Lecznica "Aurea Mediocritas"

Przeglądano 2449 razy

1. Położenie lokacji: Cesarstwo, Menetea, Ujście Wielkiej Rzeki, port Mekasato2. Opis lokacji
Dzielnica Doków w Mekasato, największego portowego miasta w tej części Cesarstwa, przez wzgląd na reputację najbardziej rozwiązłego okręgu w tym mieście, bywa przez część mieszkańców omijana szerokim łukiem. Wszakże zdarza się i tak, że kiedy zdrowie niedomaga, a jakieś licho złe siądzie na płucach, to najtrwożniejsi spieszą w tę właśnie okolicę po poradę i opiekę medyczną, którą zaofiarować może lecznica Astenny von Marvill.
Zajmuje ona jednopiętrową kamienicę, dość obszerną i sprawiającą solidne wrażenie - być może przez kamienną podbudówkę, na której spoczywa. W pełnym świetle Solimusa lecznica niemal razi w oczy, gdyż ściany jej są regularnie bielone, nie dają pola do popisu okolicznym psujom, którzy tak dla humoru lubią chlustać na budynki pomyjami. Tak samo czyste, jak nigdzie indziej, są okna, a i schody wiodące do środka co dzień zamiecione są z ulicznych śmieci. Niewielki ganek wita przybyszów arkadą o pełnym łuku i prostych, kamiennych filarach. Nad błękitnymi dwuskrzydłowymi drzwiami umocowany jest szyld lecznicy, na którym artysta malarz wprawną dłonią napisał nazwę placówki medycznej "Aurea Mediocritas", czyli "Złoty środek".


W progu lecznicy unosi się intensywny zapach całego zielnika, jak i mieszanki wszelkich możliwych mikstur; dla jednych odpychający, dla drugich przeciwnie. W każdym bądź razie owe zapachy robią wrażenie, chyba że to obawa przed zgromadzonymi w zakamarkach lecznicy choróbskami skłania odwiedzających do skrywania nosa głęboko w kołnierz płaszcza. Tak czy owak, przyciśnięci dolegliwościami do samej ziemi, nie zrażają się specyficzną wonią i brną dalej w pomieszczenie.
Na parterze znajdują się dwie izby: kantorek i sala zabiegowa. Kantorek jest niewielki i pobielany, dość wąski, co z półkami zawieszonymi na obu ścianach zdaje się przytłaczać wchodzących. Półki dźwigają tomy grubych, pożółkłych ksiąg, których już same tytuły powodują u niektórych wytrzeszcz i nieprzyjemne skurcze w dołku. Dodatkowo znaleźć tam można kilka ludzkich czaszek, służących wyłącznie jako rekwizyty badawcze i mnogość słoiczków z miksturami, których kolory przywodzą na myśl wiosenną łąkę. Do jednej ze ścian przystawiony jest wysoki sekretarzyk zawalony papierami - jak to zwykle bywa z sekretarzykami. To tu zgłaszają się chorzy w celu zapisania i przyjęcia do medyka. Dalej dostrzec można schody na piętro i w dół, prowadzące do piwnicy. Prócz tego kolejne, niebieskie drzwi prowadzą do sali zabiegowej. Jak wygląda? Medycy i służki specjalnie o niej nie rozprawiają - dowiedzieć się o jej wyposażeniu można jedynie z ust pacjentów. Tych, którzy przeżyli, oczywiście.
Piwnica podzielona jest również na dwa pomieszczenia: magazyn i małą kuchnię ze specjalnym systemem odprowadzania dymu z paleniska, która dostarcza posiłki schorowanym pacjentom, zmuszonym zostać na dłużej w lecznicy. Do tych pomieszczeń wstęp ma jedynie personel. Piętro mieści pokoje chorych. W zasadzie są to dwie spore, zbiorowe sale - jasne i przytulne, ale prowadzone rygorystyczną ręką przez służki, aby nieporządek nie mógł tu być częstym gościem. Całe wyposażenie tych pokoi stanowią łóżka i szafki przetrzymujące rzeczy chorych.Regulamin Lecznicy:
01. W Lecznicy najważniejszą osobą jest Główny Medyk powołany przez właścicielkę Astennę von Marvill.
02. Tylko inny medyk, mający wszechstronną wiedzę medyczną może kwestionować decyzje Głównego Medyka, pracującego w lecznicy, oczywiście w kwestiach medycznych.
03. Główny Medyk musi wyznaczyć swego zastępcę, który w razie nieobecności przejmie jego zakres obowiązków.
04. W lecznicy pomoc medyczną uzyska każda osoba dotknięta nieszczęściem choroby bądź klątwy.
05. Udzielana pomoc medyczna jest bezpłatna.
06. Z Głównym Medykiem współpracują pozostali medycy, praktykanci medycyny, absolwenci Akademii Medycznej, grabarz a także dostawcy ziół.
07. Lecznicę w mikstury lecznicze oraz zioła zaopatrują dostawcy ziół oraz wszyscy ci, którzy chętnie przyczynią się do rozwoju lecznicy i jej prawidłowego funkcjonowania. Za zaopatrzenie lecznicy w zioła i medykamenty odpowiedzialna jest właścicielka lecznicy Astenna von Marvill, która zawarła odpowiednie umowy handlowe z dostawcami.
08. O godzinach odwiedzin chorych decyduje Główny Medyk.
09. Posiłki są wydawane chorym w ustalonych porach dnia i w ilościach określonych przez Głównego Medyka.
10. W lecznicy okazujemy szacunek chorym poprzez ciche rozmawianie i zachowanie spokoju.
11. W przypadku wybuchu zarazy należy bezwzględnie stosować się do wytycznych Głównego Medyka wraz z Radą Medyków Cesarstwa.
12. Należy pamiętać o przestrzeganiu zasad zachowania higieny osobistej przez personel medyczny i pomocniczy.
13. Wydawanie mikstur leczniczych, w tym także substancji odurzających, objęte jest ścisłą obserwacją i rachubą w odpowiednich księgach.
14. W przypadku, gdy schorowana osoba umrze, to o zapisie w rejestrze i stanie zgonu decyduje Główny Medyk po uprzednim dokładnym zbadaniu ciała zmarłego.

