Dział Nieklimatyczny - Konwenty

2020-07-13 21:19:03

Kalendarz nadchodzących konwentów

od 15 maja do 15 czerwca

Nazwa

Data

Miejsce

Rodzaj

Strona

Kutnowskie Dni Fantastyki

19 - 21.05.

Kutno

Fantasy & science fiction

www

GR3RT

19 - 21.05.

Kraków

Gry

www

Sakurakon IV

21.05.

Opole

Manga & anime

www

Filozofikon

22.05.

Kraków

Konwent i konferencja naukowa

www

Dragon

26 - 29.05.

Lublin

Fantasy, manga & anime

www

Arkhamer

27 - 29.05.

Kalisz

Fantastyka

www

Zombie Survival Project

27 - 29.05.

Czyżowice

LARP

www

Magnificon Expo

27 - 29.05.

Kraków

Manga & anime

www

ESPORT NOW

28 - 29.05.

Wrocław

Counter Strike, League of Legends

www

Gdak

2 - 4.06

Gdańsk

Komiks

www

Olsztyńskie Dni Fantastyki

3 - 5.06.

Olsztyn

Fantastyka

www

Czerwcowa Gralicja

4 - 5.06.

Kraków

Gry planszowe

www

Namicon 3

4 - 5.06.

Wrocław

Manga & anime, chibi

www

G-con

11 - 12.06.

Starogard Gdański

Manga i fantastyka

www

Przygotowano na podstawie danych zebranych przez portale Informator Konwentowy oraz Konwenty Południowe

Conall

 


 

image

Jedna z najlepszych kampanii gżdaczowskich

 

Mamo, tato, jestem gżdaczem! 

Kim?!

Kiedy jadę na konwent, jestem pewna dwóch rzeczy – będę się przebierać oraz znowu dałam się namówić i pracuję. Bycie gżdaczem / helperem / wolontariuszem tak mocno wpisało się w moje życie konwentowe, że nie wyobrażam sobie, abym mogła pójść na imprezę tego typu i spędzić ją jak zwykły uczestnik. Moi rodzice nie chcieli mi uwierzyć, kiedy podczas helsińskiego konwentu Yukicon prowadziłam jedynie prelekcję i nie należałam do obsługi. Tak mocno przyzwyczaiłam do tego swoich znajomych, że przed imprezą urywają się do mnie telefony z pytaniami o różne rzeczy, które wiedzieć powinnam, bo „przecież dla nich będę pracować”.

Moja przygoda z pomaganiem na konwentach zaczęła się dopiero w 2013 roku podczas konwentu Copernicon. Był to koniec września, a poprawki (a właściwie energetyki, które pomagały mi przetrwać przez ten czas intensywnej nauki) mocno uszczupliły mój studencki budżet. Potrzebowałam jakoś „zarobić” na bilet, by móc później bezpiecznie wrócić z Torunia do Wrocławia. Nie miałam czasu, aby przygotować prelekcję, więc postanowiłam zostać gżdaczem. Jako że byłam całkowicie w tym zielona, przydzielili mnie do pilnowania terenu noclegowego („sleeproomu”). Nie była to trudna praca, polegała jedynie na sprawdzaniu identyfikatorów. Tak mi się to spodobało, że zmieniłam „branżę”. Przestałam prowadzić prelekcje, a zaczęłam częściej pracować na rzecz konwentu. Moją specjalizacją jest akredytacja, a po ubiegłorocznym Falkonie również szybkie reagowanie, czyli bycie pomocnikiem ze specjalnymi zadaniami.

 

Justyna i ja podczas Pyrkonu 2015, pracowałyśmy na akredytacji

 

Kto może zostać wolontariuszem na konwencie?

Każdy! Każdy, kto ma chęci pomóc, poświęcić swój czas, aby stworzyć coś niesamowitego. Na niektórych konwentach jest ograniczenie wiekowe, na przykład nieprzyjmowane są osoby poniżej 16 roku życia.

Należy dokładnie przemyśleć całą sprawę przed wysłaniem zgłoszenia. Najczęściej pracuje się od 6 do 12 godzin rozłożonych podczas wszystkich dni trwania imprezy. To sprawia, że musisz lepiej organizować swój czas. Musisz pomyśleć, kiedy będziesz spać oraz pójdziesz coś zjeść. Te dwie rzeczy są zawsze podkreślane, ponieważ wiele lekkomyślnych osób jest tak zaangażowanych w pomaganie, że zapomina o podstawowych potrzebach swojego organizmu. Zamiast pomagać, stają się w jednej chwili problemem.

Bycie gżdaczem to również łatwy sposób na poznanie nowych osób. Przez kilka godzin będziesz z nimi pracować, więc dlaczego się z nimi nie zaprzyjaźnisz? Wielokrotnie zdarzało mi się pojechać na konwent bez tak zwanej „ekipy”. To wcale nie przeszkadzało mi, aby świetnie się bawić. Poznałam wiele ciekawych osób, którzy byli tak jak ja gżdaczami. Po skończonym dyżurze chodziliśmy razem na prelekcje, zwiedzaliśmy halę wystawców oraz korzystaliśmy ze wszystkich rozrywek, które były w programie.

