Mekasato

Przeglądano 3024 razy

1. Położenie lokacji: Port mieści się na północnym wybrzeżu Prowincji Menetei, przynależnym do Cesarstwa u ujścia Wielkiej Rzeki.2. Opis lokacji:
Mekasato to główny port towarowy i transportowy w Menetei. Całe miasto otoczone jest grubym murem z wieżyczkami strażniczymi. Do portu prowadzą trzy bramy: Zefir - od zachodu, Lewanter - od wschodu i Marin - od południa. Kiedyś największy port piracki na kontynencie, dziś może uchodzić za jedno z lepiej rozwijających się miast w Cesarstwie pod względem handlu i transportu.
Doki i pomosty do cumowania usytuowane są przy nabrzeżu na grubych, drewnianych palach. Jest to dziesięć stanowisk wypuszczonych w morze na odległość dwustu metrów. Mogą tu cumować statki towarowe z większym obciążeniem, które nie mogą wpłynąć do głównego portu. Dopiero po przepłynięciu niewielkiej cieśniny wpływa się do właściwej jego części, gdzie pomosty i mola przystosowane są dla większej liczby podróżnych.
Samo miasto zbudowane jest na planie owalu, gdzie jego centrum stanowi duży plac. Od niego właśnie swój początek biorą wszystkie uliczki, które promieniście rozchodzą się w stronę murów. Wyjątkiem są zaułki, ciągnące się równolegle do portu towarowego. Tam właśnie swoje schronienie wśród licznych tawern i melin znalazł kwiat tutejszego piractwa. Niemniej rozwój portu byłby niemożliwy bez ciężkiej pracy rzemieślników, którzy mają swoje osobne dzielnice cechowe umiejscowione wokół rynku. Uliczki w tej części miasta są szerokie, jednak brudne i wydeptane przez przechodniów. Karczmy i zajazdy wybudowane są w pobliżu bram miasta, tak by podróżni odwiedzający Mekasato po raz pierwszy, nie zgubili się od razu w labiryncie alejek.
Jeżeli można mówić o pozycji w mieście, to najpewniej mierzyć ją można według tego, gdzie właśnie się mieszka. Za najlepszą dzielnicę uchodzi tutaj Diamentowy Fort. Jest to teren usytuowany na wzniesieniu, do którego prowadzą z dwóch stron szerokie schody oraz podjazd. Uliczki są tu wybrukowane, a domy wybudowane na planie siatki. Najbliżej zaś wybrzeża, przy murach,wznosi się pałacyk księżnej Efinii, która zatrzymywała się w nim, gdy odwiedzała port.
W Mekasato od zawsze dominował elfi styl budownictwa, bogaty w roślinne motywy i zdobienia. Dopiero z chwilą aneksji Królestwa zaczęły pojawiać się wpływy cesarskiej myśli architektonicznej, proste rozwiązania, mające zastąpić drewniane domostwa w ceglane kamienice lub podmurowywane chaty.

Najważniejsze lokacje:
Siedziba Kampanii Handlowej - mieści się na północy miasta. Założona przez Jovana Coltaine, którego celem było odkrywanie nowych dróg handlowych i zawieranie interesów z nowymi kontrahentami w różnych częściach Cesarstwa, a także Fallathanu.
Cuda Voldimira – sklep z magicznymi przedmiotami, które sprowadzane są z Akademii Magicznej w Kalebrin. Można tu znaleźć zarówno szaty, jak i magiczne księgi oraz mikstury.
Świątynia Masziela – niewielka budowla, która ma swoje miejsce niedaleko rynku. Kapłani i kapłanki udzielają tam pomocy potrzebującym, a podróżni mogą pomodlić się do bóstwa o spokojne wody, kiedy mają wypływać w morze.
Burdel „Ostryga” - mieści się w dokach na północy miasta, poza jego murami. Dom uciech dla sponiewieranych przez morze piratów i żeglarzy, których nie stać na nic lepszego.
Tawerna „Druga Fala” - mordownia, w której łatwiej dostać po mordzie niż uświadczyć nie chrzczonego wodą trunku.
Zajazd „Złoty Maszt” - karczma i zajazd w jednym. Można tam dobrze zjeść i wypić, a do tego wynająć pokój na noc.

