Góralskie Nalewki - Morb Burdar

2015-03-05 13:38:57

Pierwsza nalewka -Jeżynówka
Druga nalewka -Malinówka
Trzecia nalewka - Poziomkówka
Czwarta nalewka - Jagodówka
Piąta nalewka - Jałowcówka
Szósta nalewka - Czeremchówka
Siódma nalewka - Pokrzywówka
Ósma nalewka - Czarnobzówka

1. Typ: Alkohol

2. Opis:
Obecnie górale z Myśliwskiej Grani używają najprostszych przepisów, jakie są schedą ich przodków, by stworzyć alkohole mogące w znacznym stopniu wpłynąć na poprawę zdrowia i samopoczucia. To głównie nalewki, które robione są z tego, co zostało znalezione przez trudniących się zbieractwem w lesie górali - owoce, liście, zioła. Zbiór tych nalewek został nazwany Morb Burdar.

Przy procesie powstawania Jeżynówki potrzebne są dojrzałe czarne owoce jeżyny, które mają wtedy najsłodszy smak. Kilogram zebranych jeżyn należy umieścić w półtoralitrowej beczce, która powinna być wyjątkowo dobrze uszczelniona. Po umieszczeniu owoców w przygotowanym naczyniu, zalewamy je spirytusem (1l) rozcieńczając wodą (250ml). Następnie należy zamknąć beczkę na dwa tygodnie i odstawić ją w ciepłe miejsce. Przez ten czas trzeba raz dziennie ją poruszać. Po dwóch tygodniach czas dodać syrop jeżynowy powstały przez gotowanie dojrzałych owoców jeżyny z melasą w ilości 100ml na powstały roztwór (ok. 1250ml). Tak przygotowaną nalewkę należy odłożyć na tydzień, a po tym czasie przesączyć przez lejek wyłożony sitkiem o bardzo małych oczkach, do butelek o pojemności 0,7l, po czym przechowywać w piwnicy przez co najmniej trzy miesiące.
Alkohol ma około 80% i w tych proporcjach rozlany jest na dwie butelki. Jego kolor jest ciemnofioletowy. Można również stworzyć łagodniejszą wersję Jeżynówki. W tym celu wystarczy zastąpić spirytus wódką, dodając ją do roztworu w takich samych proporcjach. Jego barwa się nie zmieni, jednak zdecydowanie spadnie procent alkoholu zawartego w roztworze i będzie wynosił około 30-40%.
Znając przepis alkohol można sporządzać praktycznie wszędzie tam, gdzie występują jeżyny - brzegi lasów, przydroża. Cena za butelkę nalewki słabszej wynosi 15GP, natomiast mocniejszej 25GP.

Przy procesie powstawania Malinówki potrzebny jest kilogram malin. Owoce myje się i odsącza, a następnie umieszcza w półtoralitrowej beczce, która powinna być wyjątkowo dobrze uszczelniona. Po umieszczeniu owoców w przygotowanym naczyniu, zalewamy je spirytusem (1l) rozcieńczonym wodą (125ml). Następnie należy zamknąć beczkę na miesiąc i odstawić ją w ciepłe miejsce. Po miesiącu czas dodać syrop z garści liści melisy powstały przez gotowanie z miodem, w ilości 100ml na roztwór (ok. 1125ml). Tak przygotowaną nalewkę należy odłożyć na miesiąc, a po tym czasie przesączyć przez lejek wyłożony sitkiem o bardzo małych oczkach do butelek o pojemności 0,6l, po czym przechowywać w piwnicy przez co najmniej trzy miesiące. Im dłużej nalewka jest przechowywana i nietknięta, tym lepszy ma smak.
Alkohol ma około 90% i w tych proporcjach rozlany jest na dwie butelki. Jego kolor jest intensywnie czerwony. Można również stworzyć łagodniejszą wersję Malinówki. W tym celu wystarczy zastąpić spirytus wódką, dodając ją do roztworu w takich samych proporcjach. Jego barwa się nie zmieni, jednak zdecydowanie spadnie procent alkoholu zawartego w roztworze i będzie wynosił około 40%.
Znając przepis alkohol można sporządzać praktycznie wszędzie tam, gdzie występują maliny - brzegi lasów, przydroża. Cena za butelkę nalewki słabszej wynosi 15GP, natomiast mocniejszej 25GP.

