Jedwab morski

2016-06-12 12:15:01

1. Nazwa: Jedwab Morski

2. Występowanie: Dna morskie w okolicach zatok i terenów przybrzeżnych oblewanych ciepłymi prądami morskimi.

3. Techniki wydobycia/pozyskiwania: Jedwab Morski wytwarzany jest przez Muszlowce Ranruin. Muszlowce przed wypuszczeniem z ciała jedwabiu, wspinają się na jak najwyższe wodorosty, z których to materia jest zbierana przez wykwalifikowanych zbieraczy (nurków). Często nurkowie narażają swoje zdrowie i życie. Należy pamiętać, że nawet najdłuższe liście wodorostów nie sięgają powierzchni wody, a skracają dystans nurków o najwyżej 3-5 metry od dna.
Istnieje wiele sposobów na wytwarzanie i barwienie Jedwabiu Morskiego, opracowywanych i udoskonalanych przez wiele lat prób i badań przez różnych producentów. Każda z tych procedur jest trzymana przez jej autorów w ścisłej tajemnicy przed innymi.

4. Charakterystyka: Mięczaki zamknięte w okazałych muszlach, produkują z niewyjaśnionych powodów substancję, która po stężeniu zmienia właściwości z kleistej mazi w jedwabistą strukturę włosia. To właśnie nitki wydobywane przez nurków przetwarzane są w przędze, a następnie w nieskazitelny, jeden z najdelikatniejszych znanych w świecie materiałów: złoty lub brązowy Jedwab Morski. Z racji nakładu pracy, jaki należy poświęcić na wyprodukowanie materiału, ilość wydzieliny Muszlowców potrzebnych na jeden metr tkaniny oraz jego nadzwyczajną delikatność, na wyroby z Jedwabiu stać tylko najbogatszych.

4.1. Właściwości fizyczne: Jedwab po wydobyciu zabarwia się na brąz lub na kolor złoty. W formie nieprzetworzonej na tkaninę wygląda jak złote lub brązowe kleiste nitki. Tkanina jest delikatniejsza i cieńsza od zwykłego jedwabiu.

4.2. Właściwości chemiczne: Jedwab Morski przed przetworzeniem na tkaninę, jak i w postaci materiału jest nietoksyczny dla skóry. Nie ma żadnych wartości odżywczych. Bardzo łatwo go zniszczyć, nie jest odporny na ogień oraz kwasy.

5. Postać handlowa: Z racji delikatności tkaniny, wykonuje się z niej najczęściej pończochy, chusty, apaszki i rękawiczki. W handlu Jedwab Morski występuje tylko pod postacią gotowych już elementów strojów.

6. Środki ostrożności: Jest to materia delikatna, niepraktyczna przy wyrobie ubrań dziennych. Źle przechowywana, to jest za długo pozostawiona na świetle dziennym, szarzeje i traci delikatność w dotyku. Może stać się chropowata.

7. Zastosowanie: Jako tkanina. Z Jedwabiu Morskiego szyte są elementy ozdobne strojów.

8. Sugerowana cena za jednostkę: 10 razy więcej niż zwykły jedwab.

Autor: Ashetta Ranruin
Korekta: Conall

Wróć do strony głównej