Porad gospodarskich kilka

2020-07-12 04:30:54

 

Drodzy czytelnicy "Głosu Fallathanu"

Wychodząc naprzeciw potrzebom i życzeniom, jakie zgłoszone zostały Redaktorowi Naczelnemu, podjęłam się niełatwej misji wynalezienia dla Was, przetłumaczenia, oraz przedstawienia w sposób łatwy i czytelny dla każdego tekstów, które treścią dotyczą życia codziennego. Żywię szczerą nadzieję, że tych kilka zebranych przeze mnie i przedstawionych Państwu rad okaże się przydatnych. Jeśli tylko zastosują je Państwo i będą chcieli podzielić się efektami, ja, Redaktor Naczelny, oraz cała redakcja zapraszamy do słania listów z opiniami, lub innymi przydatnymi informacjami.

Szerszenie, trzmiele i bący od tego ustępować muszą

Gdzie przebywają, i gniazdami się swemi sadowią, ile w mieszkaniach są przeszkodą ludziom, a przeto podkurzać one siarką, albo im do gniazd wrzucić czosnku.

Item. Podczas ciemnej nocy gniazda im w wór zebrać i w tym ich potłuc i spalić do szczętu.

Od zwierza dzikiego i szkodnego aby być bezpiecznym

Dostać lwiego prawdziwego sadła i nasmarować się nim, a tak nie tylko wilk, niedźwiedź, dzik ale i żadna nie tknie się, ani nie porwie się na takiego człowieka bestyja, i owszem tę swoją ku niemu porzuciwszy srogość, precz od niego odejdzie, tak w drodze na potkaniu, jak i na każdym miejscu: to taka i między bestiami znajduje się polityka, że silnego i poważnego obserwują zwierza.

Wół gdy się w robocie pokłada

Gdy mu bicie nie pomoże, to go nie bić, ale mu w ucho gruchotać, tedy wstanie i robić będzie. 

Tchórze i łasiczki aby się kur nie tykały

Gdy się tchórz albo łasiczka wnęcą kędy, znaczną w drobiu folwarcznym czynią szkodę, przeto kury sokiem od ruty kropić, odtąd więcej szkodzić im nie będą mogły.

Najbardziej na ten czas drób folwarczny psują, kiedy mają w tej dziedzinie blisko gdzie małe szczenięta swoje, a przeto trzeba ich szukać wszędzie, gdzie swoje drób ma siedliska, tą posoką zbroczyć, nieomylnie od tego miejsca precz odejdą, położywszy im niedaleko tego gniazda pobite, na obmierzenie, aby się stare napatrzyły, przy tym też zaraz sidła na nie stawiają.

Liski aby także kur, indyków, gęsi i kaczek nie psowały

Dostać od myśliwych łowczych płuc z liszek, dać je ugotowane i posiekane drobiu zjeść, przez to żadna im liszka szkodzić nie będzie.

Szczurków szkodnych wygubienie

Dostać kilka żywych szczurków i mieć je w jakim naczyniu, z którego by uciec nie mogły i tak długo morzyć, póki jeden z nich mocniejszy, drugich nie wyżre, a gdy tylko sam jeden zostanie, tego potem żywo puścić potrzeba, który to szczur zaprawiwszy się na onych już czym inszym żywić się nie będzie, tylko samojedzią szczurków, a tak ich lepiej aniżeli kot wyłowi.

Autor nieznany

image

Redakcja zaznacza, iż jest to tekst powstały na przekazach ludu wiejskiego, a niektóre z przytoczonych porad wydawać mogą się banalnymi lub naiwnymi. Prosimy jednak o zastanowienie się nad nimi, wszak są wynikiem głosu ludu i miejscowych mądrości.

Wróć do strony głównej