kilkunastu zółtookich przeniesionych do Fallathanu, przeżyło tylko kilka osób. Wkrótce trafili do krainy, nazwanej później Irimgardem. Dzięki nim z rozproszonych ludzkich plemion powstało to państwo. Wielu irimgardzkich królów i książąt pochodziło z tej dumnej rasy. Suli utworzyli Obóz w niedostępnych lasach i mieszkają w nim do dziś. Lokalizacja Obozu cały czas pozostaje tajemnicą dla obcych. Później, gdy rasa się rozrosła, założone zostały kolejne trzy obozy, będące siedzibami Klanów (Jaguara, Kojota, Niedźwiedziej Łapy i Gryfa).

3. Charakter, język, kultura
Suli są osobami skrytymi, pilnującymi swoich interesów i szanującymi równowagę. Mają często problemy z wyrażaniem emocji, które tłumią w sobie. Honorowi i odważni, są dobrymi wojownikami. Cenią życie zarówno swoje jak i innych istot, uznając je za Dar od bogów i nie odbierają go bez powodu.

Żółtoocy mają swój własny język. Jest on melodyjny, śpiewny, przypominający pod względem brzmienia elfi, jednak nie tak skomplikowany.

Rasa produkuje swój własny alkohol - uscę. Jest to bardzo mocna wódka ziołowa. Nie dzielą się recepturą tego trunku z nikim, produkują ją jedynie na własny użytek.

Życie żółtookich, jako istot bardzo mocno wierzących jest przepełnione obrzędami i zwyczajami. Najważniejszym rytuałem jest Ceremonia Honorów, podczas której Suli przywdziewa Złoto Leara i staje się pełnoprawnym członkiem Klanu.

Każdy Suli w wieku 14-20 lat odnajduje swojego leara. Jest to dzikie zwierzę obdarzone inteligencją, druga połowa duszy każdego żółtookiego. Leary są dla Suli jak drugie sumienie. Często strofują swoich towarzyszy, są wymagające i surowe, ale są dla nich również najlepszymi przyjaciółmi. Learem mogą być drapieżne ptaki (np. sowa, jastrząb, orzeł), drapieżne koty (np. puma, ryś, lew, tygrys), drapieżne ssaki (np. wilk, niedźwiedź, lis).

Złotoocy żyją w społecznościach, które nazywają Klanami. Na czele Klanu Suli stoi wódz (może to być kobieta). Jest on wybierany przez poprzedniego wodza. Drugą najważniejszą osobą w społeczeństwie rasy jest dziejopis. Uznawany jest za "kapłana", ma najbliższy kontakt z bogami i przeprowadza większość ceremonii, często jest również doradcą wodza.

Suli są bardzo nieliczną rasą. Duże znaczenie przywiązują więc do posiadania rodziny i dzieci. Wszyscy członkowie rasy są dla siebie jak rodzina (potocznie zwracają się do siebie rome – bracie i roma - siostro). W ich hierarchii wartości inni Suli są ponad przyjaciółmi i całą resztą świata. Ważniejszy od innych Dzieci Bogów, jest jednak Lear oraz Morrani i wola Pradawnych.

Suli są najlepiej postrzegani w Irimgardzie, w którym to osiedlili się na stałe. Irimgardzki lud zna ich bowiem najlepiej, jest oswojony z widokiem sulskich wojowników oraz ich dzikich zwierząt. Stosunki ociepla również świadomość, że państwem tym włada król Tynstar i królowa Riana, którzy są przedstawicielami tejże rasy.

Artykuły w kategorii:

Nazwa Artykułu Przeglądano Ostatnia modyfikacja
Suli - opis rozszerzony 3233 05-03-2015

Wróć do strony głównej