Uwaga! Gra tymczasowo wyłączona - przygotowania do Nowej Ery i nowej przygody! - Zapraszamy na Discord

Hrabstwo Turgonia

Przeglądano 1215 razy

1. Położenie lokacji

Cesarstwo --> Sorvest --> Księstwo Vanth

2. Opis lokacji

Turgonia jest najstarszym hrabstwem Księstwa Vanth i kolebką fallackiego osadnictwa. Graniczy z Thoranią Wschodnią (na północnym wschodzie), Thoranią Zachodnią (na północnym zachodzie) i historycznym Księstwem Czerwonej Róży (na południowym wschodzie). Południowo-zachodnią granicę wyznacza Nadmorski Bór. Sielski, malowniczy pejzaż turgoński można uznać za typowy dla Cesarstwa. Zielone równiny i niewysokie pagórki przecina wartko płynąca Lomma — największa rzeka Vanthii, główny szlak transportowy. Leżące nad nią Azeloth — stolica państwa i prowincji Sorvest — jest kluczowym ośrodkiem handlu i życia społecznego, bodaj najważniejszą metropolią kontynentu. Nie dziwi zatem, że wśród ziem Cesarstwa, to właśnie Turgonia jest najbogatszą, najzamożniejszą i najbarwniejszą, upragnioną przez wasali i zwykłych, prostych ludzi.

Podobnie, jak w całym Vanth, tak i w Turgonii docenia się historię. Pamięć o Rionach jest wciąż żywa, a obecna hrabina, „Czarna Kotka” Aimée z rodu Cesarzy, uwielbiana przez poddanych. Szybki, niespokojny puls życia Azeloth przełamuje jednak z wolna konserwatywną tradycję. Na ulicach miasta spotyka się persony o egzotycznym wyglądzie i języku, zaś tradycyjną rzepę wypiera popularniejszy wciąż ziemniak. Typowe, cesarskie zwyczaje panują u szlachty, ortodoksyjnej pomimo ulegania modom. Turgoński wasal powinien odznaczać się lojalnością, przedsiębiorczością i pozycją, bowiem ziemie w Turgonii są łakomym kąskiem, zbyt atrakcyjnym, by służyć byle komu. Posiadanie majątku w hrabstwie to powód do wielkiej dumy. A także, jakżeby inaczej, zawiści krajanów. Włościanie utrzymują, że koryto Lommy pełne jest zatopionych skarbów. Rozmaici odkrywcy, szaleńcy i włóczędzy kopią ziemię, by znaleźć pamiątki po dawnej dynastii. Oczywiście, proceder ten ukróca prawo. Zarówno łowy w Lasach Azelockich, jak i rybołówstwo obwarowane są wieloma rygorystycznymi przepisami. Ci, którzy zamiast jeleni bądź ryb szukają tajemnic, również muszą poddać się różnym obostrzeniom. Od czasów Złotego Wieku władze są jednak przychylne podobnym inicjatywom. Krzewienie riońskiej kultury to ważny element religijnej propagandy. Sami mieszkańcy wydatnie pomagają w tych działaniach, bowiem większość z nich szczerze wierzy, iż jest „boskim ludem”.

Ważniejsze lokacje:

• Azeloth: cesarska stolica, główny ośrodek miejski kraju, punkt handlowy, obronny, kulturalny i religijny
• Garnizon Książęcy: siedziba doborowego oddziału żołnierzy, liczącego trzystu ludzi. Położony na przedmieściach stolicy, jest pierwszą linią oporu w razie zagrożenia.
• Karciany Dworek: letnia rezydencja Diuka (księcia), Rothara Riona. Nazywana tak od barwnych fasad: czerwonej, czarnej i białej (są to kolory karciane).
• Lasy Azelockie: drzewostan liściasto-iglasty, pozostałość pierwotnej puszczy, łączącej się niegdyś z kniejami na Wolnych Mokradłach. Otacza miasto wąskim pierścieniem zwartej i gęstej zieleni. Dostarcza zwierzyny grubej, drobnej, trofeów z rzadkich bestii, ziół i grzybów. Mimo patrolowania przez Strzelców Leśnych, wciąż nie jest miejscem zupełnie bezpiecznym. A jednak chętnych do osiedlin nie brakuje. Na brzegach lasu pojawiają się zaciszne dworki, letnie pałacyki i ustronia ekscentrycznej szlachty.
• Szklany Pałac: główna siedziba Diuka i książęcego dworu. Jej ściany zdobi tłuczeń z kolorowego szkła, stąd nazwa. Posiadłość ochrania setka gwardzistów, rekrutowanych z kwiatu wojska.

