Winnica Glawar

Przeglądano 1581 razy

1. Położenie lokacji:

Romen-Dor, na wschód od Aer Andor. Na wybrzeżu Perłowej Zatoki.

2. Opis lokacji:

Słowo „Glawar” - nazwa posiadłości kupieckiego Domu Serandhielów, linii Lhénis - tłumaczy się na język wspólny jako „światło Solimusa”, „złoto”, albo „blask”. W przeciwieństwie do pałacyków oraz rezydencji, które najczęściej stanowią siedziby wielkich rodów, domostwo oraz otaczające go tereny prezentują się dość skromnie, gdzie część zbudowana przez Elfy jest zdominowana przez pielęgnowaną naturę. Glawar to również nazwa tutejszego szczepu winogron, uprawianego przez Serandhielów, będącego krzyżówką pozyskaną przez samą Lhénis.

Ziemie można podzielić na dwie części: znajdujący się nad samym brzegiem Perłowej Zatoki dwupiętrowy dom, od południowej strony otoczony niewielkim zagajnikiem (nie więcej niż dwadzieścia drzew), zaś od północnej piaszczystą plażą. Prowadzi tam wybrukowana dróżka, którą można bez trudu dojechać z głównego traktu, prowadzącego do Aer Andor. Drugą częścią, zdecydowanie większą, są winnice, w których skład wchodzą budynki gospodarcze oraz dwadzieścia cztery hektary przeznaczone pod winorośl.


Domostwo wybudowane jest w większości z drewna, posiada jednak murowane fundamenty oraz ceglany komin. Letnia rezydencja Serandhielów jest przykładem klasycznej Elfiej architektury: spadziste dachy, podłużne okna, bliskie otoczenie drzew oraz dzika winorośl wspinającą się po pomalowanych na biało deskach. Wybudowany jest na kształt litery L. W domostwie znajduje się sypialnia Lhénis oraz jej służącej i gospodyni, Drusili, trzy pokoje gościnne przystosowane dla sześciu osób (najczęściej przedstawicieli rodziny), kuchnia, pomieszczenie gospodarcze, niewielka biblioteczka oraz skarbczyk, rozległy salon z jadalnią, gotowy aby przyjąć nawet dużą ilość gości. W piwnicach znajduje się łaźnia oraz magazyny na żywność oraz beczki z winem. Wszystkie pomieszczenia cechują się elegancją, ale i prostotą charakterystyczną dla minimalizmu. Oprócz obrazów, głównym elementem dekoracyjnym są kwiaty oraz rośliny doniczkowe.

Za zagajnikiem, tuż przy drodze, znajduje się niewielka stajnia oraz wybieg dla koni, za którymi zaczynają się uprawy winorośli.

Główna część winnicy, w przeciwieństwie do samego domu Serandhielów, nie wyróżnia się za bardzo od tego typu miejsc, znajdujących się na terenie Romen Doru. Dwadzieścia cztery hektary ziemi przeznaczono pod uprawę winorośli, które swój smak mogą zawdzięczać bliskości morza oraz klimatowi Romen-Doru. Na terenie winnicy znajdują się również budynki gospodarcze: chata przeznaczona dla pracowników, pracownia winiarska oraz ziemianki służące do magazynowania beczek z winem. Teren, na którym znajduje się Glawar jest delikatnie pofałdowany, lecz trudno uznać go za wzgórza.

Przez środek tego wszystkiego przechodzi wyżej wspomniana brukowana dróżka, wiodąca od traktu do samego domu Serandhielów.

3. Historia lokacji:

Winnice Glawar były świadkami większości ważnych wydarzeń dotyczących Domu Serandhiel, linii Lhénis. Były również ich pierwszym domostwem, chociaż przez wiele lat służyły raczej jako letnia rezydencja. Zacznijmy jednak od początku:

Glawar zostało zafundowane niemal pięćset lat temu przez założycielkę linii - Lhénis, Ekwitkę pochodzącą z rodu Felmirr. Nie nosiła wtedy jeszcze nazwiska, po którym rozpoznaje się jej gałąź. Przez lata wypraw i poszukiwań odnalazła ona kilka cennych przedmiotów i manuskryptów, i oddała je w ręce władz. To te działania doprowadziły do nadania jej ziem na brzegu Perłowej Zatoki przez Senat Romen - Doru. Zasoby materialne, jakie zgromadziła przez ten czas, dały jej możliwość wybudowania Glawar. Zatrudniając licznych pracowników, uruchomiła na swoim terenie winnicę, a powstały tutaj szczep nazwała Glawar, od którego nadała nazwę całej posiadłości. Oczywiście, przez te wszystkie lata, Winnice przechodziły różne zmiany, ponieważ zabudowania nie okazały się tak trwałe i długowieczne, jak ich już wiekowa właścicielka.

Tutaj urodziły się wszystkie jej dzieci, pierworodny syn oraz dwie córki. Wychowali się w winnicach, ucząc się uprawy, produkcji wina oraz handlu, dzięki czemu Serandhielowie w przyszłości zyskali opinię sprawnych kupców; mimo, że nie wszyscy wybrali tą drogę.

Wraz z rozwojem przedsiębiorczym rodziny, Glawar stało się bardziej letnią rezydencją, gdzie właściwie na stałe mieszkała tylko założycielka linii, Lhénis, oraz jej najmłodsza córka, Thuriniel. Podczas, gdy inne posiadłości były kupowane i sprzedawane zgodnie z potrzebami dyktowanymi przez rynek, Winnice pozostawały niezmiennie w rękach rodziny.

