Poradnik początkującego strzelca

2020-08-06 05:11:06

Kontynuując cykl artykułów dla łuczników chcemy przybliżyć podstawowe informacje dotyczące techniki strzeleckiej. Omówimy postawę strzelca i zaproponujemy kilka ćwiczeń, mających na celu nabywanie dobrych nawyków w walce łukiem.

Aby zacząć treningi, należy mieć przynajmniej podstawowe wyposażenie: dwie sprawne ręce, przynajmniej jedno celne oko, łuk i odpowiednio dobrane do niego strzały. O wyborze oręża traktował poprzedni artykuł serii i po więcej informacji odsyłamy czytelników do poprzedniego numeru naszej Gazety.

Bazą, od której warto zacząć jest postawa. Sylwetka powinna być wyprostowana, ustawiona stabilnie na dwóch nogach w lekkim rozkroku. Mając łuk w lewej, a strzałę w prawej ręce wykonujemy skręt głowy w lewo, podnosimy wyprostowaną lewą rękę (z łukiem) na wysokość oczu, a prawą zginamy w łokciu i osadzamy strzałę na cięciwie tak, by grot znajdował się z lewej strony łęczyska. Lotkę powinniśmy trzymać pomiędzy palcem wskazującym i środkowym, ale nie od razu jest to proste. Pewność takiego uchwytu i płynność w nakładaniu strzały przychodzi z czasem. Nie należy się zniechęcać początkowymi trudnościami.

 

 

 

Cięciwy łuku nie należy napinać zbyt gwałtownie. Osoby o ogromnej sile fizycznej powinny robić to z wyczuciem. Znane są wypadki pęknięcia cięciwy i wybicia oka przez gwałtownie rozprężające się ramiona łuku. Przeciętnie umięśnieni nie będą mieli tego problemu.

Do pierwszych ćwiczeń warto przygotować sobie odpowiednie stanowisko. Zdecydowanie doradzamy tereny nie zaludnione, by zbłąkane strzały nie uczynniły nikomu krzywdy. Przyda się stóg siana lub kilka wiązek słomy. Ustawiamy je do wysokości własnych ramion. Pożytecznym jest zaznaczenie okręgów na celu, byśmy mogli oceniać własne rezultaty. Kilka sznurków powinno wystarczyć by zaznaczyć dobrze widoczne obszary.

Nadchodzi czas, by oddać pierwszy strzał! Początkowe odległości nie powinny być zbyt duże. Polecamy zacząć od kilkunastu kroków i systematycznie zwiększać dystans, po uprzednim osiągnięciu zadowalających rezultatów na aktualnym poziomie. Zadowalający oznacza tutaj wycelowanie ośmiu strzał w okrąg o średnicy równej długości dłoni strzelca, na dziesięć kolejno oddanych strzałów. Trening taki należy do najbardziej popularnych nawet wśród zawodowych jednostek.

Najwyższą wartością dla strzelca powinna być powtarzalność jego strzałów, więc warto po pewnym czasie spróbować swoich sił w nieco trudniejszych warunkach. Pierwszą trudnością, jaką można sobie zafundować jest oddawanie strzałów, stając na drewnianej belce. Kluczową sprawą jest w tym wypadku utrzymanie równowagi. Można stosować tutaj system działań taki, jak w poprzednim ćwiczeniu, regularnie zwiększając dystans dzielący nas od celu.

Kolejnym krokiem jest oddawanie strzałów z marszu. Należy zadbać o kilka celów (co najmniej trzy) i ustawić je w równych odległościach. Idąc miarowym, wolnym krokiem, należy oddawać strzały, nie zatrzymując się przed tarczą. Chodzi o to, by znaleźć najbardziej optymalny moment na oddanie strzału.

Jeśli i w tym ćwiczeniu dojdziemy do wprawy, na swojej drodze możemy ułożyć kilka belek, burzących nasze przyzwyczajenia. Próbować można (a nawet należy) oddawania strzałów pod różnym kątem, a nie tylko stojąc na wprost celu. Pamiętajmy jednak, że największą skuteczność osiąga się celując prostopadle do obiektu.

Oddawanie strzałów z wysokości osiodłanego konia wymaga wiele cierpliwości. Proponujemy rozpocząć od ćwiczeń siedząc na jakimś stołku. Pozwoli to na zrozumienie różnicy w oddawaniu strzałów w pozycji stojącej i siedzącej. By ćwiczyć strzelanie na pędzącym koniu, polecamy skontaktować się z dobrą stadniną, która tego typu praktyki już przeprowadzała, choć niechętnie udzielane są pozwolenia do takich ćwiczeń dla prywatnych osób.

Pragniemy w tym miejscu poinformować, że 5 Yomrqaha 4365 roku na przedmieściach Homany zorganizowany zostanie turniej strzelecki. Patronat nad tym wydarzeniem objęła również nasza Gazeta i mamy nadzieję, że zamieszczone tutaj porady przyczynią się do zajęcia wysokich pozycji przez czytelników czasopisma. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody i należne uznanie. Zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu.

Wszystkim strzelcom życzymy wiele wytrwałości w ćwiczeniach, zawsze pełnego kołczanu, pewnej ręki, celnego oka i doskonałych osiągnięć w turniejowych konkurencjach!

 Sobenna

 

 

Wróć do strony głównej