Vipera

Przeglądano 1391 razy

1. Położenie lokacji:

Amarth -> stolica ziem Veneficia 
 
 Amath - Vipera


2. Opis lokacji:


Vipera, miasto otoczone ze wszystkich stron górskimi szczytami, zwanymi przez Amarthyjczyków "Koroną". Leży ono w północnej części Doliny Wężetnika na niewysokim wzgórzu. Dawniej miasto-forteca, obecnie stolica ziem Veneficia. Można do niej dotrzeć od południa traktem prowadzącym od Białej Przełęczy lub od północy drogą wiodącą znad Jeziora Krwi i Doliny Szeptów. Wybudowana na ruinach starożytnego miasta, po dziś dzień kryje wiele tajemnic. Podzielona na cztery dzielnice (niegdyś niewielkie osady) okalające fortecę rodu Lijónn. Ich nazwy to: Fiyrest, Tviyrest, Priyrest i Fjóriyrest.

Aby dostać się do Vipery należy przekroczyć jedną z dwóch bram - Południową lub Północną. Wrota tej pierwszej zdobi herb miasta - Wężetnik oplatający wzgórze, natomiast tej drugiej herb rodu Lijónn - Wężetnik oplatający miecz.
Przebywszy Bramę Południową wchodzi się do Fiyrest. Najstarszą z dzielnic Vipery zmieszkuje wiele rodzin, których przodkowie walczyli z Wężetnikiem. Dawniej osada, potem niewielkie miasteczko, dzisiaj plątanina ulic i domostw niezwykłej urody. Najbardziej znanym miejscem w tej części miasta jest Wężowy Targ, gdzie znajduje się działająca mimo niskich temperatur Wężowa Fontanna. Trzy rzeźbione w białym kamieniu Wężetniki o błękitnych, kryształowych ślepiach wyrzucają ze swych pysków strugi wody, które opadają ku ich ogonom i wzbijają pianę kotłując się w wielkiej, kamiennej misie. W Fiyrest mieści się również Wyższa Szkoła imienia Örna Lijónna - pierwszego pana na Viperiańskiej Twierdzy.
Kierując się ku wschodniej części miasta przechodzi się do Tviyrest. W odróżnieniu od Fiyrest, gdzie dachy domów kryte są błękitną dachówką, tutaj króluje kolor zielony. Druga dzielnica Vipery jest domem dla większości tutejszych kupców i rzemieślników. Znajduje się tu lwia część viperiańskich sklepów i warsztatów, również tutejszy Zielony Targ jest największy spośród wszystkich. Mówiąc o Tviyrest, warto również wspomnieć o muzycznych szkatułach z Vipery. Te niezwykłe przedmioty dzięki pracy wielu magów są w stanie wygrywać melodie za sprawą zasilających je kondensatorów. Gdy otworzy się te pięknie rzeźbione kuferki w odpowiednie zagłębienie należy wsunąć kondensator - wtedy zaczyna grać melodia, dopóki się go nie wyjmie, bądź zmagazynowana w nim magia się nie wyczerpie. Produkowane w tutejszych zakładach są pilnie strzeżoną tajemnicą miejscowych mistrzów magii.
Idąc zaś na zachód trafia się do Priyrest. Mieszkają tutaj najbogatsi Viperiańczycy, o ile większej wagi nie przykładają do prestiżu, który wiąże się ze statusem “pogromcy Wężetnika” i posiadaniem domu w Fiyrest. W tym rejonie królują złote dachy. Znajduje się tu również Wielka Biblioteka, gdzie najcenniejszym eksponatem są Dzienniki Przodków opisujące przygotowania i podróż do Doliny Wężetnika, walkę z Gadem i założenie Vipery oraz Fiyrest, Tviyrest, Priyrest i Fjóriyrest. Trzecia dzielnica może poszczycić się także Kryształowymi Ogrodami - parkiem pod zadaszeniem wykonanym z drewna, metalu i górskiego kryształu wydobywanego w Gadzim Pagórku. Posadzone są tam okazy spoza mroźnego Amarth, między innymi tropikalne drzewa i kwiaty Reptilii, czy niezwykłe okazy z Romen-Doru. W Priyrest znajdują się również najokazalsze świątynie Isinnir, a w centrum dzielnicy znajduje się Kryształowy Targ, przy którym mieści się Dom Namiestnika. Mieszczą się tam zarówno gabinety Namiestnika oraz jego urzędników, jak i Sąd.
W ostatniej z dzielnic - Fjóriyrest ponownie można przekroczyć miejskie mury poprzez Północną Bramę i wyjść na trakt prowadzący do Jeziora Krwi, i dalej ku Dolinie Szeptów. To tutaj mieści się największy z viperiańskich szpitali oraz większość tawern i zajazdów. Niedaleko bramy mieści się Mały Targ oraz Mała Biblioteka. Mieszka tutaj najwięcej rodzin górników z Gadziego Pagórka, a dachy domostw pokrywa czerwona dachówka. Tym, czym szczycą się mieszkańcy Fjóriyrest jest Tónlist`Byg, gdzie co tydzień wystawiana jest jakaś sztuka lub odbywa się koncert.
Nad dzielnicami zaś góruje Forteca rodu Lijónn. Położona jest na wzniesieniu w centralnej części Vipery, a dostać się do niej można od strony Fiyrest mostem przerzuconym nad fosą. Po przekroczeniu bramy wchodzi się na obszerny dziedziniec, z którego można przejść do stajni, części mieszkalnej przeznaczonej dla służby, lub do Głównej Twierdzy zamieszkiwanej przez ród Lijónn. Forteca wybudowana jest na planie prostokąta (w którego środku znajduje się dziedziniec) z kamienia wydobytego ze zboczy Korony w pobliżu Gadziego Pagórka. Z biegiem lat rozbudowywana przez kolejnych właścicieli, obecnie jest potężną fortyfikacją, której zdobycie z pewnością nastręczyłoby najeźdźcom wiele trudności. Warto również wspomnieć, iż w holu, w którym znajdują się schody prowadzące na wyższe piętra rozwieszona jest wężetnikowa skóra, która za sprawą magii i niezwykłego kunsztu viperiańskich kaletników po dziś dzień zachowana jest w nienagannym stanie.