Przy procesie powstawania Poziomkówki potrzebny jest kilogram poziomek. Wykonanie jest podobne do stworzenia malinówki, gdyż zarówno maliny, jak i poziomki są owocami czerwonymi, chociaż są mniej słodsze. Myje się je i odsącza, a następnie umieszcza w półtoralitrowej beczce, która powinna być wyjątkowo dobrze uszczelniona. Po umieszczeniu owoców w przygotowanym naczyniu, zalewamy je spirytusem (1l) rozcieńczonym wodą (125ml). Następnie należy zamknąć beczkę na miesiąc i odstawić ją w ciepłe miejsce. Po miesiącu czas dodać syrop z dwiema garściami liści melisy połączonej z miodem, powstały przez gotowanie, w ilości 100ml na roztwór (ok. 1125ml). Tak przygotowaną nalewkę należy odłożyć na miesiąc, a po tym czasie przesączyć przez lejek wyłożony sitkiem o bardzo małych oczkach do butelek o pojemności 0,7l, po czym przechowywać w piwnicy przez co najmniej trzy miesiące. Im dłużej nalewka jest przechowywana i nietknięta, tym lepszy ma smak.
Alkohol ma około 90% i w tych proporcjach rozlany jest na dwie butelki. Jego kolor jest czerwony. Można również stworzyć łagodniejszą wersję Poziomkówki. W tym celu wystarczy zastąpić spirytus wódką, dodając ją do roztworu w takich samych proporcjach. Jego barwa się nie zmieni, jednak zdecydowanie spadnie procent alkoholu zawartego w roztworze i będzie wynosił około 40%.
Znając przepis alkohol można sporządzać praktycznie wszędzie tam, gdzie występują poziomki - brzegi lasów, polany. Cena za butelkę nalewki słabszej wynosi 15GP, natomiast mocniejszej 25GP.

Przy procesie powstawania Jagodówki potrzebne są owoce jagody. Kilogram zebranych jagód należy umieścić w półtoralitrowej beczce, która powinna być wyjątkowo dobrze uszczelniona. Po umieszczeniu owoców w przygotowanym naczyniu, zasypujemy je melasą (500ml) i zalewamy je spirytusem (1l) rozcieńczając wodą (250ml). Następnie należy zamknąć beczkę na miesiąc i odstawić ją w miejsce, które w ciągu dnia jest najbardziej naświetlone. Po czterech tygodniach należy przesączyć nalewkę przez lejek wyłożony sitkiem o bardzo małych oczkach do butelek o pojemności 0,7l, po czym przechowywać w piwnicy przez co najmniej miesiąc.
Alkohol ma około 80% i w tych proporcjach rozlany jest na dwie butelki. Jego kolor jest ciemnofioletowy, prawie czarny. Można również stworzyć łagodniejszą wersję Jagodówki. W tym celu wystarczy zastąpić spirytus wódką, dodając ją do roztworu w takich samych proporcjach. Jego barwa się nie zmieni, jednak zdecydowanie spadnie procent alkoholu zawartego w roztworze i będzie wynosił około 30-40%.
Znając przepis alkohol można sporządzać praktycznie wszędzie tam, gdzie występują jagody - lasy. Cena za butelkę nalewki słabszej wynosi 15GP, natomiast mocniejszej 25GP.