3. Historia lokacji:
Jako Królestwo Menetea nie była silnym militarnie krajem. Dopiero pod przywództwem Królowej Efinii zaczęła się prężnie rozwijać. Tak samo było i z portem Mekasato. Kiedy osadnicy z Kelebrin zaczęli zdobywać tereny coraz bardziej na północ, a w końcu przedostali się w górę Wielkiej Rzeki, założyli niewielką osadę nad brzegiem morza. Były to proste domy na palach, połączone drewnianymi pomostami. Z czasem, gdy osada zaczęła się rozrastać, domostwa lokowano coraz bardziej w stronę lądu. Mieszkańcy zajmowali się głównie rybołówstwem, wyławianiem pereł oraz budowaniem łodzi i barek, które pozwalały na podróże do stolicy Królestwa. Kolejne pokolenia przekształciły małą, rybacką osadę w port, którego statki wypływały do Romen-doru oraz Cesarstwa. Kryzys nastąpił jednak wraz z najazdem Daakarów, którzy plądrowali nie tylko ziemie sąsiadów, ale również Królestwo Menetei. Dopiero po odparciu ich przez cesarskich rebeliantów, odetchnięto z ulgą, patrząc już z większą nadzieją na przyszłość. Z każdego nieszczęścia można jednak wyjść z nauczką, tak też i po tych wydarzeniach skupiono się na funkcjach nie tylko użytkowych, ale i obronnych w Mekasato. Nie można jednak zapomnieć, jak wielki wpływ na rozwój, nie tylko portu, ale całego Księstwa Menetei, miało włączenie tych ziem w granice Cesarstwa Vanthijskiego. To dzięki temu zaczęto budować mur dookoła miasta, domy na lądzie z drewnianych powoli zmieniały się w kamienne, a wszystko to dzięki ciężkiej pracy mieszkańców. Do portu zjeżdżali się rzemieślnicy i kupcy, którzy byli święcie przekonani, że te prężnie rozwijające się miasto będzie sprzyjać ich interesom. Tak też powstawały małe dzielnice cechowe, które rozlokowały się wokół dużego rynku, gdzie sprzedawcy wystawiali swoje kramy, a wraz z rozwojem handlu przyszedł czas na karczmy i zajazdy. Także i dla bardziej możnych, którzy z czasem dorabiali się niemałej fortuny na handlu.

4. Lista mieszkańców/NPC, którzy ją zamieszkują:
Gorlois Myghal – zarządca miasta, osoba sprawująca pieczę nad portem, nadzorująca przepływ towarów, ściągająca podatki, wprawny ekonom i kupiec, surowy zarówno z oblicza, jak i charakteru.
Glenna Del – najwyższa kapłanka Masziela, zarządza świątynią i prowadzi wszelkie obrzędy związane z kultem.
Ruda Berta – stara i sfatygowana przez los kurtyzana, która ma już dawno za sobą lata świetności, twardą ręką trzyma swój burdel „Ostryga”.
Stary – nikt tak naprawdę nie wie, jak ma dokładnie na imię, ale powszechnie wiadomo, że zna morze jak własną kieszeń, potrafi przecisnąć statek, przez najciaśniejszą cieśninę, a nawet ominąć śmiertelne wiry. Spotkać go można przeważnie w „Drugiej Fali”, gdzie zapija swoje smutki. Łatwo go jednak poznać, po drewnianej nodze i haku zamiast ręki.

5. Lista stworzeń oraz roślin, jakie można tam napotkać:
- zwierzęta hodowane w mieście - psy, konie
- rośliny hodowane w warunkach domowych

Autor: Nimue von Marvill

Powiązane wieści:

Złupienie Mekasato przez wojska Atuzaka Samozwańca.

Artykuły w kategorii:

Nazwa Artykułu Przeglądano Ostatnia modyfikacja
Lecznica "Aurea Mediocritas" 2523 05-03-2015

Wróć do strony głównej