Wsie:

• Burochłopy (uprawa buraków)
• Licha Leśne (zbieractwo)
• Międlipoły (uprawa lnu)
• Rzekołazy (rybołówstwo, handel rzeczny)
• Rudozady (hodowla rudych owiec)
• Szczurki (ośrodek handlu grzybami i ziołami, małe królestwo znachorów, na pograniczu Lasów)
• Turgonówka (wyrób nalewki na bazie spirytusu ziemniaczanego; „turgonówką” nazywa się również sam produkowany trunek)

3. Historia lokacji:

Obszary obecnej Turgonii były pierwszymi ziemiami Cesarstwa. To stąd Vanthia rozpoczęła poszerzanie granic. Tutaj też urodzili się jej bohaterowie: cesarze, zasłużeni dowódcy i żołnierze. Nazwę hrabstwu dał Turgon — pierwszy Cesarz „drugiej Vanthii” (wydartej w 4270 r. okupującym kraj Daakarom), założyciel Księstwa Vanth i ojciec idei pozostawiania ziem koronnych drugiemu synowi monarchy. Na mocy właśnie tej tradycji, podpartej wkrótce prawem, całym Vanth zawiaduje dziś Rothar, młodszy z synów Anjo Vilyi, drugi w kolejności pretendent do tronu.
W ciągu następnych lat cesarskiej historii, kraina rozwijała się w pokoju, stopniowo bogacąc i żywiąc rzeszę istot, początkowo głównie rasy ludzkiej. Z czasem w Turgoni zaczęły pojawiać się elfy czy hobbici, nadal jednak to ludzie stanowią przytłaczającą większość mieszkańców. Vanthijczycy nie tylko uchodzą, ale i sami uznają się za pramieszkańców Fallath; nic dziwnego, że Turgonię zachowują dla siebie. Prawdziwą próbą charakteru był dla nich okres wojny z Nacją. Region hrabstwa ucierpiał dość mocno, szybko się jednak odbudował, dzięki korzystnemu położeniu i zasobom tak natury, jak i energii mieszkańców. Azelotczycy sami wzniecili powstanie przeciw okupacyjnej władzy. Partyzanci z Lasów Azelockich dali się we znaki nieznającym terenu agresorom.
Obecną panią Turgonii jest Aimée Rion-de Cantilliez, zwana „Czarną Kotką”. Włada hrabstwem po niefortunnej śmierci męża, hrabiego Teodoryka, który za życia niemal doprowadził Turgonię do bankructwa, bardziej niż losem włości przejmując się dobrą zabawą. Upominany wielokrotnie przez rzeczowego intendenta, Tuomasa Ernsta, w końcu go zwolnił, zirytowany słusznymi uwagami. Miodem i mlekiem płynący kraj zubożałby w ciągu dekady, gdyby nie nagła śmierć Teodoryka wskutek upadku z konia. Młoda wdowa szybko powróciła do usług pana Ernsta. Dzięki jego roztropności, Turgonia znów rozkwitła, aspirując do miana serca księstwa, prowincji i całej monarchii.