Obowiązki gżdaczy

Na ogół wolontariuszy konwentowych można podzielić na trzy grupy: medyków, patrol oraz gżdaczy / helperów. Każda z grup jest specyficzna. W grupie medyków pracują wyłącznie ci, którzy skończyli kursy państwowe, są wykwalifikowanymi pielęgniarzami lub doktorami. Sprawują opiekę medyczną i udzielają pomocy wszystkim tym, którzy jej potrzebują. Patrol odpowiada za bezpieczeństwo uczestników, sprawdza identyfikatory na wejściach oraz wyprasza agresywnych gości. Zazwyczaj pracują tam osoby, które mają skończone osiemnaście lat. Gżdacze (zazwyczaj tak są nazywani wolontariusze na konwentach fantasy) oraz helperzy (na konwentach mangi i anime) mają swoje specyficzne zadania. Najczęściej można rozróżnić grupy gżdaczy:

♦ Akredytacja – są odpowiedzialni za sprzedaż biletów oraz wydawanie identyfikatorów,

♦ Techniczni – wiedzą, jak naprawić dany sprzęt, rozprowadzają go po salach, obsługują światła i dźwięk na scenie,

♦ Informacja – udzielają informacji zagubionym uczestnikom, polecają prelekcje,

♦ Obsługa sali – są odpowiedzialni za sprzęt w swojej sali, pilnują, aby prelegent miał wodę, sala nie była przepełniona, a także wietrzy ją w razie potrzeby,

♦ Pracownik sali dla dzieci – dzieci wymagają większej uwagi niż zwykli uczestnicy,

♦ Szatniarze – przyjmują i wydają bagaże, kurtki,

♦ Lotni / Szybkie Reagowanie – osoby, które nie mają konkretnych zadań, działają na zasadzie wypełniania „questów”, niekiedy są pod telefonem w razie nieprzewidywanej sytuacji,

♦ Sprawdzanie identyfikatorów – na teren konwentu mogą wejść jedynie osoby, które kupiły wejściówkę, zadaniem gżdaczy jest ich sprawdzanie oraz skierowanie osób bez identyfikatora do najbliższego punktu akredytacji,

♦ Sprzątacze – sekcja, którą niechlubnie nazywa się „kibel komando”, są odpowiedzialni za utrzymanie porządku na konwencie.

 

Kto jest gżdaczem, a kto udaje, że pracuje w cywilnym ubraniu?

 

Color Code

Na pewno zauważyłeś, że na konwencie niektórzy mają koszulki w określonych kolorach. Najczęściej znajduje się na nich logo konwentu, a z tyłu jest napisana funkcja danej osoby. Bardzo łatwo jest je zapamiętać.

♦ Kolor czerwony jest zarezerwowany dla organizatorów oraz medyków. Ci pierwsi zawsze mają pełne ręce roboty, więc lepiej nie zawracać im głowy swoim problemem.

♦ Kolor czarny – patrolowcy. Większość z nich to fani ASG, dlatego często noszą spodnie moro oraz czarną koszulkę. Na Pyrkonie ponadto noszą czapki z daszkiem. Na niektórych konwentach otrzymują dodatkowo pomarańczowe bandany.

♦ Kolor niebieski – zazwyczaj są tak ubrani techniczni.

♦ Kolor zielony / pomarańczowy – zielone koszulki najczęściej noszą helperzy, a pomarańczowe gżdacze.

Dlaczego warto być wolontariuszem na konwencie?

Poniżej zebrałam kilka osobistych powodów, dlaczego lubię pracować na konwencie. Być może Wy dodacie do tego coś jeszcze!

♦ Zwrot pieniędzy za wejściówkę – po wywiązaniu się ze wszystkich obowiązków każdy wolontariusz otrzymuje zwrot pieniędzy za wejściówkę. Suma zależy od ilości godzin przepracowanych (najczęściej 12 godzin upoważnia do pełnego zwrotu),

♦ Wyjątkowa koszulka – otrzymujesz ją, aby w niej pracować. Później stanowi naprawdę wspaniałą pamiątkę po konwencie. Sama uwielbiam w nich spać lub chodzić po domu,

♦ Zapewnione żywienie – najczęściej gżdacze jedzą tosty, chociaż na niektórych konwentach można otrzymać specjalne bony na jedzenie (np. na Falkonie) i zjeść prawdziwy obiad w strefie gastronomicznej,

♦ Przyjaźnie na całe życie – ile wspaniałych osób tak poznałam! Dzięki nim życie stało się bardziej kolorowe. Spotykam się z nimi co jakiś czas w kinie lub na pizzy, niekoniecznie musimy jechać na konwent,

♦ Wpis do CV – odbycie wolontariatu jak najbardziej można wpisać sobie do CV. Kiedy jesteś gżdaczem, uczysz się jak pracować w grupie. W przyszłej pracy na pewno Ci się to przyda.

I jak?

Przekonałam Was do bycia wolontariuszem? A może już jesteście gżdaczami? Pochwalcie się swoimi doświadczeniami! Bardzo chętnie z Wami o tym porozmawiam. Piszcie pod id 179 lub 49. Jeśli chcielibyście spotkać się na żywo, będę na Wonderconie (25 – 26 czerwca) we Wrocławiu. Będę pracować jak zwykle na akredytacji.

Do zobaczenia!

Ania Orelov

image

 

Wróć do strony głównej