[P] Coll

Przeglądano 1158 razy

1. Położenie lokacji:

Romen, Dor, nadpółnocno-zachodnim brzegiem Feainnewedd.

2. Opis lokacji:

Ten wolnostojący, niepozorny dom, znajdujący się zaledwie pół godziny pieszej wędrówki od najbliższej wioski, jest jedną z niewielu tajnych siedzib organizacji Inis Birke. Oficjalnie, należy on do prostego rybaka, który żyje samotnie w pobliżu jeziora (nazwa jeziora). Mimo że mieszkańcy pobliskiej osady wiedzą o istnieniu starszego mężczyzny, i co oczywiste, plotkują na jego temat, to jednak nikt nie podejrzewa, jakie jest prawdziwe przeznaczenie budynku, który nie wyróżnia się w żaden sposób od innych, typowych chat rybackich. Nie każdy wie, jak do niego trafić, albowiem odsłonięty jest on wyłącznie od strony jeziora. Od strony lądu otacza go bujny zagajnik. Wgłąb niego prowadzi tylko jedna, nieco zamaskowana ścieżka.

Na terenie określanym jako Coll (w języku Elfów: Dziupla) znajdują się: przystań, niewielka szopa oraz zwykła, drewniana chata. Przy nieco zapadniętym molo, na którym leżą liny oraz sieci rybackie, bardzo często można przyuważyć łódź rybacką, noszący imię „Tańczący Ork”, chyba że ten akurat wypłynął na połów. Ten mały, żaglowy stateczek nie tylko zapewnia dochód i pożywienie dla przebywających w kryjówce, ale pozwala też patrolować okolicę Coll, nie zwracając przy tym niczyjej uwagi.

Dom należy do prostych budowli o drewnianej konstrukcji. Dach wykonano ze słomy. Domostwo posiada dwa wejścia: frontalne, od strony przystani, oraz tylne, którym wychodzi się do wolnostojącego szaletu. W głównej izbie chaty znajduje się piec, duży stół, kosze na żywność oraz wyposażenie kuchenne. Znaleźć tu można skrzynię z dobrej jakości elfim winem, przechowywanym w zwykłych, niczym niewyróżniających się butelkach. Podawane są niespodziewanym gościom, którzy szukaliby schronienia w Coll. Oprócz głównej sali, w budynku znajduje się też niewielki składzik gospodarczy, sypialnia gospodarza, oraz wyjście na strych: chociaż drabina trzymana jest na zewnątrz, tak, by od razu nie sugerować możliwości wejścia na poddasze. Nie trzyma się tam jednak nic tajnego: w razie potrzeby, jeżeli nie ma bezpośredniego zagrożenia, korzystając z przygotowanych posłań, może tam spać wygodnie kilka osób. W pomieszczeniu znajduje się też skrzynia, zawierająca przybory do pisania i pergamin, strzały do łuku, kilka sztyletów, mikstury uzdrawiające oraz lak do pieczętowania listów. Wyposażenie to ma posłużyć awaryjnie elfowi, zmuszonemu uzupełnić zapasy.

Na sznurach rozwieszonych przed budynkiem, suszy się pokaźna ilość ryb. Część z nich zostaje przeznaczona jako pożywienie dla domowników, reszta zaś jest sprzedawana na targu w pobliskiej wiosce.

W szopie znajdują się narzędzia, drewno, liny i sieci rybackie. Znajdującą się tu klapę do tajnej piwniczki przysłonięto skrzynią i przysypano ziemią. Chociaż nie zajmuje ona więcej niż dziesięć metrów kwadratowych powierzchni, gdyby zaszła potrzeba, kilka osób znalazłoby w niej schronienie. Znajdują się tam koce oraz posłania z sitowia, zapakowany do skrzyni zapas sucharów oraz suszonego mięsa i woda z pobliskiej studni, rozlana do dzbanów. Jedna osoba mogłaby przetrwać tam bez wychodzenia nawet do tygodnia, grupka osób z pewnością wytrwałaby spokojnie do dwóch dni, bez zagładzania się.

