Uwaga! Gra tymczasowo wyłączona - przygotowania do Nowej Ery i nowej przygody! - Zapraszamy na Discord

Gród Urrthorror

Przeglądano 1954 razy

1. Położenie lokacji: Twierdza Urrrthorror2. Opis lokacji:
Gród Urrthorror to portowe miasto i stolica Wyspy Mew, położona nad brzegiem Cmentarnej Zatoki, na granicy Mrocznych Klifów i Ostowych Ciernisk. Można ją podzielić na kilka dzielnic.

Port Mew
Port Mew położony jest w północnej części miasta, nad brzegiem Cmentarnej Zatoki. To tutaj przybijają i odbijają wszelkiej maści okręty, od pirackich po handlowe. Od wschodu i zachodu widoczne są dwa wrzynające się w morze cyple, tworząc naturalną lagunę w kształcie niemal zamkniętego pierścienia. Powstała w ten sposób zatoczka, usłana jest kamiennymi i drewnianymi dokami, będącymi przystanią dla okrętów. Nad brzegami portu widnieją liczne drewniane budynki, będące w dużej mierze magazynami i spichlerzami miasta. Tutaj ulokowana jest słynna piracka "Tawerna Pod Chędogą Kuśką", Mieści się też tu kwatera i gabinet kapitana portu, w którym skrzętnie spisywane są rejestry zarządzające ruchem okrętów na podległych Grodowi Urrthorror obszarach. Wszystkim zarządza charyzmatyczny Kapitan Flig, zasłużony pirat i zaufany człowiek Herszta. W dzielnicy portowej znajduje się zamtuz "Zachód Słońca", kilka kamienic oferujących noclegi i targowisko "Rybia Ość" skupiający się na handlu owocami i darami morza. Tu tez można wynająć tragarzy czy pomagierów.

Dzielnica Kupiecka
Na południe od nabrzeży Portu Mew aż po wewnętrzną palisadę i wał, które rozdzielają Gród, rozciąga się Dzielnica Kupiecka. Charakteryzuje się gęstą zabudową niskich budynków z czerwonej, palonej cegły, tworzących sieć wąskich uliczek. Co bogatsi mieszkańcy wykorzystują pewne murowane z kamienia akcenty, takie jak „podmurówki”, jednak należy to do zdecydowanej rzadkości w mieście, w którym lwia część budynków wzniesiona jest z drewna i pokryta strzechą. Charakterystyczną cechą urthorryjskiego „budownictwa” są składy i magazyny na tyłach domostw, często połączone dachem z kwadratowym „wcięciem” w środku. Powstaje w ten sposób coś na kształt atrium. Ulice wyłożone są wypolerowanymi przez wodę otoczakami, wyciągniętymi z dna zatoki, przez co ma się wrażenie, iż podczas ulewnych deszczy miejskie trakty zamieniają się w strumienie. Oprócz domów mieszkalnych, Dzielnica Kupiecka skupia w swym obrębie ważne budowle publiczne.

Karawanseraja "Oaza Spokoju" – Piętrowa, drewniana budowla będąca schronieniem dla przybywających do miasta karawan. Pomieszczenia dla podróżnych w postaci wąskich klitek pozbawionych drzwi znajdują się na piętrze, a magazyny dla przechowania towarów i stajnie - na parterze. Przez ciągłą obecność różnych wierzchowców lub zwierząt pociągowych, w „Oazie Spokoju” ciągle unosi się dość nieprzyjemny, piżmowy zapach.

Świątynia Dragoniasa – Jedyna budowla w Grodzie z ciosnego kamienia, wzniesiona na cześć Dragoniasa, założyciela Twierdzy Urrthorror. Została wzniesiona na planie prostokąta i kształtem przypomina zikkurat.

Łaźnia "Orczy smrodek" - Publiczna łaźnia, wzniesiona przez Herszta Dragoniasa. Są to sadzawki wydrążone w ziemi i wyłożone gładkimi kamieniami wydobytymi z zatoki. Nad nimi rozciąga się sporych rozmiarów drewniana konstrukcja o otwartych ścianach i pokrytym strzechą dachem, by zapewnić bywalcom ochronę od skwaru i deszczu.

