[O] Dolina Wężatnika

Przeglądano 1348 razy

1. Położenie lokacji:

Amarth -> Veneficia 

 

 Amarth - Dolina Wężatnika


2. Opis lokacji:


Przekraczając w Białej Przełęczy granice ziem Radicii i Veneficii, można udać się traktem wiodącym na południe lub północ. Wybrawszy ten drugi, podąża się drogą biegnącą między Górami Południowymi a Polami Nadziei, która prowadzi ku Koronie. Amarthyjczycy zwą tak sześć szczytów otaczających Dolinę Wężetnika, w której znajduje się Vipera.
Południowego wejścia do doliny bronią dwie wieże, w których obecnie stacjonują niewielkie oddziały Kryształowej Armii - jednego z odłamów amarthyjskiego wojska. Budowle te postawiono niedługo po założeniu Vipery w 3874 roku. Pierwotnie miały za zadanie bronić wejścia do Doliny od strony Pól Nadziei przed innymi rodami oraz ewentualnymi najazdami sąsiadów na ziemie Amarth. W dzisiejszych czasach służą za punkt wypadowy dla amarthyjskiego wojska i karawan kupieckich chcących przejść przez Dolinę. Kwaterują tam również najemnicy rodu Lijónn.
Baszty te wybudowane niemalże w całości z kamienia, częściowo wtapiają się w górskie zbocze. Mają pięć pięter oraz grube ściany, w których pozostawione są niewielkie otwory okienne. Na parterze znajdują się stajnie oraz spichlerze. Pierwsza kondygnacja przeznaczona jest na kuchnię, pokoje dzienne, biblioteki oraz wspólne sale, zaś w trzech pozostałych mieszczą się kwatery stacjonujących tu żołnierzy oraz najemników. Na szczycie wież znajdują się ogniska sygnałowe.
Nim dotrze się do Vipery, należy pokonać podziurawioną wykrotami i jaskiniami równinę zasypaną śniegiem. Zboczenie z traktu nie jest zbyt mądrym posunięciem, gdyż pod warstwami białego puchu na nieuważnego wędrowca może czekać pułapka - jedno z wejść do nory Wężetnika, który niegdyś w tej dolinie miał swoje leże. W połowie drogi do miasta można odbić na zachód, gdzie znajdują się kopalnie górskiego kryształu, z którego produkuje się między innymi szybki do okien, naczynia czy zdobi szkatuły muzyczne*. Przy górskim zboczu, gdzie dawna kopalnia została zniszczona przez gada, a gdzie obecnie znów otwarto kopalniane szyby wyrosła niewielka osada górników - Shagre`efst, co z amarthyjskiego znaczy Gadzi Pagórek. W skład tego miasteczka wchodzi kilkadziesiąt chałup zajmowanych przez górników, Dom Zasad (gdzie mieści się siedziba zarządcy Pagórka), szpital, kaplica Isinnir oraz łaźnie.
Sama Vipera zaś leży na niezbyt wysokim wzgórzu w północnej części Doliny Wężetnika. Powstała w wyniku połączenia czterech miasteczek (dawniej niewielkich osad) - Fiyrest, Tviyrest, Priyrest i Fjóriyrest, które okalały fortecę rodu Lijónn. Obecnie są one dzielnicami miasta otoczonymi przez potężne mury obronne. Sama zaś forteca została wybudowana na ruinach starożytnego miasta z woli rodziny Lijónn niedługo po tym, jak podległa jej drużyna pokonały Wężetnika. Wówczas odkryto też złoża górskiego kryształu w zachodnich zboczach Gór Południowych otaczających Dolinę. Od 4303 roku stała się stolicą ziem Veneficia.
Północnego wejścia do Doliny pilnują kolejne dwie baszty. Podobne do swych południowych sióstr, obstawiają trakt wiodący ku Jeziorze Krwi oraz Dolinie Szeptów. Tę część kotliny - od wież aż po Viperę, porastają gęste lasy iglaste.