Tradycja nakazywała, co było także kwestią wygody i bezpieczeństwa, że wszystkie kobiety z rodu przybywały tutaj, aby wydać na świat kolejne dzieci, należące do krwii Serandhielów. W ten sposób w Glawar urodziły się wszystkie dzieci Norona oraz, jak to było w zwyczaju, tutaj się wychowały.

Najbardziej tragicznym momentem w historii Winnicy Glawar było samobójstwo Thuriniel, które popełniła wśród winorośli, blisko samego brzegu morskiego. Stało się to pięćdziesiąt lat temu, po urodzeniu dziecka z gwałtu. Wkrótce potem do domostwa przeprowadził się Noron wraz z partnerką, by wesprzeć Lhénis załamaną śmiercią najbardziej ukochanego dziecka. Amerriva, córka Thuriniel, nie została wygnana z rodu; mimo to, traktowano ją jak czarną owcę czy sługę, dając jej niewielki pokój pod schodam. Nie opuszczała Glawar przez szesnaście lat swojego życia, kiedy postanowiła uciec od Serandhielów, znikając na długo z oczu swoim krewnym.

Od 4348 roku w domostwie na stałe mieszka tylko Lhénis ze służbą, a reszta rodziny traktuje Winnice jako letnią rezydencję, gdzie zawsze mogą przyjechać, aby odpocząć od interesów czy miejskiego zgiełku.

4. Lista mieszkańców/NPC, którzy ją zamieszkują:

- Miano: Lhénis Serandhiel
Rasa: Elf
Wiek: 729 lat
Zajmowane stanowisko: Hîril
Opis: Matka głównej linii Domu Serandhielów, która rządziła rodem, aż do dnia oddania władzy Noronowi, swojemu pierworodnemu synowi. Dzisiaj wydaje się, że panią Lhénis nie interesuje nic poza wschodami słońca i uprawą winogron. Te pierwsze ogląda co ranek, wstając jeszcze przed świtem. Ma ciemne włosy i oczy, jak większość Elfów z rodu. Można odnieść wrażenie, że nic nie jest w stanie wyprowadzić kobiety z równowagi, ale nie wynika to z charakteru, ale faktu, że jest nieco oderwana od rzeczywistości. Plotkuje się, że kobieta oczekuje już swojej śmierci. Do tego stanu najprawdopodobniej przyczyniło się samobójstwo Thuriniel.

- Miano: Ciocia Drusila
Rasa: Hobbit
Wiek: 54 lata
Zajmowane stanowisko: gospodyni
Opis: Przemiła, starsza hobbitka, która w praktyce zajmuje się całym domostwem Serandhielów. Gotuje, sprząta, upewnia się, że aktualnie przebywający w Glawar członkowie rodu albo ich goście mają wszystko, co jest im do szczęścia potrzebne. Zresztą, kobieta jest bardziej uważana za przyjaciela rodziny, niż zwykłego służącego. Można nawet powiedzieć, że rządzi Glawar bardziej, niż sama Lhénis Serandhiel. Uwielbia swojego pupila, pieska Brutusa i często przynosi mu smakołyki z kuchni.

- Miano: Julius
Rasa: Człowiek
Wiek: 46 lata
Zajmowane stanowisko: opiekun winnicy
Opis: Pracowity mężczyzna, który podobnie jak wielu innych obywateli Romen-Doru, spędził swoją młodość w armii Republiki. Kiedy odszedł z armii, znalazł dach nad głową w domostwie swojego centuriona, Norona, który również zakończył już karierę wojskową. Podczas sezonu, Julius zatrudnia pracowników z miasta. W innych okolicznościach, wracają oni do rodzin w Aer Andor. Co interesujące, jest poplecznikiem organizacji Płomień Inis Birke, wierząc, że zaprowadzą oni w Republice sprawiedliwość i porządek.

- Miano: Aemilia
Rasa: Człowiek
Wiek: 27 lata
Zajmowane stanowisko: pomocniczka Juliusa
Opis: Córka i pomocniczka Juliusa, także opiekująca się i pracująca w winnicy. Dziecko Juliusa oraz handlarki z Utopii. Kiedy jej matka zmarła na Błękitną Zarazę (jak wiele innych osób), postanowiła odnaleźć ojca. Jak widać, udało się jej. Dzisiaj wiedzie spokojne życie w winnicy, oddając się pracy i zajmując się przede wszystkim dostarczaniem wina do handlarzy w Aer Andor.

5. Lista stworzeń oraz roślin, jakie można tam napotkać:


Rośliny:
- Winorośl, szczep Glawar, porastający pobliskie wzgórza,
- Łachmanki przydrożne,
- Mgielnica,
- Zimnica Modra,
- Motylnik błękitny.

Zwierzęta:
- Kot o imieniu „Flondra”,
- Pies „Brutus”,
- Cała gama ptaków i owadów, żerujących na winogronach.
- Brzytwodziób,
- Żółwiorożec,
- Tojanida.

6. Rozpiska kosztów lokacji:

Koszt lokacji - 41 049 478 sztuk złotych monet

1x Pracownia rzemieślnicza
1x Dom
1x Spichlerz
24x Pole


7. Typ lokacji:


rodowa
Aearon

8. Autor:

Tinúviel

Powiązane wieści:

Połączone zostały rody Aearon i Serandhiel, które mimo zachowania swoich nazwisk, miały się względem tradycji Laefar oraz prawa Romen-Doru stać jednym rodem, krwią z krwi. Wszyscy bowiem byli dziedzicami Felmirra, pierwszego z rodu, który wieki temu wraz z innymi elfami przybył do Romen-Doru, aby założyć nowe państwo.

Wróć do strony głównej