Finansowanie lecznicy:
Astenna von Marvill jako właścicielka lecznicy zobowiązuje się:
- pokrywać koszt wynagrodzenia medyków i całego personelu lecznicy na podstawie umów o zatrudnieniu;
- zaopatrywać lecznicę w niezbędne wyposażenie (np. medykamenty, prześcieradła, koce, naczynia, wiadra, narzędzia medyczne, meble itp.);
- do zawierania umów z dostawcami ziół, tak by zachowana była ciągłość dostaw;
- zaopatrywać lecznicę w odpowiednie materiały, pomoce naukowe czyli księgi, pergaminy dotyczące wiedzy medycznej a także umożliwić praktykantom zdobywanie wiedzy w Akademii Medycznej w Azeloth, jeśli wyrażą gotowość i chęci do takowej nauki (opłacenie nauki itp.);
- pozyskiwać Mecenasów i dotacje z legalnych źródeł.

Dochody Astenny von Marvill wynikają:
- z otrzymanego po zmarłej matce spadku (codziennik w obecności MG będzie rozegrany - będę przymierzać się do zdobycia mechanicznej profesji księżna i rozpisania rodu szlacheckiego, aktualnie Astenna posiada rozwinięte umiejętności pasujące do szlachty - czytanie i pisanie, etykieta, prawo, historia, heraldyka, błyskotliwość, uzdolnienia językowe)
- z zysków otrzymywanych z prowadzenia sklepu "Złota Szata"
- z zysków otrzymywanych z filii "Złotej Szaty" w Wolnym Mieście Foeduum
- z wpływów działalności organizacji "Iter Serico"
- z wpływów lokat poczynionych w różne inwestycje na terenie miasta Azeloth, Marlui oraz w Dworze Feniksa
- z działalności handlowej między rodami szlacheckimi

Informacje dodatkowe
Lecznica Astenny von Marvill ma na celu leczenie ubogich i tych, którzy się o udzielenie pomocy medycznej zgłoszą. Nie odbiera pracy medykom, którzy leczą w centrum stolicy mieszczaństwo czy szlachtę.

Moc czynienia
Na terenie lecznicy "Aurea Mediocritas" mogą także pracować magowie wierzący w Potęgi, używający Magii Uzdrowicielskiej. Mogą korzystać z technik używania Mocy tylko i wyłącznie w celu eliminacji ran i chorób, najczęstszych przyczyn zgonów. Mogą także dzięki błagalnym modlitwom do Potęg zsyłać błogosławieństwa na osoby, wzmacniając tym samym organizmy potrzebujących. Nie praktykuje się wskrzeszania zmarłych. Zaklęcia, jakie mogą być stosowane przy rzucaniu uzdrowicielskich czarów to m.in.
- Regeneracja (zdrowienie)
- Dębowa siła (wzmocnienie organizmu)
- Oczyszczenie krwi (osłabienie trucizny)
- Wzmocniona regeneracja (przyśpieszone zdrowienie)
- Twardość skały (wzmocnienie kości)
- Spajanie rany (leczenie ran)