Targowisko "Czarny Rynek" - Największy w stolicy rynek, położony na południowym obszarze Kupieckiej Dzielnicy. Można tutaj kupić niemal wszystko, począwszy od niewolników, na ekwipunku skończywszy. Spora część towarów pochodzi z nielegalnych transakcji i kradzieży.

Arena Gladiatorów "Urroseum" - Wzniesiona przez Herszta Dragoniasa, wykorzystywana podczas corocznych świąt i walk gladiatorów. Nie dorównuje swą wielkością azelothckiej Arenie Gladiatów, jest jednak miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców stolicy.

Okręg hazardu "Perłowa Arkada" - Kompleks budynków służących rozrywce i wszelakiemu dostępnemu hazardowi. W Twierdzy Urrthorror jest on legalny.

Ratusz - Sporej wielkości kamienica, będąca siedzibą wszelakiej maści urzędników.

Bastion Urrthorror
Ufortyfikowany obszar, znajdujący się w centralnej części miasta. Sama twierdza to dzieło Daakarskich budowniczych. Wewnątrz znajdują koszary i siedziby Łupieżców. Tutaj też wznosi się Dwór Herszta, reprezentacyjny budynek, świadczący o potędze i bogactwie władcy.

Południowe Rubieże
Na południe od wewnętrznego wału miasta, rozciąga się dzielnica rzemieślników i biedniejszych mieszkańców Grodu. To tutaj swoje warsztaty mają kowale, płatnerze, stolarze, krawcy, bednarze, druciarze, ceglarze, tkacze, folusznicy, garncarze, konwisarze, rymarze, smolarze, zduni czy alchemicy. Tutejsze budynki są skromniejsze niż te w Kupieckiej Dzielnicy. Najczęściej są zbudowane z drewna, gliny i trzciny. To ta dzielnica ucierpiała najbardziej podczas trzęsienia ziemi, które w 4366 roku nawiedziło Twierdzę Urrthorror. W centralnej części dzielnicy znajduje się targowisko, gdzie tutejsi rzemieślnicy wystawiają swoje towary.

Wał obronny
Miasto otoczone jest obudowanym drewnem ziemnym wałem, który pełni rolę miejskich murów. Wysoki na ponad szesnaście łokci, skutecznie umożliwia obronę Urr podczas ewentualnego szturmu. Chociaż nie jest tak mocny, jak budowle z kamienia, to doskonale się spisuje. Drewniane bale odpowiednio zakonserwowano, powlekając je licznymi warstwami naturalnych, roślinnych ekstraktów, które chronią je przed butwieniem oraz zmniejszają podatność na podpalenie.

Podwale
Podwale okalające Twierdzę Urrthorror skupia w największej mierze tutejsze chłopstwo. Dość żyzna ziemia sprzyja uprawie zbóż, bobu i fasoli. Na wybrzeżu dominują rybacy, a na południu wybudowano tartak. W pólnoco-wschodniej części powstał cmentarz i sporej wielkości kaplica.

