Biblioteka Yoshiao

Przeglądano 2305 razy

1. Położenie lokacji: Reptilia; okolice miasta Naga Sa’Lhiazz


2. Opis lokacji:
Ponad zielonymi baldachimami dżungli okrywającej niemal cały kontynent, na terenie zaliczanym do terenów miasteczka Naga Sa’Lhiazz, wznosi się wspaniała budowla, nie bez powodu postawiona niemal na samym krańcu delikatnie zalesionej góry. Jej struktura na pierwszy rzut oka wydaje się twarda i solidna, jednakże najwyższy geniusz nagińskich konstruktorów dodał jej osobliwej zwiewności poprzez zastosowanie wielu wykrzywień i ustawieniu podtrzymujących strop kolumien. Odciążającą dla ogólnej kompozycji budowli okazała się również biel, którą w całości pokryto zewnętrzne ściany. W słoneczne dni, których w Reptilii zdecydowanie nie brak, pozłacany blask załamuje się, dodając Bibliotece nieopisanego majestatu dumnie roztaczającego się z samego szczytu wzniesienia.
Wnętrze budynku dzieli się na pięć pięter, a każde piętro na przynajmniej trzy segmenty, w których poukładano z najwyższą precyzją zebrane przez wieki księgi. Wśród półek i regałów znajdą się nie tylko te opisujące wielkie wojny czy znamienitych władców, ale również podręczniki dla przyszłych adeptów wszelkich szkół, oraz egzemplarze dawno zapomnianych - lub może zakazanych w różnych okolicznościach przez inne państwa - ksiąg, traktujących o zdradach czy niebezpiecznych wynalazkach. Tak czy inaczej, wielu odwiedzających z pewnością potwierdzi, iż wśród regałów Biblioteki Yoshiao każdy znajdzie coś dla siebie.

3. Historia lokacji:
Biblioteka Yoshiao pamięta jeszcze czasy, kiedy to wulkan Maasaarara'th po raz pierwszy pogrążył Reptilię w chaosie, zasypując ją gorącymi pyłami. Przed tym czasem gmach był niewielkich rozmiarów, zasoby ksiąg zaś bardzo szczupłe i ograniczające się wyłącznie do nauk spisanych językiem zimnokrwistych. W wyniku kataklizmu część owych zasobów zniszczała, a biblioteka stała się martwym pomnikiem w wyniku opuszczenia jej przez wszystkich pracowników. W osiemdziesiąt lat po tych wydarzeniach, grupa Haressdrenów powzięła się za odbudowę biblioteki, z pomocą magii przywracając ją do stanu używalności. Zbiór ksiąg rozrósł się, a zatrudnienie w lokacji znajduje obecnie ponad pięćdziesięciu zimnokrwistych obywateli, z których znaczną większość stanowią smokowaci. W imię promowania nauki uznano, iż korzystanie z zasobów Biblioteki pozostaje darmowe dla każdego chętnego odwiedzającego. Trzeba mieć jednak na uwadze, że używanie ksiąg musi odbywać się na terenie czytelni, panuje surowy zakaz wypożyczania i wynoszenia ich poza obręb budynku.

4. Lista mieszkańców/NPC, którzy ją zamieszkują:
- Główny bibliotekarz – Quenris Ha’Sharr (Haressdren)
Osiemdziesięcioletni, złotołuski gad, nad wyraz spokojny i cierpliwy, zawsze służący radą nowoprzybyłym. Jego stanowisko znajduje się naprzeciwko wielkich drzwi prowadzących do Biblioteki, dzięki czemu każdy bez trudu może go zlokalizować. W razie pośpiechu służy również pomocą w zakresie odnajdywania pożądanych tytułów, gdyż przy użyciu podstawowych praw telekinezy jest w stanie przywołać ku sobie odpowiednie tomiszcza, wyręczając w ten sposób swoich klientów od mozolnego poszukiwania odpowiednich ksiąg wśród wielu regałów.
- Bibliotekarze pomocniczy (głównie Haressdreni)
- Sprzątacze

5. Lista stworzeń oraz roślin, jakie można tam napotkać:
W otoczeniu Biblioteki występują wszelkie charakterystyczne dla wyspy rośliny i zwierzęta.

Autor: Sheth'er [4899]

Wróć do strony głównej