Uwaga! Gra tymczasowo wyłączona - przygotowania do Nowej Ery i nowej przygody! - Zapraszamy na Discord

Szczegóły dotyczące portali

Przeglądano 2953 razy

Tworzenie portali to jedna z umiejętności magii przywołań. Portale są przejściami łączącymi dwa miejsca, umożliwiającymi natychmiastową podróż między nimi.

Wyróżniamy dwa rodzaje portali:
1.Praportale(stworzone przez Imperium Daakarów)
2.Portale (każdy mag może taki portal stworzyć)

Na ziemiach Fallathu obecnie powszechnie znany jest tylko jeden działający portal występujący przy stolicy Cesarstwa - Azeloth, dawnej stolicy Daakarów. Odkrycie ruin portalu na terenach Irimgardu, państwie zabraniającym stosowania magii, zachowano w ścisłej tajemnicy przed obywatelami tego kraju. Nadzór nad tym portalem pełni Tajemna Rada Siedmiu. Portale znajdują się także na innych kontynentach, niestety brak jakichkolwiek informacji odnośnie ich położenia.

Ad.1. Zasady działania Praportali
Praportal działa po naładowaniu przez dziesięć minut, w tym czasie jest w stanie przesłać maksymalnie pięć wozów bądź sześćdziesiąt osób. Ponowne naładowanie Praportalu po jego zamknięciu trwa trzydzieści minut. Specyfika Praportali wiąże się z dużym ryzykiem, jakiego podejmują się jego użytkownicy. Zawsze istnieje szansa, że Praportal nie zadziała jak powinien, że zadziała niestabilnie i wyśle w inne miejsce niż zakładano. Jest także możliwe, że niesprawny portal niezmaterializuje poprawnie podróżnika.  Praportal nie jest w stanie połączyć się z obeliskiem ogniskującym. Rasy "uczulone" na magię odczuwają coś na kształt choroby morskiej, ale są w stanie podróżować w ten sposób. Praportale wbrew pozorom są delikatnej materii, da się je zniszczyć przerywając połączenie przed czasem, jak i uniemożliwiając ich działanie.

Ad.2. Portale
Zasady działania:
1. Portale wymagają dwóch elementów:
a) zaklęcia teleportującego,
b) obelisku ogniskującego.
2. Wyróżniamy dwa rodzaje portali:
- indywidualne (przechodzi tylko mag tworzący portal)
- czasowe (przechodzą ci, którzy zdążą przejść przez portal w czasie 1 minuty)

Ad.2. Zasady działania portali małych
Portale małe, z których korzystają doświadczeni magowie mimo, że wymagają mniejszej ilości energii, ich przepustowość jest jeszcze niższa niż w przypadku Praportali. Czas bezpiecznego ładowania wynosi pięć minut. Próba przyśpieszenia tego procesu stwarza ryzyko niestabilnego przejścia bądź uszkodzenia portalu. W trakcie aktywowania układu odczuwalny jest wzrost potencjału magicznego wokół obelisku docelowego. Podobnie jak w przypadku Praportali, również i portale indywidualne oraz czasowe mogą nie zadziałać; zadziałać niestabilnie wysyłając użytkownika w inne miejsce; wysłać tylko część podróżnika lub wyrzucić go z korytarza teleportacji. Mag nie jest w stanie otworzyć małego portalu łączącego się ze stałym portalem, nie jest także w stanie przesłać przez małą bramę takiej wiązki energii, by zainicjować połączenie. Na szczęście w pobliżu Praportalu są obeliski, do których można się teleportować. Ciało wychodzące z portalu porusza się z taką samą prędkością i kierunkiem, jaki miało, gdy do niego wchodziło. Nie zaleca się wbiegania, wskakiwania, szybkich, gwałtownych ruchów itd. Przez mały portal może przejść jedna osoba w danym momencie. Podobny portal powinien mieć wymiary odpowiednie, by stojąca istota była w stanie spokojnie się w nim zmieścić. Próba przejścia przez portal mniejszy, niż rozmiar przechodzącego, grozi ryzykiem 'zgubienia' nadwyżkowej części ciała gdzieś między wymiarami.

Obelisk ogniskujący
Obelisków jest wiele i występują w różnych miejscach. Część z nich znajduje się w miejscach publicznych, czego najlepszym przykładem jest obelisk przy karczmie “Pod Pijanym Orkiem”. Nie da się ich przenieść w inne miejsce, ale bardzo doświadczony mag jest w stanie taki obelisk, czy punkt ogniskujący stworzyć. Często stosują obeliski, jako sekretne przejścia do ukrytych pracowni.

Podróżowanie przez obeliski
Większość obelisków występujących w miastach jest pod kontrolą magów, którzy posiadają licencję na ich użytkowanie. Zapewnia to większe poczucie prawidłowego korzystania z takiej formy podróży. Magowie zobowiązani są przestrzegania Prawa Portali, a to przekreśla szmuglowanie czegoś lub kogoś, gdyż ten nielegalny proceder jest surowo karany. Część odkrytych obelisków na terenie Irimgardu Tajemna Rada Siedmiu nakazała zniszczyć, pokazowo demonstrując zgodną z prawem irimgardzkim niechęć do magii. Jednakże są też magowie niezrzeszeni, przemytnicy ułatwiający przerzucić zakazane dobra z jednego kraju do drugiego, uprowadzić kogoś, kto zalazł za skórę nieodpowiedniej osobie, bądź umożliwić inne, mniej legalne akcje. Nie znaczy to, że oni nie wiedzą jak to robić, ich portale są równie bezpieczne, są też droższe i nikt nie zwraca uwagi na to, co się przez nie przeprowadza. Właśnie ci, nielegalni działają w Irimgardzie, i wszędzie tam, gdzie użycie magii jest niebezpieczne.

Portale naturalne tzw. samoistne pojawiają się na skutek występowania różnych anomalii magicznych (miejsca mocy). Powstają nagle i równie szybko znikają, jak się pojawiają. Nikt nie wie dokładnie dokąd prowadzą. Przypuszcza się, że Łączą Fallathan z innymi wymiarami. Wedle relacji podróżnych, powiada się, że widziano zjawisko portali naturalnych na obszarze Wolnych Ziem. Ale podkreślano także, że nie były to miejsca zbyt bezpieczne.

Wróć do strony głównej