Czerwony Tytoń

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

1. Typ: roślina

2. Opis:
Roślina dwuletnia, rosnąca wyłącznie na terenach wulkanicznych, gdzie może pobierać trujące gazy potrzebne do wzrostu. W pierwszym roku wytwarzane są liście, natomiast w drugim kwiaty, z których powstają nasiona. Liście są długie, lancetowate o bardzo intensywnym czerwonym zabarwieniu, który zawdzięcza przyswajanym trującym substancjom pochodzenia wulkanicznego. Kwiaty białe o wydłużonej koronie w kształcie rurki z ośmioma zaokrąglonymi płatkami. Nasiona powstają z zapylonych kwiatów, są liczne i drobne, zawierają w sobie dużo oleju i substancji odpowiedzialnych za specyficzne działanie czerwonego tytoniu. Wykorzystywane są liście, kwiaty i nasiona, lecz głównie te pierwsze z powodu największej dostępności.
Czerwony tytoń różni się od typowego przedstawiciela swego gatunku barwą liści, jak i warunkami, w których rośnie, ponieważ jako jeden z nielicznych potrafi przeżyć i rozwijać się w ekstremalnych warunkach wulkanicznych. Z powodu tego przystosowania, nie potrzebuje wiele światła Solinusa, lecz musi mieć bardzo ciepłą glebę, w której będzie mógł rozwijać się rozbudowany system korzeni. Jedyne dotychczas znane miejsce występowania czerwonego tytoniu, to okolice wulkanu na wschodzie Khromianu. Do Fallathu roślina ta przybyła stosunkowo niedawno, lecz szybko zdobyła uznanie wśród szerokiej rzeszy obywateli z powodu zarówno dostępności i ceny, jak i efektów, jakie wywołuje. Służy głównie jako słaby narkotyk, lecz znaleziono też lecznicze zastosowanie, które musi być kontrolowane przez medyków z powodu łatwej możliwości przedawkowania.

3. Sposób przechowywania:
Świeże oraz suszone liście można przechowywać w szczelnym pudełku tak, by nie dopuszczało wilgoci, w przeciwnym razie roślina stanie się bezużyteczna do jakichkolwiek celów. Kwiaty oraz nasiona, oczywiście wysuszone można trzymać w suchych, jak i wilgotnych miejscach, lecz trzeba odciąć im dopływ światła, by nie rozłożyły się na purpurowy bezwartościowy proszek.

4. Trwałość:
Świeże liście mogą zachować swoje właściwości przez około tydzień, natomiast suszone mają trwałość około roku. Kwiaty i nasiona nie są niestety tak wytrzymałe, ponieważ niezależnie od stanu, zachowują swoje właściwości przez około dwa, trzy tygodnie. Po tym czasie substancja zawarta w roślinie ulatnia się, czyniąc z czerwonego tytoniu zwyczajną roślinę, zachowującą właściwości typowego tytoniu.

5. Sposób, w jaki dostarcza się ją do organizmu:
Liście czerwonego tytoniu należy palić, żeby doświadczyć jego działania. Liście można pokruszyć lub zwinąć w całości, a następnie podpalić i wdychać dym. Innym sposobem zażywania czerwonego tytoniu jest sporządzenie wywaru z liści i nasion. Otrzymany purpurowy płyn należy pić małymi porcjami.

6. Efekt, jaki powoduje jej zażycie/dostarczenie do organizmu:
Palenie liści i wdychanie ich dymu powoduje krótkotrwałą euforię oraz podniesienie ciśnienia, lecz przy większych dawkach czerwony tytoń wykazuje właściwości lecznicze. Obniża napięcie mięśni, pobudza organizm, zwiększa wydajność umysłową.
- Czas, po jakim zaczyna działać: kilkadziesiąt sekund po wciągnięciu dymu, efekt euforii utrzymuje się przez około dziesięć minut. Efekt po zażyciu większej dawki utrzymuje się przez godzinę.
Wypicie małych ilości wywaru podnosi ciśnienie krwi oraz zwiększa aktywność umysłową, powodując przyjemne, acz krótkie wizje. Niestety spożycie większych ilości płynu powoduje otumanienie, a znaczne przedawkowanie (ilość odpowiadająca kuflowi) kończy się efektami ubocznymi takimi jak ślinotok, biegunka, a w skrajnych przypadkach przemijająca śpiączka.
- Czas, po jakim zaczyna działać: około dziesięć minut od spożycia, wizje trwają przez około trzydzieści minut. Śpiączka z przedawkowania może trwać od kilkunastu godzin do kilku tygodni, w zależności od organizmu, jak i ilości wypitego wywaru.

Autor: Tenthir

Wróć do strony głównej