Przy domostwie znajduje się jeszcze dwukołowy wózek, który jednak prawie w ogóle nie jest używany. Oficjalny właściciel Coll, jeżeli potrzebuje odwiedzić wioskę albo Utopię, płynie tam swoim kutrem.

3. Historia lokacji:

Coll jest placówką zorganizowaną i utrzymywaną przez wywiad Płomienia. Janos, prawny właściciel Kryjówki, był przyjacielem oraz sługą Bornith, jednej z członkiń organizacji – kobieta powierzyła mu dom, który oprócz zapewnienia mężczyźnie i jego synowi utrzymania, miał służyć jako kryjówka dla Dínen Gwâth. Dawny sługa, z racji podeszłego już wieku, bez wahania zgodził się na propozycję swojej pani, uznając to za wyróżnienie i uznanie jego dotychczasowej pracy. Jego lojalność wzmacniana jest również poprzez częste dary, które przynoszą mu elfy należące do Płomienia. Chociaż prezenty nie są koniecznością, ofiarowywane są dość często. Sam Janos uznawany jest za dobrego, poufnego żołnierza Naur.

Aktualnie domostwem zajmuje się przede wszystkim Konstantyn, syn wyżej wymienionego. Jest doświadczonym rybakiem, a przy tym skromnym i lojalnym człowiekiem. Nim osiadł tutaj na stałe, odbył służbę w Legionach Romen-Doru, dzięki czemu wyrósł na patriotę oraz przyjaciela elfów. Paradoksalnie, nie wie o tym, że dom jego ojca jest podarkiem właśnie od nich i żyje w przekonaniu, iż Janosa odwiedzają jego długousi towarzysze z czasów, kiedy ten służył jeszcze Bornith w Dol Velen. Dzisiaj to raczej on odwiedza pobliską wioskę, aby handlować tam rybami oraz owocami morza. Janosa widuje się tam coraz rzadziej.

Wcześniej domostwo oraz łódź należały do niewielkiej rodziny, która wystawiła dom na sprzedaż, a sama przeniosła się do Utopii. Sam fakt wykupywania Coll nie był niczym nadzwyczajnym, przykuwającym uwagę, ani wymagającym opowiadania wyjątkowych historii.

4. Lista mieszkańców/NPC:

– Miano: Janos
Rasa: Człowiek
Wiek: 72 lata
Zajmowane stanowisko: na emeryturze
Opis: Stary już mężczyzna, który w okresie swojej młodości służył Bornith. W przeciwieństwie do syna nie był zawodowym żołnierzem, lecz pełnił rolę skryby w społeczności elfów z Dol Velen. Człowiek ten jest pracowity, lojalny, lecz podupadający już na zdrowiu. Na oko widać, że zostało mu niewiele życia. Jego żona, Drusila, będąca matką Konstantyna, zmarła w 4366 roku, z powodu Błękitnej Zarazy.

– Miano: Konstantyn
Rasa: Człowiek
Wiek: 33 lata
Zajmowane stanowisko: rybak
Opis: Syn Drusili oraz Janosa, który powrócił wiosną 4368 roku z wieloletniej służby wojskowej pełnionej w Legionach Romen-Doru. Silny i pracowity po ojcu, acz niezbyt ufny, co ponoć było charakterystyczną cechą jego matki. Po powrocie do domu przejął obowiązek pracy na kutrze i to on zajmuje się teraz połowem oraz sprzedażą ryb. W jednej ze skrzyń w domostwie znajduje się jego zbroja i miecz, który w razie potrzeby może posłużyć do obrony Coll. W armii służył kilkukrotnie przy boku elfów i ma o nich dobre zdanie – uważa ich za uzdolnionych przywódców i nie raz żałował, że musiał słuchać rozkazów ludzkich centurionów, nie posiadających takiej wiedzy oraz doświadczenia.

5. Proponowane koszta według cennika:


Koszt lokacji - 4 937 404 sztuki złotych monet

1x Chaty zbieraczy

6. Typ lokacji
organizacji
własność organizacji – Płomień Inis Birke

8. Autor:

Faelivnir

Wróć do strony głównej