Uwaga! Gra tymczasowo wyłączona - przygotowania do Nowej Ery i nowej przygody! - Zapraszamy na Discord

[P] Chata Aridii

Przeglądano 1284 razy

1. Położenie lokacji

Zjednoczone Królestwo Irimgardu, Deneria (dawna Ilhireia), Góry Krańca Świata, włości Rokowej Skały, „Chata Aridii”

klany

2. Opis lokacji

Pracownia zielarska, nazywana powszechnie „Chatą Aridii”, znajduje się na terenie włości Rokowej Skały. Ta chata, jak i inne budynki mieszkalne i gospodarcze, wchodziła niegdyś w skład majątku Owana mac Connella. Obecnie, całość posiadłości przekazana została na rzecz Wspólnoty Górskich Klanów. W tym miejscu można skorzystać z pomocy Aridii, jej wiedzy i doświadczenia w zakresie zielarstwa oraz uzdrawiania. Przybywając, należy zawiadomić strażników Wspólnoty, w jakim celu się tu przywędrowało.

Rys.1. Chata Aridii

chata Aridii

Budynek zbudowany jest na planie prostokąta i dzieli się na pięć głównych części. Największą przestrzeń zajmuje pracownia zielarska, w której dwa paleniska są źródłem światła i ciepła, a także zapewniają warunki niezbędne do procesu suszenia roślin. Tutaj również przygotowuje się posiłki i przyjmuje strudzonych podróżą gości. W rogu, po lewej stronie od wejścia, wyszczególniono niewielką izdebkę, w której śpi zielarka. Dodatkowo w „Chacie Aridii” wydzielono trzy inne pomieszczenia. Jedno, nieduże, pełni rolę spiżarni. W nim też mieści się zejście do piwnicy. Na prawo od niego znajduje się izba kowala Janosa. Naprzeciwko wejścia do jego pokoju są drzwi do izby chorych. Cztery łóżka, jakie można znaleźć tu znaleźć, to scheda po poprzednich właścicielach. Ardia zostawiła je, gdyż zdarza się jej leczyć nie tylko członków rodu mac Connell, ale i innych górali z najbliższych stron.

Budynek, tak jak i większość znajdujących się w nim sprzętów, wykonano z drewna o różnej barwie i strukturze. W pracowni zielarskiej oprócz wspomnianych palenisk i przyborów związanych z zielarstwem jest mnóstwo doniczek z zasadzoną roślinnością. Wokół ścian i filarów rozwieszone ciągną się girlandy sznurów, do których przymocowano pęki schnących roślin. Naczelna zasada, by unikać promieni Solimusa, jest zachowana. W ten sposób nie dochodzi do odbarwienia roślin. Mniejsze liście oraz pozostałe, drobniejsze części roślin, suszy się tutaj rozkładając je pojedynczą warstwą na stołach w specjalnych siatkach, płótnie lub pergaminie. Nie są układane zbyt ciasno ani kilkuwarstwowo, by nie dopuścić do zaparzania zebranych roślin. Susz Aridia pakuje w płócienne woreczki, drewniane szkatułki lub gliniane naczynia. Każde z nich jest opisane z nazwy i daty zbioru oraz ułożone na półkach wedle owej kolejności. Dzięki temu zielarka utrzymuje porządek i łatwo orientuje się, jakie zioła wymagają uzupełnienia. Cały ten zbiór roślin tworzy niezwykle charakterystyczny, dosyć ostry, ale jednocześnie miły zapach, który przenika wnętrze całej chaty, a nawet trochę poza nią, tworząc jakby otoczkę aromatu otaczającą budynek.

W izdebce Aridii oprócz skromnego łóżka, szafki, stołu i donic z ziołami jest regał, w których trzyma zwoje pergaminów z recepturami wyrobów z ziół. Izba mieszkalna Janosa jest wyposażona w stół, przy którym majsterkuje, projektuje czy po prostu odpoczywa. Ma tu też swoje narzędzia, rzeczy osobiste i skromne łóżko. Wzdłuż bocznych ścian ciągną się przez całą długość komórki, pełniące funkcje magazynowe. Wejścia do nich znajdują się na zewnątrz. Zazwyczaj są wypełnione zapasami żywności, sadzonkami oraz drewnem na opał. Taka konstrukcja tworzy dodatkową zaporę przed chłodem podczas zimnych, górskich nocy. Poza samą chatą, nieco na prawo od wejścia, znajduje się studnia z krystalicznie czystą wodą. Pomimo, iż nie jest zbyt głęboka, woda w niej zawsze trzyma chłód. Przy studni stoi stary żuraw z drewnianym kabłąkiem oraz drewnianym cebrem do pobierania wody. Dalej jeszcze, po prawej stronie przy komórce, znajduje się niewielka wygódka. Choć przylega bezpośrednio do budynku, podczas śnieżnych zim, dojście do niej wcale nie jest łatwe, jeśli górski wicher nawieje na wspomnianą stronę zaspę śniegu.

