W Krainie Grzybów - wielki przewodnik

2020-07-14 23:45:17

Drodzy Podróżnicy! Nasza kraina pełna jest trujących roślin i krwiożerczych stworzeń. Większość z Was pewnie wie, jak ich unikać. Jednak któż z Was studiował księgi, aby dowiedzieć się, które grzyby są trujące? W ostatnim czasie zarejestrowano duże ilości wędrowców, których owa niewiedza zgubiła. Dlatego też zebrałem informacje od innych leśnych istot, po czym napisałem ten artykuł. Opisanie niżej grzyby mogą być smaczne lub niesmaczne. Mogą wywołać radość lub smutek. Mogą też zabić.

 

Grzyby jadalne

Lewitek Paskudnik 

Wygląd: Kapelusz o średnicy koło 6 cali. Trzon maksymalnie długości 8. Mieni się żywo-miedzianym odcieniem. Powierzchnia grzyba jest matowo-jedwabista, pokryta przylegającymi włókienkami. Trzon ma kształt walcowaty (u młodych okazów pełny, u dorosłych pusty), a na jego powierzchni występują czerwonawe włókienka.

Wykorzystanie: Tylko zielarze wiedzą, kiedy wydobyć z niego sok, by zachował właściwości. Jest głównym składnikiem eliksiru lewitacji. 

Jadalność: Zjedzenie grzyba niewiele Ci da. Można nim zaspokoić głód, ale tylko jeżeli nie boisz się pieczenia w gardle. 

 

Próżniak 

Wygląd: Jest niepozorny. Cienka nóżka bez kołnierza wynosi kopułę parasola na parę cali w górę. Brzegi kapelusza zawijają się pod spód ku czarnej blaszce. Barwą przypomina skorupki kurzych jaj. Nie wytwarza śluzu. 

Wykorzystanie: W warunkach wysokogórskich poprawia zdolności oddechowe. Najlepiej sporządzić z niego wywar i podać razem z miodem lub sokiem owocowym. Ususzony i przerobiony na maść można wykorzystać jako okład na infekcje grzybicze. 

Jadalność: Nie zaleca się spożywania tego grzyba ze względu nieprzyjemny smak.

 

Purpea 

Wygląd: Jest sucha, nie wydziela żadnych widocznych gołym okiem substancji. Purpea, jak sama nazwa wskazuje, przyjmuje intensywnie fioletową barwę, która nie zmienia się w ciągu całego jej życia. Porasta drzewa. 

Wykorzystanie: Jako środek poronny w postaci naparu. 

Jadalność: Zerwany i spożyty nie wywołuje żadnych efektów. Niektórzy jednak mogą cierpieć na biegunkę i wymioty.

 

Trufla Górska 

Wygląd: Dorosłe owocniki są czarne niczym bryły węgla. Przybierają dowolne kształty. Wydzielają piękny korzenny zapach. Potrafią dorastać do nawet 40 centymetrów średnicy oraz masy 2,5 kilograma. Nieczęsto jednak udaje się znaleźć tak duże okazy.

Jadalność: Jest to grzyb jadalny o specyficzny smaku i aromacie. Bardzo ceniony przez kucharzy. 

Wykorzystanie: Można z niego zrobić maseczkę ujędrniającą skórę i odmładzającą. Często używane przez kobiety i zniewieściałych mężczyzn. 

 

Grzyby halucynogenne

Uchchek Modry 

Wygląd: Do większego, o kapeluszu granatowym bądź granatowo-fioletowym przytulony jest zawsze mniejszy, czerwieniący się intensywnie. Od spodu widoczne są blaszki. Nóżka dołem szersza, zaokrąglona, dość masywna. W pobliżu unoszą się opary. 

Jak spożyć: Na surowo, doustnie. Można również spożyć go poprzez wywar, który zastąpi Ci poranną herbatkę. 

Efekty: Kiedy spożyjesz jeden kęs (3 krople do wyciągu) niebieskiego grzybka, spłynie na ciebie wesołość. Jeśli spożyjesz więcej, najdzie Cię niekontrolowany śmiech. Po zjedzeniu całego grzyba lub po wypiciu 10 kropli wywaru możesz umrzeć ze śmiechu. Dosłownie. Czerwony grzybek powoduje uspokojenie (kęs lub 2 krople wyciągu). Jeżeli spożyjesz więcej, staniesz się bardzo smutny. Przedawkowanie może doprowadzić do depresji i myśli samobójczych.

 

Grzyby trujące

Pleśniak Złośliwy 

Występowanie: Pleśń pojawia się w ciemnych, wilgotnych miejscach. Pleśniaka Złośliwego często spotyka się w kanałach.

Objawy po spożyciu: U ludzi swędzenie, łuszczenie się skóry oraz nabranie osobliwego, zielonego odcienia. W tym momencie można dość łatwo usunąć pasożytującą roślinę. Po dłuższym czasie występują zawroty głowy, nudności oraz pacjent skarży się na ogólne zmęczenie. Kiedy osoba umiera, jego zmysły są otępiałe, jest rozdrażniony i wrażliwy na światło. Grzyb potrafi wgryzać się w żywą tkankę do kości, zjadając swojego żywiciela, w końcu doprowadzając go do śmierci. 

Jak zaradzić: Grzyba należy pozbyć się od razu, po zauważeniu pierwszych objawów. Należy odciąć mu dostęp do wody i wystawić na promienie Solimusa. Powinien szybko zniknąć. Poradzenie sobie z rozwiniętą grzybnią, jest praktycznie niemożliwe. 

 

Świetlik 

Wygląd: Świetlik jest grzybem, który ma bardzo grubą, bo półtora calową, nogę i kapelusz wielkości pięści, emitujący światło niebieskiego koloru. W pełni rozwinięty ma od 3 do nawet 6 cali wysokości. Jego zastosowanie jest tajemnicą, skrywaną przez alchemików podziemi. Wiadomo, że jest używany w lecznictwie i w warzeniu trucizn. 

Objawy po spożyciu: Po odpowiednim oprawieniu, jest zdatny do zjedzenia. Na surowo jednak doprowadza do poparzenia układu pokarmowego. 

Jak zaradzić: Pomoc medyczna, nie ma innej rady. 

 

Boak Purpurowy 

Wygląd: To grzyb wieloletni, występujący w gromadach. Owocniki przypominają ćwiartki brzoskwini - są półokrągłe z góry, spód jest płaski, często nawet wklęsły, podobnie jak po wyciągnięciu pestki. Boaki przeciętnie osiągają do 12 cali długości oraz do 4 cali wysokości. Nazwa grzyba odnosi się do charakterystycznego, purpurowego koloru wierzchniej warstwy, jaki osiągają dojrzałe owocniki. 

Objawy po spożyciu: Gorączka i pocenie się. Wywołuje też kołatanie serca. Po przedawkowaniu może przeczyścić i odwodnić organizm, co jednocześnie może doprowadzić do zgonu.

Jak zaradzić: Jak do tej pory nie znaleziono antidotum.

Autor nieznany

image

Wróć do strony głównej