Kącik Dobrej Gospodyni: przepis na ciasto czekoladowe i sposoby na tłuste plamy

2020-07-14 22:45:31

Każda szanująca się kobieta, niezależnie od swojej pozycji, powinna wiedzieć, jak prowadzić dom. Uważam za haniebne, kiedy młoda dziewczyna nie wie, do czego służy drewniana łyżka ani nie potrafi uprać pończoch. Jeśli jednak zdarzyło się tak, że Wasi opiekunowie zaniedbali Waszą edukację, nic straconego. W moim najnowszym kąciku zdradzę Wam sekrety bycia Dobrą Gospodynią. Zapewniam, że jeśli dostosujecie się do moich rad i nadrobicie braki, zostaniecie w przyszłości Perfekcyjnymi Paniami Domu.

W tym numerze znajdziecie przepis na wyśmienite ciasto czekoladowe. Zachwyci się nim każdy, nawet najbardziej wybredny gość! Chociaż, aby je przygotować potrzeba czasu oraz sprawnego pieca, warto poświęcić te kilka chwil. Pomogę Wam również w pozbyciu się uporczywych tłustych plam, które mogłyby zrujnować Waszą kreacje lub meble.

Serdecznie zapraszam do zapoznania się z moim artykułem. Jeśli mają Panie pytania, gołębie proszę wysyłać pod adres Honorée Naesse, Azeloth 1941. Spróbuję odpowiedzieć na każdy list. Jeśli pytania będą interesujące, odpowiedziami na nie chętnie podzielę się na łamach gazety.

 

 

Ciasto czekoladowe

Czekoladę kochają wszyscy, bez wyjątków. Czekoladowe torty królują na szlacheckich stołach, a czekoladowymi ciasteczkami zajadają się dzieci. Mogłoby się wydawać, że kakao jest towarem ekskluzywnym. Nic bardziej mylnego! Za kubek gorącej czekolady w karczmie Euzebiusza „Pod Pijanym Półorkiem” zapłacimy jedynie osiem sztuk złota. Cena sproszkowanego kakao jest o wiele mniejsza! Wystarczy wybrać się rankiem na rynek, aby kupić brązowy proszek po okazyjnej cenie. Bez problemu również znajdziecie czekoladę w tabliczkach. Chcąc przygotować ciasto według mojego przepisu, będziecie potrzebować właśnie dwóch opakowań.

Składniki:

- Dwie tabliczki czekolady

- Słoik musu jabłkowego

- Szklanka cukru

- 3 jajka prosto od kury

- 2 łyżki mąki

- Garść orzechów lub migdałów

Przygotowanie:

  1. Rozpalamy piec do takiej temperatury, w której będzie trudno nam włożyć tam rękę.
  2. Wykładamy formę pergaminem.
  3. Roztapiamy czekoladę, najlepiej zrobić to na małym ogniku. Miej pod ręką wiadro z wodą, jeśli palenisko zaczyna się mocniej rozpalać!
  4. Jak tylko czekolada się roztopi, dodajemy do niej mus jabłkowy, cukier, jajka oraz mąkę.
  5. Całość dokładnie mieszamy za pomocą drewnianej łyżki.
  6. Wylewamy ciasto do wcześniej przygotowanej formy.
  7. Posypujemy ciasto orzechami lub migdałami.
  8. Wkładamy formę do pieca i pieczemy ciasto przez około 25 minut.
  9. Po wyjęciu ciasta z pieca, studzimy je w spiżarni. Uważaj na harcujące myszy!
  10. Po ostygnięciu ciasto powinno nadawać się do podania i spożycia. Smacznego!

 

 

Jak pozbyć się tłustych plam?!

Tłuste plamy są jednymi z najtrudniejszych do pozbycia się. Powstają bardzo szybko na delikatnych tkaninach, w szczególności podczas biesiad. Wiadomo – im tłustsze jedzenie, tym gospodarz jest bardziej majętny. Tak przynajmniej przyjęło się w moich kręgach, w których żyję. Wielokrotnie pomagałam damom oraz rycerzom w opałach, kiedy ich ubrania zostały zabrudzone. Pamiętaj! Z tłustą plamą da się walczyć, nie trzeba od razu wrzucać ciuchów za okno (chociaż czasami chciałoby się to zrobić dla takich widoków jak poniżej). Wystarczy jedynie wiedzieć, czego użyć, aby niechciana skaza zniknęła z ubrania.

Sposób numer 1

Jeszcze moja babcia pokazała mi mąkę ziemniaczaną. Jest wspaniała nie tylko do robienia klusek, lecz również do usuwania tłustych plam. Zabrudzenie posyp mąką, a następnie zostaw je tak na kilka minut. Jeśli plama jest bardziej uporczywa, użyj tej samej szczotki, której używasz do czyszczenia podłóg. Wcieraj mąkę aż wreszcie plama zniknie. Uwaga! Nie pocieraj zbyt energicznie tkaniny, ponieważ możesz ją zniszczyć!

Sposób numer 2

Jest to dość kosztowny sposób. Spróbuj zabrać flachę swojemu staremu. Zamocz zabrudzoną tkaninę w wodzie, a następnie zwilż ją alkoholem. Tłusta plama powinna w mig zniknąć. Niestety, nie odpowiadam za to, co się stanie, kiedy zabierzesz mężczyźnie jego ukochaną flaszkę.

Sposób numer 3

Tanim sposobem, lecz bardzo czasochłonnym, jest zwyczajne namoczenie wodą miejsca, w którym powstała plama. Wynieś swoją sukienkę na zewnątrz i dopilnuj, aby słońce na nią świeciło. Nie zawsze się to sprawdza, być może dlatego, ponieważ nasza złota kulka nie wytwarza ciepła.

Sposób numer 4

Użyj mydła! Używasz go czasami do mycia swojego ciała, pierzesz w nim ubrania. Czy kiedykolwiek pomyślałaś o tym, aby użyć go do pozbycia się plamy? Nie? Spróbuj!

Honorée Naesse

image

Wróć do strony głównej