Dyptyr Oleisty

Ostatnia edycja: 2015-04-16 19:09:37

1. Typ: Roślina

2. Opis:
Bylina kłączowa, silnie aromatyczna o oleistej wydzielinie z łodygi. Występuje rzadko na terenach Dol Velen i Wolnych Mokradłach. Jej łodyga jest zwykle pojedyncza, sięgająca od 50 do 120 cm wysokości, w swej górnej części posiada wiele gruczołów. Liście Dyptyru są ciemnozielonej, nieprzezroczystej barwy, o rozdzielnych, jajowatych listkach z zaostrzonymi, bardzo drobno ząbkowanymi brzegami. Kwiaty tej rośliny maja barwę białą bądź lekko różową z ciemniejszymi żyłkami, pięciokrotne, nieco grzbieciaste, wiszące na krótkich szypułkach. Ich średnica wynosi około 5 cm. Są one zebrane w szczytowe grona, zaś szyjki ich słupka, jak i nitki pręcików posiadają znaczna ilość gruczołów. Owoce Dyptyru mają wygląd torebek posiadających pięć częściowo zrośniętych komór, w których znajdują się czarne, lśniące oleiście nasiona. Bylina ta wydziela przez włoski gruczołowe dużo olejków o silnym zapachu. W upalne i bezwietrzne dni po zbliżeniu płomienia, olejki można zapalić, powodując krótkotrwały płomień o błękitnym zabawieniu, który nie niszczy rośliny.

3. Sposób przechowywania:
Jako roślinę żywą w doniczce w ocienionym i wilgotnym miejscu, bądź w formie suszu.

4. Trwałość:
Ususzone części rośliny zachowują swoje właściwości nie dłużej niż 2 do 4 tygodni.

5. Sposób, w jaki dostarcza się ją do organizmu:
W formie olejków wydzielanych przez gruczoły rośliny, wdychając dolewane krople do ciepłej wody, bądź wąchając nasączony materiał. Dodawana do kosmetyków myjących i zalecana do kąpieli.

6. Efekt, jaki powoduje jej zażycie/dostarczenie do organizmu:
Olejki tej rośliny, w małych ilościach, działają leczniczo lub pobudzająco. Oczyszczając drogi oddechowe, poprawiając nastrój i samopoczucie.

6.1 Czas, po jakim zaczyna działać:
W zależności od zastosowania. W przypadku udrożnienia dróg oddechowych pomaga kilkudniowa kuracja. Dodana do kąpieli poprawia nastrój i rozluźnia.

6.2 Antidotum i jego dostępność: Nie dotyczy.

Autor: Ninar

Wróć do strony głównej