Przy procesie powstawania Jałowcówki potrzebne są suszone jagody jałowca, które trzeba zebrać późną jesienią lub zimą. Cynowy kubek uzupełniamy w pełni i rozgniatamy owoce, a następnie umieszczamy je w półtoralitrowej beczce, która powinna być wyjątkowo dobrze uszczelniona. Po umieszczeniu owoców w przygotowanym naczyniu zalewamy je spirytusem (1l) rozcieńczając wodą (500ml). Następnie należy zamknąć beczkę na półtora miesiąca i odstawić ją do piwniczki. Po tym czasie do nalewu trzeba dodać cztery solidne łyżki miodu i odłożyć naczynie na dwa tygodnie w celu wyklarowania płynu. Po czternastu dniach należy przesączyć nalewkę przez lejek wyłożony sitkiem o bardzo małych oczkach do butelek o pojemności 0,5l, po czym przechowywać w piwnicy przez co najmniej trzy miesiące.
Alkohol ma około 45% i w tych proporcjach rozlany jest na trzy butelki. Jego kolor jest granatowy. Można również stworzyć łagodniejszą wersję Jałowcówki. W tym celu wystarczy zastąpić spirytus wódką, dodając ją do roztworu w takich samych proporcjach. Jego barwa się nie zmieni, jednak zdecydowanie spadnie procent alkoholu zawartego w roztworze i będzie wynosił około 10-15%.
Znając przepis alkohol można sporządzać praktycznie wszędzie tam, gdzie występują jagody jałowca - brzegi lasów, przydroża. Cena za butelkę nalewki słabszej wynosi 10GP, natomiast mocniejszej 20GP.

Przy procesie powstawania Czeremchówki potrzebne są owoce czeremchy, które trzeba umyć, oczyścić i odłożyć na trzy dni w przewiewne miejsce. Ma to na celu utratę goryczki i cierpkiego smaku. Po tym czasie wsypujemy je do półtoralitrowej beczki, która powinna być wyjątkowo dobrze uszczelniona. Po umieszczeniu owoców w przygotowanym naczyniu zasypujemy je melasą (500ml), potem zalewamy je spirytusem (1l) rozcieńczając wodą (250ml). Następnie należy zamknąć beczkę na maksymalnie sześć tygodni i odstawić ją do piwniczki. Po tym czasie należy przesączyć nalewkę przez lejek wyłożony sitkiem o bardzo małych oczkach do butelek o pojemności 0,7l, po czym przechowywać w piwnicy przez co najmniej pół roku. To minimalny czas, po jakim nalewka stanie się zdatna do picia.
Alkohol ma około 80% i w tych proporcjach rozlany jest na dwie butelki. Jego kolor jest granatowy. Można również stworzyć łagodniejszą wersję Czeremchówki. W tym celu wystarczy zastąpić spirytus wódką, dodając ją do roztworu w takich samych proporcjach. Jego barwa się nie zmieni, jednak zdecydowanie spadnie procent alkoholu zawartego w roztworze i będzie wynosił około 30-40%.
Znając przepis alkohol można sporządzać praktycznie wszędzie tam, gdzie występuje czeremcha - lasy. Cena za butelkę nalewki słabszej wynosi 20GP, natomiast mocniejszej 30GP, ponieważ czas oczekiwania na gotowy trunek jest dłuższy.

Przy procesie powstawania Pokrzywówki potrzebne są korzenie pokrzywy zebrane wiosną lub jesienią. Trzeba je bardzo dokładnie umyć, oczyścić i wysuszyć, a następnie pokroić i wrzucić do litrowej butelki wypełniając ją w całości. Następnie należy uzupełnić butelkę wlewając tam wódkę (0,5l) i odstawić w ciepłe miejsce na dwa tygodnie. Po tym czasie należy przesączyć nalewkę przez lejek wyłożony sitkiem o bardzo małych oczkach do butelek o pojemności 0,25l, po czym przechowywać w piwnicy przez co najmniej trzy miesiące.
Alkohol ma około 30% i w tych proporcjach rozlany jest na dwie butelki. Jego kolor jest bladozielony.
Znając przepis alkohol można sporządzać praktycznie wszędzie tam, gdzie występuje pokrzywa. Cena za butelkę nalewki wynosi 10 GP.

Przy procesie powstawania Czarnobzówki potrzebne są baldachy kwiatów czarnego bzu zebrane wiosną. Pięć dużych baldachów należy wrzucić do litrowej beczki bardzo dobrze uszczelnionej. Następnie należy uzupełnić butelkę wlewając tam wódkę (0,8l) i odstawić w ciepłe miejsce na dwa tygodnie. Po tym czasie należy przesączyć nalewkę przez lejek wyłożony sitkiem o bardzo małych oczkach do butelek o pojemności 0,3l, po czym przechowywać w piwnicy przez co najmniej trzy miesiące.
Alkohol ma około 30% i w tych proporcjach rozlany jest na trzy butelki. Jego kolor jest przeźroczysty.
Znając przepis alkohol można sporządzać praktycznie wszędzie tam, gdzie występuje czarny bez. Cena za butelkę nalewki wynosi 10 GP.