3. Historia lokacji:


Historia Doliny Wężetnika zaczyna się niewątpliwie od momentu, gdy pojawił się w niej Gad. Wielki, niebezpieczny wąż zaanektował sobie ziemie otoczone Koroną i uczynił z nich swoje leże - viperiańska równina oraz stoki Gór Południowych zostały podziurawione tunelami, którymi się przemieszczał i w których nocował. Prawdopodobnie dawni mieszkańcy Doliny nie potrafiąc sobie z gadziną poradzić, opuścili swoje miasto i ruszyli szukać szczęścia gdzie indziej. Niektórzy obstają jednak przy wersji, jakoby zostali oni przekąską dla Wężetnika. Jaka jest jednak prawda, nikt nie wie. Nie istnieją bowiem żadne opowieści z tamtego czasu, a jedynym dowodem na to, iż Dolina była zamieszkiwana przed pojawieniem się potwora są ruiny, na których obecnie stoi Vipera.
Gdy Amarthyjczycy myślą o Dolinie Wężetnika kolejnym skojarzeniem, które im się nasuwa jest niewątpliwie ród Lijónn, pod którego przewodnictwem w 3784 roku zastawiono pułapkę na bestię. Oczywiście wyprawę poprzedzało kilka lat starannych przygotowań i badania terenu, które zostały okupione życiem zwiadowców. Walka z Gadem wedle opowieści trwała od trzech dni do dwóch tygodni. Poległo w niej wielu śmiałków, wśród których znajdował się również najmłodszy syn głowy rodziny.
Niecałe pół roku później rozpoczęto prace nad fortecą, którą postanowiono wybudować na ruinach starożytnego miasta. Ród Lijónn dumny ze zwycięstwa odniesionego nad Wężetnikiem, postanowił zająć jego ziemie i otoczyć je swoją opieką. Część z towarzyszących im w boju wojowników sprowadziło do Doliny swoje rodziny i tak u stóp Vipery-fortecy powoli wzrosły Fiyrest, Tviyrest, Priyrest i Fjóriyrest. Kolejne miesiące przyniosły odkrycie dawnych szybów kopalnianych w zachodnich stokach Gór Południowych. Nieco zrujnowane przez Gada, prowadziły do wyrobisk górskiego kryształu. Z nowym rokiem, po odbudowie i umocnieniu korytarzy, wznowiono wydobycie, a do Doliny zaczęli napływać górnicy. Część z nich zamieszkała w osadach otaczających twierdzę, inni postanowili założyć domostwa w sąsiedztwie kopalni - w ten właśnie sposób powstał Gadzi Pagórek.
Wraz z zimą, która na stałe zawitała do Amarth w wyniku klątwy Zamieci po 4233 roku, Dolina stała się wygodnym i najbezpieczniejszym przejściem ku północnym krańcom państwa po tej stronie Gór Południowych. Rodzina Lijónn zaczęła pobierać opłaty za przemieszczanie się karawan przez swoje włości.
Ród Lijónn niepodzielnie panował nad Doliną, aż do czasu, gdy władze państwa w 4234 roku postanowiły wtrącić się w zarządzanie ziemiami należącymi do rodziny. Po “bataliach” stoczonych z Radą zastępującą koronowanego władcę, kopalnie przeszły z rąk rodu w skład skarbu państwa, a rodzina musiała płacić podatki od przekraczających Dolinę karawan. Ustanowiono również, iż Viperą, która powoli przeistaczała się w jednolite miasto, ma zarządzać wybrany przez ogół mieszkańców Namiestnik. Los jednak chciał, iż za każdym razem na jego miejsce zostawał wybierany ktoś z rodu Lijónn i stan ten utrzymuje się po dziś dzień.
W 4300 roku Fiyrest, Tviyrest, Priyrest i Fjóriyrest oraz Vipera-forteca oficjalnie stały się miastem. Od nazw wiosek nazwano dzielnice, a te otoczono murem. Koszta budowy całkowicie pokryła rodzina Lijónn. Trzynaście lat później Viperę-miasto ustanowiono stolicą ziem Veneficii.
Obecnym Namiestnikiem Vipery jest Veigar Lijónn, a zarządcą Gadziego Pagórka Ymir Skridýr.

4. Lista mieszkańców/NPC, którzy ją zamieszkują:

 
żołnierze oraz najemnicy stacjonujący w północnych i południowych basztach
mieszkańcy Vipery
mieszkańcy Gadziego Pagórka
poszukiwacze przygód, myśliwi

5. Lista stworzeń oraz roślin, jakie można tam napotkać:


Fauna:
Relesi
Hravna
Taher
Kjálkar
Flora:
Kasmenis
Krwiośnieg Skalny
Neiare

6. Koszt lokacji:

Brak.

7. Typ lokacji:

Lokacja ogólnodostępna.

8. Autor:

Moira

Wróć do strony głównej