Srebrny wiąz

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

1. Typ: Roślina - drzewo

2. Opis:
Niewysokie drzewo o szaro-srebrnych liściach i popielatej korze. Dochodzi do trzech metrów wysokości. Pień ma pleciony z kilku pędów wyrastających z ziemi. Korona drzewa jest zawsze uniesiona do góry. Drzewo wytwarza witki, z których zwieszają się srebrzyste liście przywodzące na myśl pokryte szadzią powierzchnie. Liście kształtem bardzo przypominają liście wierzby płaczki. Pod szarą korą znajduje się białe kruche drewno. Nie nadaje się do robienia broni ani przedmiotów użytkowych. Zrzuca liście na zimę, na wiosnę wypuszczając nowe. Ciekawostką jest, że świeże liście są zielonkawe. Drzewo lubi gleby podmokłe i jest bardzo towarzyskie. Często spotyka je się kiedy rośnie 'przytulone' do innego drzewa. Pod jego korzeniami często rośnie mrówczak jadowity. Drzewo dożywa do trzystu lat po czym usycha. Od korzeni odbijają tak zwane dziczki. Przesadzenie ich gwarantuje w 90%, że otrzymamy nowy egzemplarz rośliny. Roślina rzadko dostępna. Zwykle rośnie gdzieś w gąszczu schowana między innymi drzewami.

3. Sposób przechowania:
Tylko na świeżo (w ciągu 4 dni od pobrania składnika).

4. Trwałość: Bardzo krótka w stanie surowym. Dodane do maści, mikstury, wydłuża termin ważności.

5. Sposób, w jaki dostarcza się ją do organizmu:
Doustnie jako trucizna
Jako maści działa leczniczo.

6. Efekt, jaki powoduje jej zażycie/dostarczenie do organizmu:
Kora: Ma zastosowanie przy produkcji maści na reumatyzm. Pachnie mułem. Po dostarczeniu do organizmu w stanie surowym nie ma efektów.
Liście: Silnie trujące na surowo, ale tylko podane doustnie. Przydatne przy sporządzaniu eliksiru owadobójczego. Mają bardzo silny i bardzo świeży zapach. [Przypominają zapachem eukaliptus].
Drewno:Brak zastosowań. Wabik na mrówki. Z niewiadomych względów mrówki lubią budować sobie gniazda dookoła tych drzew i pod ich korzeniami.
Soki:Na surowo polane na ranę łagodzą stan zapalny. Użyte do mikstur nadają świeżego zapachu i przedłużają termin ważności o kilka dni. Podstawowy składnik maści na obrzęki.

6.1 Czas działania wszelkich mikstur i efektów zażycia w stanie surowym: Na surowo jedna doba. W maściach i miksturach przedłuża termin użyteczności o tydzień [7 dni].

6.2 Antidotum: Nieznane są antidota na działanie rośliny. Efekt trujących liści niweluje wywar z mrówczaka jadowitego.

Autor: Aster

Wróć do strony głównej