Brasdar

Przeglądano 1431 razy

1. Położenie lokacji

Królestwo Careogrodu, północna część kraju, Grzmiące Wierchy, BrasdarBrasdar- Careogród

2. Opis lokacji 


Przybywając do Careogrodu, już z oddali można dostrzec rozpościerającą się, postrzępioną niczym brzeszczot linię horyzontu wieńczącą pasmo górskie o wdzięcznej nazwie "Grzmiące Wierchy". Jest to jedno z najstarszych skalistych wzniesień na ziemiach Fallathu. Stojąc u podnóża tych kolosów, można czuć respekt przed tworem Matki Natury, wobec której wszystkie istoty zdają się być nic nieznaczącym pyłem. To właśnie tutaj, w malowniczej dolinie, znajduje się Brasdar. Niewielka osada położona jest dokładnie pośrodku drogi pomiędzy oddaloną o 88 km Khaza Ungor – siedzibą sławnych w świecie Synów Thar-Tarag, a Vaydesur – dużym, przygranicznym miastem należącym do Cesarstwa, wybudowanym 110 km od Brasdar. Do osady można dotrzeć praktycznie z każdej strony świata, lecz droga wiodąca przez Grzmiące Wierchy jest najbardziej niebezpieczna. To dlatego najczęściej podróżni, kupcy czy bardowie przybywają do miasta od południowego-zachodu lub północnego-wschodu. Podróżując konno, ledwo dzień drogi oddziela Brasdar od jednej z głównych rzek kontynentu - Cyntae’aren, która bierze swój początek pod careogrodzkimi szczytami.
Ponieważ to właśnie na tym obszarze dochodzi do częstych ataków dzikich hord Orków, Goblinów oraz bestii zamieszkujących te górskie tereny, mieszkańcy uczynili wszystko co w ich mocy, by zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa i względnego spokoju. Wkrótce po zbudowaniu kilkudziesięciu domostw, ratusza, targowiska, spichlerza, centralnego placu oraz stajni rozpoczęto prace nad wzniesieniem muru dookoła osady, odgradzającego mieszkańców od potworów. W interesie Cesarstwa, lecz przede wszystkim Careogrodu było niesienie wsparcia tej młodej, choć prężnie rozwijającej się osadzie. Stanowi ona doskonałe miejsce do odpoczynku nie tylko dla podróżnych, kupieckich karawan, ale i armii careogrodzkiej. Mieszkańcy osady zdają sobie sprawę z tego, że w przypadku ataku regularnej armii nie mieliby najmniejszej szansy przetrwać. Jednak powołane ochotnicze patrole włóczników i procarzy póki co dobrze wywiązują się ze swej obronnej roli. Nie bez przyczyny wzdłuż muru, w regularnych odstępach przygotowane są stosy kamieni. Dodatkowo przezorne Krasnoludy wydrążyły tunel biegnący od piwnicy w ratuszu aż w głąb góry nazwanej "Szczytem Admorgana". To właśnie tutaj, za wodospadem, na który natrafił kiedyś młody Admorgan, wykuto schody prowadzące spiralą na skalną półkę, umiejscowioną niedaleko od samego wierchu, gdzie były i nadal są idealne warunki do zapalania ognia sygnalizacyjnego przez Kapłana Moradina Travdira. Ponadto, obywatele Brasdar wybudowali tuż obok ratusza wolnostojącą 15 metrową wieżę-dzwonnicę, z której można obserwować teren i ostrzegać przed zbliżającym się niebezpieczeństwem bijąc na alarm w "Dzwon Bradira". Pełni ona rolę typowo alarmową, uświadamiając wojowników w osadzie, by bez wahania sięgnęli po broń. W tym samym czasie grupa kobiet, dzieci oraz Starszyzny miała się udać do ratusza i tunelem przedostać w góry. Aspirujące do uzyskania miana miasteczka, Brasdar różni się od wielkich i znanych osad, chociażby wykorzystaną metodą budownictwa. Nie ma tu wielkich gmachów, pałaców, aren gladiatorów, czy mniej lub bardziej ekskluzywnych zamtuzów. Natomiast znaleźć tu można bez problemu dwie kuźnie należące do rywalizujących ze sobą khazadzkich braci: Voera i Hoera, jak i pracownie złotników, warsztat kamieniarza, przędzalnię czy gospody „Pod Złotym Samorodkiem” oraz "Pod Pełnym Brzuchem".