3. Historia lokacji

Gdy w 4250 roku Evan mac Connell rozpoczynał budowę Rokowej Skały, miejsce, które aktualnie określane jest mianem „Chaty Aridii”, było po prostu szałasem. Mieszkała tam matka Evana, kobieta o dużej wiedzy z zakresu ziół i odbierania porodów, otaczana szacunkiem nie tylko przez członków rodu. Wieść niosła, iż stara Kerenza mac Connell potrafi przyrządzać ziołowe mikstury, które faktycznie niosą ulgę w wielu przypadłościach. W pięć lat po jej przybyciu do Rokowej Doliny niewielki szałas zlikwidowano, a na jego miejsce wzniesiono jednoizbową dużą chatę. Od tej pory Kerenza mogła zajmować się chorymi. Jednak nie dane jej było dożyć końca budowy góralskiej rezydencji. Po śmierci matki Evana, potrzebującymi zajmowała się jego bratanica Torra. To za jej czasów chatę podzielono w taki sposób, jaki zachował się do dziś. Cztery mniejsze pomieszczenia oraz izba zielarska. Dookoła budynku posadzono zimnolubne rośliny, a tuż pod strzechą, wzdłuż dłuższych boków domu urządzono miejsce na porąbane drewno, narzędzia gospodarskie czy beczki z zebraną wodą. Do chaty pod koniec 4367 roku wprowadziła się Adrila oraz Janos, który pomaga starowince w cięższych pracach.

4. Lista mieszkańców/NPC, którzy ją zamieszkują

- Aridia [NPC] - na stałe,
- Janos [NPC] - na stałe,
- goście (NPC, postaci graczy) – w ramach odwiedzin, tymczasowo,
- nabywcy ziół/ziołowych medykamentów (NPC, postaci graczy) - w celach handlowych, tymczasowo,
- pacjenci (NPC, postaci graczy) - tymczasowo.

Miano: Aridia
Rasa: Człowiek
Wiek: 76
Charakter: Prawdziwie Neutralny
Specjalność: Wiedza, Zielarstwo
Profesja: Zielarka
Zajmowane stanowisko: Znachorka
Opis postaci:
Niewiele wiadomo o przeszłości tej kobiety, gdyż niechętnie się taką wiedzą dzieliła. Pewnego dnia przybyła do Rokowej Skały w asyście dużo młodszego od siebie mężczyzny o imieniu Janos. Mieli oboje zaznać odpoczynku i udać się w dalszą drogę... Pobyt z kilku dni przemienił się w długie miesiące i lata. Tak się bowiem złożyło, że w trakcie, gdy korzystali z gościnności Owana mac Connella, zachorowała jego córka Shona. To właśnie wtedy Aridia wykazała się wiedzą z zakresu ziół, medykamentów i mikstur. Dzięki jej staraniom, umiejętnościom, wiedzy i opanowaniu udało się młodą dziewczynę uratować. Doglądała ją tak, jakby była jej własną córką. Owan w ramach wdzięczności zaproponował, czy nie zostanie Aridia w Rokowej Skale już na stałe. Ta zgodziła się pod warunkiem, że umowa będzie dotyczyć także Janosa. Głowa klanu Connell wyraziła na to zgodę. Od tamtej pory Aridia leczy okolicznych mieszkańców, a nawet tych, którzy pochodzą spoza Rokowej Doliny. Aridia jest niska, ma 160 cm wzrostu, a lekko już przygarbiona sylwetka pogłębia te wrażenie. Siwe już włosy zakryte są chustą. Twarz poorana zmarszczkami, orli nos, wąsko zaciśnięte usta. Trudno sobie wyobrazić, że mogła być kiedykolwiek piękna. Za to nikt nie śmiał podważać jej mądrości. Starowinka była małomówna, często milcząca, oddająca się zadumie. Cierpliwość miała nie tylko do roślin, ale i do ludzi.

Miano: Janos
Rasa: Człowiek
Wiek: 45
Charakter: Prawdziwie Neutralny
Specjalność: Rzemiosło
Profesja: Kowal
Zajmowane stanowisko: Kowal, znawca metali
Opis postaci:
Ten wysoki, silny, pełen krzepy, barczysty, czarnowłosy i niebieskooki mężczyzna asystował w podróży Aridii, najpewniej pełniąc funkcję ochroniarza i przewodnika. Trudno stwierdzić, gdyż Owan mac Connell, podobnie jak jego towarzyszka niezbyt był wylewny, co do wspominania przeszłości. Owan podejrzewał, że tą nietypową parę los w jakiś sposób okrutnie doświadczył, dlatego niczym całunem zasłaniają przeszłość, nie chcąc do niej wracać. Szybko okazało się, że Janos to kowal, gdyż pierwszą rzeczą jaką się zajął po tym, jak odpoczął w Rokowej Skale, było podkucie koni. Mężczyzna zgodził się osiąść w Rokowej Dolinie, mając za dom chatę Aridii. Miejscowi podejrzewają, że Janos to syn starowinki, ale pewności nie mają. Inni zaś twierdzą, że to bratnia dusza, która została zesłana Aridii do pomocy. Pracowity kowal szybko zyskał sobie szacunek i renomę pośród mieszkańców tego regionu.

5. Lista stworzeń oraz roślin, jakie można tam napotkać

Flora:
- Dath,
- Krętacz Olbrzymi,
- Krwawnik pospolity,
- Mrozosiew,
- Złote Drzewo.

Fauna:
- Rok,
- Złotodaj,
- Ośmiowąż,
- Troll,
- Pentagryf,
- Lanne.

6. Proponowany koszt lokacji wg cennika


Z wyceny majątku organizacji: 5x Pracownia rzemieślnicza=0,01750946915% * CLZ( 11 118 429 665)=19 467 780 /10 osób/
Chata jako pracownia rzemieślnicza pojedynczo kosztuje: 3.893.556 /2 osoby/.
Wykupiona przy ogólnych włościach Wspólnoty Górskich Klanów.

7. Typ lokacji (prywatne, rodowe, organizacji)


Lokacja organizacji Wspólnota Górskich Klanów.

8. Autor
Astenna von Marvill
Szkic chaty, rzut z góry: Astenna von Marvill

Wróć do strony głównej