4.Lista NPC, którzy ją zamieszkują

Miano: Aimée Rion-de Cantilliez zwana „Czarną Kotką”
Rasa: Człowiek
Wiek: ok. 25 lat
Charakter: Chaotyczny Neutralny
Specjalność: Dyplomacja
Profesja: Wasal
Zajmowane stanowisko: Hrabina Turgonii

Opis postaci:

Panią Turgonii hrabina została po śmierci męża. Jest prawnuczką jednej z bliskich kuzynek Cesarza. Gałąź Rionów, do której należy, od dawna cieszy się łaską monarchy, najprawdopodobniej przez wzgląd na prababkę Aimée. Anjo wzdychał za młodu do swojej powabnej kuzynki. Jako piętnastoletnia dziewczyna, Aimée została wydana za bogatego, wpływowego barona, Teoderyka de Cantilliez, człowieka przystojnego, bystrego i dowcipnego, zarazem zaś gwałtownika, utracjusza i hulakę. Małżeństwo z Rionówną pozwoliło Teoderykowi uzyskać hrabiowski tytuł, nie powstrzymało jednak skłonności do pijatyk i swawoli. Oficjalnie, Teoderyk spadł z konia po suto zakrapianej uczcie, kiedy uparł się na dłuższą przejażdżkę po lasach. Nieoficjalnie — to sam Cesarz pomógł lubianej Aimée, która przejęła stery w hrabstwie.
Młoda hrabina cieszy się opinią kobiety atrakcyjnej, subtelnej i pełnej wdzięku, do tego inteligentnej i z poczuciem humoru. Nie stroni od flirtów i romansów. Niewielkie doświadczenie życiowe i brak stanowczości sprawiają jednak, ze faktyczne rządy sprawuje jej intendent, Tuomas Ernst. Ona sama pozostaje zaś śliczną, ciemnowłosą damą w czerni. Z uwagi na cechy urody, kapryśny temperament i noszone stroje, a także upodobanie do kotów, zwana jest przez poddanych „Czarną Kotką”.

Miano: Tuomas Ernst
Rasa: Człowiek
Wiek: ok. 40 lat
Charakter: Prawdziwie Neutralny
Specjalność: Finanse/Rachunkowość
Profesja: Rachmistrz
Zajmowane stanowisko: Intendent Turgonii

Opis postaci:

Pan Ernst był wiernym druhem Eteryka de Cantilliez, dziadka Teoderyka. Przy starszym panu umiał pokazać smykałkę do finansów, zapobiegliwość i talent gospodarczy. Służył później jego synowi, Roderykowi, a współpraca układała się raz lepiej, raz gorzej. Wnuk, Teoderyk, okazał się tak wyjątkowym przypadkiem lekkomyślnego birbanta, że wkrótce intendent i hrabia rozpoczęli prawdziwą wojnę. Tuomas został zwolniony, a jego rodzina popadła w niełaskę. Po śmierci Teoderyka, pracowity i uczciwy Ernst powrócił do swojej roli. Pani Aimée nie mogła sobie poradzić z katastrofalnym stanem skarbca. Dziś, dzięki własnej roztropności i zaufaniu hrabiny, Tuomas mądrze zawiaduje Turgonią, która pod jego pieczą znów jest ziemią zamożną, zadbaną i godną inwestycji.

5. Rośliny i zwierzęta

Fauna:

typowa dla Księstwa Vanth i Lasów Azelockich, w tym m.in.:
Formit
Kretoszczur
Mumbak
Ognik
Ryś Fallathański
Ścierwojad

Flora:


typowa dla Księstwa Vanth; roślinność lasów mieszanych i łąk
Czarny Aloes
Morwa
Kudeks
Purpea

6. Koszt lokacji

Brak

7. Typ lokacji

Lokacja ogólnodostępna

8. Autor

Tequila
oraz
Acalia & Rhaimel

Artykuły w kategorii:

Nazwa Artykułu Przeglądano Ostatnia modyfikacja
Arena 1303 11-09-2016
[P] Placówka Gildii Magów 1133 12-09-2016
[P] Jesiony 1172 26-06-2017

Wróć do strony głównej