3. Sposób przechowywania:
W ciemnych butelkach.

4. Trwałość:
Ograniczona. Nalewki należy trzymać w ciemnych butelkach, w temperaturze pokojowej, z daleka od miejsc narażonych na działanie promieni Solimusa, dzięki czemu przez półtora roku zachowa smak po otwarciu. Butelki szczelnie zamknięte, przechowywane w piwnicy gwarantują trwałość trunku nawet do pięciu lat.

5. Sposób, w jaki dostarcza się ją do organizmu:
Jest to płynna substancja, której dostarczenie jest możliwe przez wypicie.

6. Efekt, jaki powoduje jej dostarczenie do organizmu:
Jeden kieliszek Jeżynówki potrafi ukoić nerwy, a nawet poprawić pracę przewodu pokarmowego. Zażyta w większej ilości prowadzi o upojenia alkoholowego.
Kieliszek Malinówki raz dziennie poprawia odporność organizmu. Zażyta w większej ilości prowadzi o upojenia alkoholowego.
Kieliszek Poziomkówki raz dziennie podnosi odporność organizmu. Zażyta w większej ilości prowadzi do upojenia alkoholowego.
Jeden kieliszek Jagodówki potrafi zbić gorączkę, a ponadto działać jak lek na choroby objawiające się wysoką temperaturą, bólami i zawrotami głowy, kaszlem, katarem. Zażyta w większej ilości prowadzi o upojenia alkoholowego.
Jeden kieliszek Jałowcówki oczyszcza żołądek. Zażyta w większej ilości prowadzi o upojenia alkoholowego.
Jeden kieliszek Czeremchówki podczas choroby działa wykrztuśnie, przeciwkaszlowo. Zażyta w większej ilości prowadzi o upojenia alkoholowego.
Jeden kieliszek Pokrzywówki wzmacnia odporność. Można nacierać nią kręgosłup, jeśli wynikają problemy zdrowotne związane z bólami podczas przemieszczania się, podnoszenia ciężarów. Nieumiarkowanie w spożyciu tej nalewki może przeczyścić.
Kieliszek Czarnobzówki codziennie poprawia widocznie koloryt skóry, napina ją i sprawia, że wydaje się zdrowsza. Nieumiarkowanie w spożyciu tej nalewki wbrew zaleceniom może poskutkować torsjami.

6.1 Czas, po jakim zaczyna działać:
Przy jednym kieliszku Jeżynówki od godziny do dwóch. W większej ilości zależy od tolerancji spożywającego.
Przy jednym kieliszku Malinówki zażywanym codziennie odporność wzrasta już po dwóch tygodniach. W większej ilości zależy od tolerancji spożywającego.
Przy jednym kieliszku Poziomkówki zażywanym codziennie odporność wzrasta już po tygodniu. W większej ilości zależy od tolerancji spożywającego.
Przy jednym kieliszku Jagodówki od godziny do dwóch. W większej ilości zależy od tolerancji spożywającego.
Przy jednym kieliszku Jałowcówki od godziny do całego dnia, który można spędzić w wychodku. Dobre samopoczucie następnego dnia gwarantowane. W większej ilości zależy od tolerancji spożywającego.
Przy jednym kieliszku Czeremchówki zażytej podczas choroby od godziny do pięciu. W większej ilości zależy od tolerancji spożywającego.
Przy jednym kieliszku Pokrzywówki zażywanej codziennie odporność wzrasta po dziewięciu dniach. Spożycie jej w dużej mierze może przeczyścić organizm, wywołując torsje po dwóch godzinach. Przy regularnym nacieraniu nalewką kręgosłupa czuć znaczną poprawę, jeśli chodzi o bezbolesne poruszanie się, podnoszenie ciężkich rzeczy.
Przy jednym kieliszku Czarnobzówki efekty widać dopiero po dwóch miesiącach. Spożywanie w większych ilościach spowoduje torsje po około dwóch godzinach od opróżnienia butelki 0,4l.

6.2 Antidotum i jego dostępność:
Nie dotyczy.

Autor: Diebora

Wróć do strony głównej