Rozeta

Ostatnia edycja: 2015-04-16 18:50:59

1. Typ: Roślina/Narkotyk

2. Opis:
Rozeta jest niewielkim (bo osiągającym maksymalnie pół metra wysokości) krzewem, zbudowanym z ciasno przylegających do siebie listków. Najlepiej rośnie na terenach podmokłych, jest wyjątkowo tolerancyjna - mimo tego, że preferuje nasłonecznienie bezpośrednie, równie dobrze rozwija się pod wpływem światła rozproszonego. Lubi ciepłe warunki glebowe. W okresie kwitnienia, na czubku trójkątnych liści, wytwarza lepką substancję, przypominającą pajęcze nici. Największe skupiska Rozet można spotkać w Reptilii i w okolicach Wolnych Mokradeł.
Liście i powstałe na nich nici (choć te są problematyczne, albowiem trzeba je zużyć od razu po zebraniu), wykorzystywane są do wytwarzania narkotyku. Oprócz właściwości narkotycznych, roślina ma potencjał do bycia stosowaną w lecznictwie, zważywszy na jej znieczulające właściwości. Mało zachęcająca wizualnie, równocześnie bardzo łatwa w uprawie.

3. Sposób przechowywania:
Liście w formie zasuszonej można przechowywać przez dwa miesiące, po tym czasie tracą właściwości narkotyczne. Warunkiem koniecznym przy przechowywaniu samego narkotyku, jest zachowanie absolutnie suchego otoczenia - pojemnik musi być szczelny, dla pewności warto dorzucić do środka kilka ziaren surowego ryżu. Proszek silnie absorbuje nawet niewielką ilość wilgoci, a zamoknięty staje się całkowicie bezużyteczny. Wyjątkiem jest celowe rozcieńczenie proszku z wodą, tu jednak ogromną rolę odgrywa zachowanie właściwych proporcji między płynem a narkotykiem.

4. Trwałość:
Rozeta rośnie maksymalnie trzy lata. Po osiągnięciu docelowej wielkości, żyje jeszcze maksymalnie rok, po czym obumiera. Tak jak w przypadku liści zasuszonych celowo, obumarłe części rośliny można wykorzystać do dwóch miesięcy od momentu uschnięcia.

5. Sposób, w jaki dostarcza się ją do organizmu
Przyjęcie poprzez śluzówkę (wtarcie w dziąsła, wciągnięcie do nosa) lub dożylnie. W przypadku tworzenia roztworu do podania dożylnego, należy zachować proporcje 2:1 (dwie części wody, na jedną część narkotyku).
Zmieszanie Rozety z Siężygronem, skutkuje znacznym osłabieniem efektu halucynogennego (choć nie zlikwidowaniem), dzięki czemu otrzymujemy naturalny środek przeciwbólowy.

6. Efekt, jaki powoduje jej zażycie/dostarczenie do organizmu:
Nazwa rośliny oraz narkotyku, wzięła się od halucynacji, które przybierają formę wielobarwnych, intensywnie zmieniających kształt plam i pasów - najczęściej efekty te były porównywane do witraży. Oprócz silnych właściwości halucynogennych, Rozeta wywołuje słowotok, euforię, znaczne rozszerzenie źrenic, ogólne podekscytowanie, nadmierną ruchliwość, jak również zmniejszenie odbierania bodźców takich jak dotyk, czy ból (uczucie zdrętwiałych kończyn), a zwiększenie wrażliwości na dźwięk i obraz. Po kliku (lub kilkunastu, zależnie od przyjętej dawki) godzinach, następuje nagłe przygnębienie, otumanienie, w niektórych przypadkach może pojawić się swędzenie ciała, wysypka. Silnie uzależnia, szybko uszkadza wątrobę.

6.1 Czas, po jakim zaczyna działać:
W przypadku iniekcji - od razu. Przyjęta przez śluzówkę, zaczyna działać po ok.5-10 minutach (co uzależnione jest od podatności na narkotyki oraz ogólnego stanu zdrowia osoby zażywającej).

6.2 Antidotum i jego dostępność:
Nie dotyczy.


Autor: Lea Perus

Wróć do strony głównej