3. Historia lokacji:
Gród Urrthorror powstał około tysięcznego roku NE, gdy w pobliskich górach Mrocznych Klifów i pasmie Dagural, odkryto olbrzymie złoża miedzi i mniej zasobne pokłady żelaza. Sąsiedztwo morza zapewniało morski rynek zbytu i przyczyniło się do rozwoju rybołówstwa. Osada z czasem rozrosła się do wielkości miasteczka, a rządy Imperium Daakarów zapewniły miastu pierwsze ufortyfikowania. Około 2500 roku NE powstała olbrzyma forteca, kontrolująca bezpieczeństwo tutejszego wydobycia i rozwijającej się metalurgii.
Gród Urthorror od niemal wieku jest stolicą państwa, które w 4271 roku NE, pod wodzą Dragoniasa powstało na Wyspie Mew. Początkowo nie było to wielkie miasto, ale sąsiedztwo morza, rozbudowany dość solidnie Port Mew, wybudowany przez Daakarów bastion i niezła sieć dróg w głąb wyspy sprawiły, że był do kandydat numer jeden na liście ambitnego Herszta. Miał do wyboru, albo Twierdzę Khor położoną daleko na północy, słynącą z handlu niewolnikami, słonymi rybami i solą, albo Gród Urrthorror, gdzie skupiała się metalurgia i wydobycie miedzi. Nastawiony na militarną ekspansje podjął w końcu decyzję. Od tej chwili niepozorna mieścina była na ustach wszystkich. Szalone to były lata i jedynie słowa Panolamiruneduruskustussa, wędrownego wieszcza są w stanie odzwierciedlić tą dziejową zawieruchę:
„Przybyłem do Grodu Urrthorror na Czarnej Mewie pod banderą Kapitana Mordraga. Okoliczne klify roiły się od stad mew i brzytwodziobów. Gdy mijaliśmy północny cypel, mym oczom ukazała się olbrzymia zatoka. Na jej falach dryfowały niczym golemy olbrzymie galeony, smukłe brygantyny, łodzie rybackie i inne łupiny. Kilka drewnianych doków jak zęby bestii wynurzało się spośród kamiennej laguny. Panował ruch jak w dzień targowy... „
Twierdzę przebudowano gruntownie, nadając jej bardziej bardziej pałacowy kształt. Wojny i migracje ras po niemal czterech mileniach dominacji Imperium Daakarów sprzyjało handlowi, który przeżywał swój złoty wiek. Szybko się można było wzbogacić, to też wielu osiedlało się tu na stałe. Stolica podzieliła się na bogate i biedne dzielnice. Jakby mało było wszystkiego, w pasmie górskim Dagural odkryto bogate złoża rubinów, które były kolejnym bodźcem gospodarczym Grodu Urrthorror. Zanim dotarli Nacjanie, miasto przeżywało złoty okres rozwoju. Wróg zaatakował od strony morza i mimo bohaterskiej obrony, miasto padło. Jednak okupacja nie odbiła się zastojem czy stagnacją na mieście, wręcz przeciwnie. Jej strategiczne położenie, będące jednocześnie punktem przerzutowym i schronieniem armady, niepodważalnie umocniły pozycję Grodu Urrthorror na Wyspie Mew. Dopiero kataklizm, jakim było trzęsienie ziemi w 4365 roku NE, zburzył mit o jego potędze. Większość budynków runęła niczym domki z kart, wybuchły pożary, które w błyskawicznym tempie strawiły niemal całe biedniejsze dzielnice, a woda wdarła się do portu, znaczną jego cześć zmywając do morza. Odbudowa Grodu zajmie kilka lat, jeśli nie dłużej. Wątpliwe jest jednak, by udało mu się odzyskać swoje handlowe znaczenie, gdyż jego rolę zapewne przejmą inne porty.

4. Lista mieszkańców/NPC, którzy ją zamieszkują:
Herszt Atuzak Samozwaniec
Szaman Urraz
Łupieżca Narrok
Kapitan Flig (Kapitanat Portu)
Raizel Mavial zwany Kikutem (właściciel "Tawerny Pod Chędogą Kuśką")
Kapłani
Łupieżcy
Piraci
Rzemieślnicy
Kupcy
Mieszkańcy Twierdzy Urrthorror
Niewolnicy

5. Lista stworzeń oraz roślin, jakie można tam napotkać:
Fauna:
Brzytwodziób (nadbrzeża)
Szczur Fallathański
Szczurodyl (kanały)
Wodny Kot (brzegi morza)
Flora:
Łachmanka Przydrożna
Krwawnik Pospolity

Autor: Dragonias
Korekta: Ma'Arei

Artykuły w kategorii:

Nazwa Artykułu Przeglądano Ostatnia modyfikacja
Kompleks "Krwawe Runo" 1531 13-02-2016
[P] Zbrojownia Rodu Ghur`Woghh 1081 13-11-2016
[P] Tawerna "Zapity cfok" 1134 13-11-2016

Wróć do strony głównej