3. Historia lokacji
Umieli sobie poradzić ze wszystkim, ale nie z jej odejściem. 10 Rasbera 4364 roku umiera ukochana żona Iteana, matka pięciorga jego dzieci. Szlachetnie urodzona Mayilenna była bardzo dobrodusznym człowiekiem. Dotknięta prawdopodobnie chorobą krwi, na którą nikt nie znał lekarstwa, postanowiła, jakby przeczuwając rychłe nadejście śmierci, założyć w Kahalu 4363 roku lecznicę, której działanie miało na celu zapobieganie chorobom i zarazom wszelakim, a także poszukiwanie ziół i medykamentów. Mayilenna zmarła wkrótce po wydaniu wytycznych, co do założenia lecznicy. Medycy nie zdołali odkryć lekarstwa na jej chorobę. Zdążyła tylko przed śmiercią porozmawiać z ciotką Astenny, a siostrą Iteana – Freą, by ta pełniła pieczę nad jej dziećmi. Pieczę rozumianą, jako troskę o ród. Zanim odeszła, zdążyła także w obecności skryby, kronikarza rodu, spisać swą ostatnią wolę. Poprosiła w niej, aby Astenna przejęła prowadzenie lecznicy i kontynuowała szlachetną misję ratowania istnień nie tylko ludzkich.
Ośrodek przyjmuje przedstawicieli każdej z ras. Astenna sama nie będąc w stanie zająć się pacjentami, wynajęła wykwalifikowanych medyków i rozbudowała malutką dotychczas lecznicę. Dzięki uzyskanym środkom nakazała wybudowanie solidnego budynku i zadbała nie tylko o odpowiednią opiekę, ale także o wygodę. Okazało się, że jej starania znacznie przyśpieszały proces powracania do zdrowia. Jednak duża lecznica, która działa w charakterze charytatywnym, nie potrafi sama zapracować na swoje utrzymanie a mieszkańcy Mekasato chętnie korzystają z usług tutejszych medyków. Astenna spostrzegła, że aby kontynuować powierzone jej przez matkę zadanie, musi uzyskać jakieś dotacje na ten cel. W ten sposób nawiązała współpracę ze środowiskiem medycznym przy Akademii Medycznej w Azeloth. To także w stolicy starała się uzyskać dodatkowe środki na prowadzenie działalności ośrodka. "Aurea Mediocritas" nie narzeka na brak pacjentów. Jako placówka medyczna spełnia swoje cele.

4. Lista mieszkańców/NPC, którzy ją zamieszkują:
Personel "Aurea Mediocritas":
Astenna von Marvill [1103] - Właścicielka lecznicy
Verth Stary - Główny Medyk - lat 72, absolwent Uniwersytetu Cesarskiego w Azeloth na wydziale Medycyny. Medyk z powołania i wykształcenia. Mimo upływu lat, obdarzony jest wyjątkową sprawnością umysłu. Wzrokowiec. Nie pije alkoholu, chcąc uniknąć syndromu trzęsących się rąk i by jak najdłużej pracować. Opisuje skrupulatnie w swoich dziennikach stosowane terapie.
Roderet - Zastępca Głównego Medyka - lat 30, absolwent Uniwersytetu Cesarskiego w Azeloth na wydziale Medycyny. Mimo młodego wieku, szybko zdobył zaufanie pośród swych pacjentów. Prowadzi cały czas badania nad anatomią ciała ludzkiego, na ciałach zmarłych bezdomnych korzystając z miejskiej kostnicy.
Położne - 2
Pomocnicy - studenci Akademii Medycznej odbywający praktyki - 5
Uzdrowiciel - 1
Alchemik - 1
Pomocnik alchemika - 1
Kucharka - 1
Grabarz - 1
Pomocnicy grabarza - 2
Goniec - 1
Kacelista (prowadzi wszelkie sprawy administracyjne) - 1
Skarbnik (odpowiada za zaopatrzenie) - 1

5. Lista stworzeń oraz roślin, jakie można tam napotkać:
W budynku "Aurea Mediocritas" obowiązuje zakaz wprowadzania jakichkolwiek zwierząt. Lecznica jest obserwowana i pilnowana pod kątem nie występowania w niej szczurów czy innych szkodników. Jedyne rośliny, jakie można tu spotkać to donice z paprociami stojące w holu kantorka.
"Aurea Mediocritas" jako placówka należąca do miasta portowego Mekasato leczy pacjentów, mających styczność z agresywnymi stworzeniami rzecznymi lub morskimi na przykład z Krwiopijcą, Brzytwodziobem, Pławnurem czy Wodnym Kotem.
W celach leczniczych używa się tutaj różnych mieszanek ziół, naparów oraz maści. Ich spis jest na bieżąco prowadzony przez Astennę, ale zmienia się w zależności od aktualnych potrzeb.

6. Lokacja zakupiona za 26 632 365 sztuk złota.

Autor: Astenna von Marvill [1103]

Wróć do strony głównej