Centaur

Ostatnia edycja: 2021-03-14 13:29:32

1. Wygląd

Od pasa w górę jest to człowiek. Zaś od pasa w dół – koń. Tak jak ludzie mogą mieć różne kolory oczu, włosów, czy skóry. I tak samo jak konie, mają różne umaszczenie tułowia. Kolor włosów zwykle idzie w parze z kolorem sierści, np. czarnowłosy centaur ma czarną sierść. Włosy na głowie mają dłuższe, bujne, niczym końska grzywa.
Wzrost dorosłego przedstawiciela waha się od dwóch do trzech metrów. Waga natomiast około 550 kilogramów. Średnia długość ich życia to 400 lat.

2.Historia

Stado Centaurów zostaje sprowadzone przez Tenau do Fallathanu w 4950 PC. Z powodu wielu podobieństw z kulturą Elfów, zauważonych przez Nauczycieli, zostają sprowadzeni na wyspę Inis Birke, na której rozwijało się elfie Imperium. Centaury zostają dość ciepło przyjęte przez Laefar, którzy widzą w nich swoje bratnie dusze, imponuje im centaurza inteligencja, wiedza astronomiczna i zdolności architektoniczne. Kontaktami z Elfami zajmował się Trenot Mądry, jeden z głównych kronikarzy i astrologów centaurzych. W ten sposób zawiązał się sojusz tych ras, który umocnił się podczas Wielkiego Kataklizmu i przymusowej migracji na kontenent Fallath.
Niestety nie zawsze kontakty międzyrasowe przebiegały w tak przyjaznej atmosferze. Pierwsze kontakty z Ludźmi doprowadziły do śmierci Trenora, który cieszył się ogromnym szacunkiem swojej rasy. Tej zniewagi Centaury nigdy im nie wybaczyły, zaczęły też bardziej ostrożnie podchodzić do kontaktów międzyrasowych, przyjmując jednocześnie wiele wzorców z kultury Elfów, która zakładała izolację od innych cywilizacji.

3. Wskazówki dotyczące odgrywania

Centaury bardzo dobrze zintegrowały się z elfią kulturą, jednak restrykcyjniej niż one podchodzą do kontaktów z innymi rasami. Zawsze starają się zachować neutralność względem wszelkich politycznych i militarnych działań o ile nie zagrażają one ich społeczności. Centaury nigdy nie były agresorami w żadnej wojnie co pokazuje ich zamiłowanie do pokoju. Jedyną przemoc jaką uznają to obrona własnym siedzib i lasu, w którym razem z Elfami mieszkają.
Bardzo ważną dla nich kwestią jest rodzina. Centaury zawsze żyją w stadzie, chyba że popełnią jakieś przestępstwo, wtedy zostają wygnani. Jendak bardzo rzadko zdarzają się jednostki Centaurów żyjące poza centaurzą społecznością.
Z powodu pokojowego charakteru, bardzo często spotykani są wśród parzystokopytnych bardowie, uczeni, medycy. Za swoich pierwotnych nauczycieli uznają Tenau, którzy sprowadzili ich na ziemie Fallathanu.
Mimo neutralnych charakterów, wśród Centaurów panuje tradycja, że każde młode źrebię jest uczone posługiwania się czy to włócznią, czy łukiem, by później móc wspólnie chronić rodzinę.

Z reguły koniowate posługują się elfim i wspólnym. Wybitniej uzdolnione, podobnie jak i u ludzi, posługują się biegle paroma językami, „głupsze” mają problem z jednym.
„Rozmowy” Centaury czasem przeprowadzają poprzez typowe dla koni przebieranie kopytami czy machanie swym ogonem. Takie proste i z pozoru nic nie znaczące machnięcie kopytem czasem może oznaczać groźbę.

Dla Centaurów najważniejsze są więzy rodzinne i przyjacielskie, które zacieśniają poprzez wspólne bieganie, wyścigi, zabawy, czy posiłki.
Centaury nie są wegetarianami, ale i nie mordują zwierząt dla swojego widzimisię. Unikają zabijania i robią to w ostateczności.
Wierzą jedynie w odwieczny cykl przemijania naturalnego. Ciągłe odradzanie się i umieranie w świecie zwierząt jest naturalnym procesem, doskonale rozumianym przez społeczność koniowatych.
Jako, że mieszkają wraz z Elfami, przejęli od nich obchodzone święta, jednakże nie wszystkie uroczystości są identyczne.
Śmierć dla Centaurów jest całkowicie czymś innym niż u Elfów. Cicha, acz nie smutna, uroczystość pokazuje, że śmierć jest czymś w pełni akceptowanym przez Centaury. Jak każda rasa, koniowate boją się końca swego życia i nie chcą prędko umierać. Nie sprzeciwiają się i nie próbują sprzeciwiać się odwiecznemu cyklowi życia i śmierci w naturze. Uroczystość jest skromna, polega na zakopaniu ciała zmarłego i zasadzeniu na miejscu pochówku drzewa.
Dlatego że Elfy szerzej zajmują się magią i pojęciami z nią związanymi, Centaury nauczyły się żyć przy niej i nie odczuwać dyskomfortu czy strachu przed nią. Jednakże oni sami  zdecydowanie bardziej wolą opierać się na naukach, tak więc wśród nich można znaleźć wielu astrologów, biologów, botaników, bestioznawców, konstruktorów, uzdrowicieli, czy nauczycieli akademickich.

Autor: Kitsu
Korekta: Vejne
Poprawa: Madd

Wróć do strony głównej