Tym, co jednak wpływa w znaczący sposób na niezwykłość tego miasta to ruiny, na których Vipera została wybudowana. Oprócz Viperiańczyków niewielu wie o korytarzach ciągnących się pod miastem, gdyż jest to pilnie strzeżony sekret. Przy ich drążeniu została wykorzystana magia żywiołów, ziemi, dzięki czemu są one doskonale zabezpieczone przed zawaleniem się. Co kilka lat ród Lijónn zleca inspekcję tuneli, podczas której zaklęcia utrzymujące strop są odnawiane. Wejście do nich znajdują się w piwnicach najstarszych domostw, a plątanina korytarzy, które potrafią sięgać nawet kilka poziomów poniżej Vipery są idealnymi schronami w razie ataku. Nawet, gdyby ktoś niepowołany dostał się do nich, to bez znajomości oznakowań szybko by się zagubił. Ponadto w wielu miejscach przygotowane są skalne bloki, które w awaryjnych sytuacjach mają służyć za zapory.

Ponadto mieszkańcy Vipery często dodają do swojego ubioru jakiś element w kolorze swej dzielnicy. Wielu też uważa się bardziej za Viperiańczyków, niż Amarthyjczyków.

3. Historia lokacji:


Historia Vipery od zawsze splatała się z dziejami rodziny Lijónn.
W roku 3784 drużyna pod przewodnictwem Örna Lijónna po uprzednich wielomiesięcznych przygotowaniach ruszyła do Doliny Wężetnika i ubiła Gada. Niecałe pół roku później rozpoczęła się budowa Vipery-Twierdzy oraz osad Fiyrest, Tviyrest, Priyrest i Fjóriyrest, gdzie zamieszkali wojownicy towarzyszący Örnowi w tej wyprawie oraz sprowadzeni przez nich do Doliny ich najbliżsi. Kilka księżyców później odkryto w dzisiejszym Gadzim Pagórku złoża górskiego kryształu, a pod Viperę zjechali górnicy wraz z rodzinami.
Wraz z zimą, która na stałe zawitała do Amarth w wyniku klątwy Zamieci po 4233 roku, Dolina stała się wygodnym i najbezpieczniejszym przejściem ku północnym krańcom państwa po tej stronie Gór Południowych. Rodzina Lijónn zaczęła pobierać opłaty za przemieszczanie się karawan przez swoje włości.
Ród Lijónn niepodzielnie panował nad Doliną, aż do czasu, gdy władze państwa w 4234 roku postanowiły wtrącić się w zarządzanie ziemiami należącymi do rodziny. Po “bataliach” stoczonych z Radą zastępującą koronowanego władcę kopalnie przeszły z rąk rodziny w skład skarbu państwa, a rodzina musiała płacić podatki od przekraczających Dolinę karawan. Ustanowiono również, iż Viperą, która powoli przeistaczała się w jednolite miasto ma zarządzać wybrany przez ogół mieszkańców Namiestnik. Los jednak chciał, iż za każdym razem na jego miejsce zostawał wybierany ktoś z rodu Lijónn i stan ten utrzymuje się po dziś dzień.
W 4300 roku Fiyrest, Tviyrest, Priyrest i Fjóriyrest oraz Vipera-forteca oficjalnie stały się miastem. Od nazw wiosek nazwano dzielnice, a te otoczono murem. Koszta budowy całkowicie pokryła rodzina Lijónn. Trzynaście lat później Viperę-miasto ustanowiono stolicą ziem Veneficii.
Obecnym Namiestnikiem Vipery jest Veigar Lijónn.

4. Lista mieszkańców/NPC, którzy ją zamieszkują:


Mieszkańcy Fiyrest, Tviyrest, Priyrest i Fjóriyrest oraz Twierdzy

5. Lista stworzeń oraz roślin, jakie można tam napotkać:


Fauna:
Hravny
Flora:
Jarzenica - w tunelach pod miastem
Avinnata - w tunelach pod miastem

6. Koszt lokacji:

Brak.

7. Typ lokacji:

Lokacja ogólnodostępna.

8. Autor:

Moira

Artykuły w kategorii:

Nazwa Artykułu Przeglądano Ostatnia modyfikacja
[P] Academia Veneficia 1180 12-09-2016
[P] Jégh Várr 1246 12-09-2016

Wróć do strony głównej