Łzy Saedis

Przeglądano 1306 razy

1. Położenie lokacji:


Nordia, zachodnie regiony, między gęstymi lasami sosnowymi, niedaleko Saedisousden.


Nordia - Lzy Seadis

2. Opis lokacji:

Niegdyś był to niemal kompleks świątynny, wybudowany z kamienia i drewna, zdecydowanie odbiegający od tradycyjnego dla Nordii stylu architektonicznego. Znajdujące się w głębi starego boru miejsce kultu wciąż przyciąga śmiałków spragnionych eksploracji terenu. Wiadomo tylko tyle, że budowla posiadała jedną wzniesioną na powierzchni kondygnację oraz kilka podziemnych, prowadzących do katakumb. Strop w głębi świątyni jednak uległ zawaleniu, przez co pół piętra zniknęło pod gruzami. Ocalała połowa porośnięta jest bluszczem, mchem, trawami i wątłymi dzikimi jabłonkami oraz brzozami, z alejką schodów, której strzegą symboliczne, rzeźby przedstawiające drzewo Saedis. Przedsionek odgradza olbrzymią, na poły jednak zrujnowaną salę z kamienia, wypełnioną płaskorzeźbami z kamienia, przedstawiającymi jabłonie. Na podwyższeniu, niemal pod przeciwległą do wejścia ścianą znajduje się wygładzony przez warunki pogodowe wizerunek kobiety - miejscowi wierzą, że jest to wizerunek Saedis, której poświęcono świątynię. Miejsce to zwie się również salą wotywną - u stóp posągu bowiem ułożona jest kamienna misa, we wnętrzu której znajduje się o połowę mniejsza, brązowa, pokryta patyną i nosząca ślady po palonych ofiarach.
Za salą wotywną wąski korytarz urywa się gwałtownie - zrujnowany strop zagradza przejście. Dzięki cierpliwości i wytrwałości można przedostać się do kolejnych pomieszczeń oraz schodów prowadzących na górę, cudem tylko nie zniszczonych, jedynie nieco zagruzowanych. Miejscowi nieśmiało, lecz wciąż systematycznie wywożą odłamki skalne pomimo wyraźnych zakazów kapłanów, twierdzących, iż bogini nie jest miłe przywracanie blasku miejscu, w którym doszło do tragedii.
Lokacja ta posiada też swoje katakumby, wedle tradycji - trzykondygnacyjne. Zejście na pierwszy podziemny poziom piwnic jest w pełni możliwe i pomimo gruzu oraz wyraźnych zniszczeń można dokonać eksploracji tej części budowli. Problemem jest jednak zejście niżej, gdyż już po kilku stopniach widać, w jak dużym stopniu uległy destrukcji i zasypaniu. Co kryje się pod przeszkodą - to odkrycie czeka dopiero na śmiałków, którzy postanowią przebić się dalej.
Warto również zaznaczyć, że rozległy obszar wokół świątyni zdecydowanie utrudnia przedostanie się do jej centrum. Gęsty las, kamienne mury oraz tamtejsza fauna i flora skutecznie skrywają i chronią tajemnic tej budowli.

3. Historia lokacji:


Położone na południowym zachodzie od miasta ruiny, noszące teraz miano “Łez Saedis”, przypominają członkom klanu o tragedii, jaka się tu niegdyś rozegrała. Choć nie leżą one w bezpośrednim obrębie miasta, są jednak doskonale widoczne z jego obrzeża. Legendy głoszą, że w katakumbach, skrytych gdzieś pod zawalonymi głazami z jakich wzniesiono wieżę, głęboko w podziemiach, leżą bajeczne bogactwa Wilczych Kapłanów. Ustne podania o tym sanktuarium nie mijają się z prawdą i mają swoje uzasadnienie w tym, iż pierwotnie kamienny kompleks świątynny używany był przez pierwszych mieszkańców Nordii, w tym przez Wilczych Kapłanów, właśnie jako ważne i prężnie działające miejsce kultu. Jedyną pozostałością, jaka nie została zniszczona z ich obecności, to płaskorzeźby przedstawiające drzewa, które później zaadoptowano na potrzeby kultu Saedis - dlaczego jednak jabłonie właśnie były cenione przez ten dziwny, prymitywny w jakiś sposób lud, tego do dziś nie udało się ustalić.
Te same legendy głoszą też, że sama Saedis, zaciekawiona działaniami swych dzieci zstąpiła z Yis, by zobaczyć, co czynią. Przez kilka dni pomieszkiwała w Wieży, nazwanej na jej cześć, uciekła z niej jednak w pośpiechu, zostawiając złote, magiczne wrzeciono. Pierwotnie czarodziejki pielgrzymowały do tego miejsca, chcąc dotknąć przedmiotu i tym samym otrzymać błogosławieństwo ich opiekunki. Jedna z nich, zazdrosna o moc, postanowiła owo wrzeciono skraść. Niemal jej się to udało, wrzeciono jednak okazało się nad podziw ciężkie, jak na taki drobny przedmiot. Zirytowana czarodziejka zaczęła głośno domagać się pomocy, co nie uszło uwadze kapłanek, które składały ofiarę bogini. Saedis, gdy się o tym dowiedziała, zagniewana zniszczyła budowlę, nie bacząc, że w środku znajdują się ludzie. Od tamtej pory wieża jest symbolem kary za zazdrość i nadmierną dumę, a wszystkie czarodziejki Nordii czują się w obowiązku odbycia pielgrzymki choć raz w życiu do tego miejsca, celem oddania swej opiekunce hołdu, a poprzedniczkom, które zginęły - czci.

4. Lista mieszkańców/NPC, którzy ją zamieszkują:


- brak stałych mieszkańców - lokacja jest całkowicie opuszczona, pielgrzymują tu jednak kapłanki Saedis oraz jej wyznawcy

5. Lista stworzeń oraz roślin, jakie można tam napotkać:


- jabłonie (w tym jabłonie błękitnolistne, których występowanie w okolicy jest największe w Nordii)
- ćmy nordyjskie
- przedstawiciele fauny i flory typowej dla terenów borów
- Arachnidy
- Ścianołazy

6. Koszt lokacji:

Brak.

7. Typ lokacji:

Lokacja ogólnodostępna.


8. Autor:

Tishtry

Wróć do strony głównej