Tajemnice wianków i bukietów

2020-07-12 03:44:11

image

 

Gdy zaczyna być ciepło wiele z nas decyduje się na ozdobienie głowy kwietnym wiankiem

zamiast kapelusza, wstążki czy wymyślnej spinki. I choć kierujemy się głównie wyglądem kwiatków, które w tym nakryciu mają odegrać główną rolę, warto również wiedzieć, jakie znaczenie ma nasz wybór i co może o nas powiedzieć. To samo tyczy się bukietów, uważając na kolor i rodzaj kwiatów można wyrazić wiele słów kosztem niewielkiego wysiłku. Dzięki takiej wiedzy możemy uniknąć też gafy, które bardzo łatwo popełnić doborem złych kwiatków. Zatem, jakie tajemnice skrywają wianki i bukiety? 

Kolory kwiatów 

Biel symbolizuje niewinność, czystość, a także mądrość i radość. Oznacza również nowe życie, zwycięstwo dobra nad złem, prawdę. Wybierając białe kwiaty pokazujemy, że jesteśmy szczęśliwe, ale również można zinterpretować to jako oznaka cnotliwości lub panieństwa. Jeśli otrzymamy bukiet białych kwiatów, osoba ofiarująca go nam daje nam do zrozumienia, iż nas szanuje lub darzy nas uczuciem, jednak ze względu na szacunek do nas nie uczyni niczego, z czym czulibyśmy się niekomfortowo. 

Czerwień kojarzy się głównie z namiętnością, miłością i odwagą, ale także pożądaniem. Łącząc czerwień i czerń wyrażamy swój egoizm lub gwałtowność. Wybierając czerwone kwiaty pokazujemy, że nie boimy się stawić czemuś czoła bądź też jesteśmy zakochane. W przypadku otrzymania takich kwiatów, możemy interpretować to jako wyznanie miłości, jednak nie tak łagodne jak białe kwiaty, tylko gwałtowne i przesycone pożądaniem i pragnieniem. 

Błękit to barwa oddająca spokój, wierność, szczerość , lecz również kreatywność. Wybierając błękitne kwiaty wyrażamy swoją łagodność i równowagę, mówimy o swojej prawdomówności, skromności oraz pomysłowości. Kiedy otrzymujemy od kogoś bukiet błękitnych kwiatów, wyraża on lojalność wobec nas i naszych uczuć. 

Zieleń jest kolorem oznaczającym szczęście, harmonię, wolność ale również zazdrość i zawiść. Jeśli takie kwiaty znajdą się w naszym wianku, możemy niechcący wyjawić, że mamy skłonność do zazdroszczenia komuś, ale również możemy pokazać, że los nam sprzyja i cieszymy się z tego lub, że nie czujemy ograniczeń i żyjemy w zgodzie z samym sobą. Otrzymanie zielonego bukietu kojarzone jest z dobrymi chęciami ze strony ofiarującego.

 

image

 

Żółć wyraża nienawiść, zdradę, wrogość, choć również można połączyć ją z intelektem i wiedzą. Jeśli dołączamy do wianka żółte kwiaty, ukazujemy tym samym swoją złość, nieprawdomówność i bezwstydność, ale też może oznaczać to nasz rozsądek i nie uleganie chwili. Ofiarowanie komuś bukietu żółtych kwiatów jest ostrzeżeniem, by osoba obdarowana nie poszła o krok za daleko, bo pożałuje swoich decyzji. 

Róż to kolor mówiący o miłości, przyjaźni, sympatii lub nadziei na coś więcej. Jeśli wpleciemy różowe kwiaty do swoich wianków, wyrażamy swoją sympatyczność, chęć nawiązania przyjaźni i łatwość w nawiązywaniu takowych, jak również, podobnie jak czerwienią, zakochanie, choć w bardziej łagodny i stonowany sposób. Mówi też o naszym uroku i dziewczęcości. Dając bukiet różowych kwiatów wyrażamy swoją sympatię do obdarowywanej osoby. Jeśli jednak bukiecik ma jakiś zielony element ozdobny, może oznaczać to oświadczyny! 

Pomarańcz symbolizuje głównie nadzieję, optymizm, spontaniczność, zdecydowanie. Wybierając pomarańczowe kwiat, pokazujemy swoją pewność siebie, pozytywne nastawienie do życia, również to, że jesteśmy dobrze zorganizowani i silni. Ofiarując bukiet pomarańczowych kwiatów mówi o nadziei, że coś się wydarzy lub ma na celu poprawę humoru obdarowanej osoby. 

Fioletowe kwiaty mówią o smutku, tajemnicy, władczości, duchowości. Wplecione w wianek pokazują, iż jesteśmy osobami wierzącymi, szukającymi odpowiedzi na pytania egzystencjalne, sprawiamy wrażenie tajemniczych lub też w naszej duszy gra smutek. Gdy otrzymamy fioletowy bukiet oznacza on koniec relacji. 

 

image

 

Rodzaje kwiatów 

Róże oznaczają miłość, choć każda barwa w nieco inny sposób. Różowe róże mówią natomiast o elegancji i uroku. 

Stokrotki oznaczają doskonałość i zrozumienie, ale również niewinność i beztroskę. 

Żonkile oznaczają zazdrość i zawiść. 

Amarylis oznacza piękność i kokieteryjność. 

Astry oznaczają optymizm, szczęście i nieszczęśliwą miłość. 

Bez oznacza młodzieńczą niewinność, zakochanie. 

Bratki oznaczają przyjaźń, harmonię. 

Chaber oznacza uprzejmość, nieśmiałość, elegancję. 

Fiołki oznaczają wierność, skromność, tęsknotę. 

Frezja oznacza delikatność, flirt, rozmarzenie. 

Gerbera oznacza szacunek, hołd, głębię uczuć. 

Goździki oznaczają odwagę, zadowolenie, czystość, wdzięczność. 

Groszek oznacza fałszywość, brak zaufania, kokieterię. 

Irys oznacza zapomnienie, oziębłość. 

Jaśmin oznacza tajemniczość, zmysłowość, przywiązanie. 

Kaczeniec oznacza zamyślenie, niepewność, porzucenie. 

Konwalia oznacza wrażliwość, dobroć, tkliwość. 

Lilie oznaczają cnotliwość, dobre intencje, uczucie. 

Maki oznaczają marzenia, miłość, przelotne uczucia. 

Aleyna

 

Wróć do strony głównej