 

Brasdar - plan miasteczka

3. Historia lokacji

1 Penharia 4277 roku wybuchła wojna pomiędzy Twierdzą Urrthorror a Cesarstwem. Widząc, jakie spustoszenie przynoszą działania wojenne i zaznawszy bolesnej utraty dwóch synów, szlachcic Denarbel Reinmar postanowił opuścić kraj. Wierzył, że dzięki temu zdoła uchronić pozostałych członków rodziny przed zgubą i chociaż w części zachowa niewielki dobytek. Azeloth zostało zdobyte przez Dragoniasa, ale na szczęście mieszkańcy Wyspy Mew nie zdołali podbić pozostałych ziem. Wojna została zakończona. Nie wpłynęło to jednak na decyzję seniora, który był przeciwny jakimkolwiek działaniom wojennym i agresywnej polityce. Zdawał sobie sprawę, że Cesarstwo jest osłabione i nieprzygotowane do prowadzenia potyczek z Orkami. Minęło ledwo siedem lat od pokonania Daakarów, a państwo było na etapie odbudowy. Uwikłanie się w wojnę, w trakcie której Denarbel stracił bliskich przechyliło czarę goryczy. Na początku 4278 roku razem ze swoją żoną Leoldią, synem Dormosem i wnukiem Admorganem, Cesarscy przekroczyli teren, znany dziś jako Południowa Granica. Następnie przemierzywszy Podgórze Dwunastu Strażnic dotarli szczęśliwie do terytorium Careogrodu, gdzie mieli nadzieję odbudować swoje życie.
Pewnego dnia, w czasie zwiedzania okolicy, gdy zarządzono postój, Admorgan natrafił na jedno z przejść, które ukryte było za wodospadem wypływającym z samego serca górskich stoków. Jak się okazało, odkrył on przez zupełny przypadek, jeden z tuneli wykuty przez Krasnoludów ze Złotego klanu. Po jego zbadaniu okazał się być opustoszały. Tutaj postanowili przeczekać zimę i wiosną udać się w dalszą drogę. Gdy opuścili tymczasowe schronienie, Admorgan ponownie miał szczęście, natrafił bowiem przy brzegu, w płyciźnie rzeki Cyntae’aren na kilka maleńkich grudek, które w wodzie i w promieniach Solimusa wydawały mu się warte uwagi. W ten oto sposób natrafili na złoto. Dormos, ojciec Admorgana, szybko pojął, że to może być zaczątkiem czegoś niezwykłego. Znalezione tunele świadczyły o tym, że Krasnoludy na długo przed nimi odkryły tu zasoby złota, i są one najpewniej w Grzmiących Wierchach oraz w Cyntae’aren. Ludzie postanowili tu zostać. Denarbel przed emigracją z kraju zdążył zapoznać się z obowiązującym careogrodzkim prawem, dlatego nie miał zamiaru ukrywać faktu odkrycia złota. Zależało mu na akceptacji Krasnoludów, dlatego musiał wykazać, że ma dobre zamiary, jest uczciwy i szanuje ten kraj wraz z jego krasnoludzkim dorobkiem. W stolicy kraju Reinmarowie złożyli hołd Królowi Spod Góry, przysięgli Mu posłuszeństwo i przyjęli wiarę w Moradina. Postawa Denarbela opłaciła mu się. Mogli osiąść w Careogrodzie na stałe i otrzymali pozwolenie na założenie osady niedaleko miejsca, gdzie znaleźli złoto. Prawo careogrodzkie zabrania zarządzania majątkiem stałym, w tym ziemią, rasom innym, niż Krasnoludy. Brasdar otrzymało zatem oficjalnego zarządcę w osobie Bradira Burakin'barak, przedstawiciela z szanowanego, choć niedużego careogrodzkiego rodu rzemieślniczego. Ten zaś, chcąc zacieśnić dobrą relację z Reinmarem wyznaczył go do Starszyzny miasta, jako radnego, co samo w sobie było dużym wyróżnieniem. Bradir wraz ze swymi doradcami pełni rolę głównego zarządcy, sędziego i obrońcy tej ziemi. Im dalej wieści o gorączce złota przekazywano, tym liczniej napływają tutaj grupy poszukiwaczy skarbów i marzycieli o lepszym, bogatszym życiu. Rzecz jasna, na początku Krasnoludom bardzo to było w niesmak, ale z czasem zorientowano się, że na legendzie o złocie można sporo zarobić. W karczmach nie brakuje wędrowców, bardów czy najemników, którzy chcą zmagać się z zamieszkującymi te górskie tereny potworami. Handel kwitnie, a osada ciągle się rozwija. Gorączka złota trwa w najlepsze.

4. Lista mieszkańców/NPC, którzy ją zamieszkują


Miano: Bradir Burakin'barak
Rasa: Krasnolud
Wiek: 310
Charakter: Neutralny Dobry
Specjalność: Prawo
Profesja: Uczony w prawie
Zajmowane stanowisko: Zarządca Brasdar
Opis postaci:
Bradir jest najstarszym mieszkańcem osady z pośród wszystkich żyjących tu Krasnoludów. Włosy i brodę ma już całkowicie śnieżnobiałe, a twarz pokrywa gęsta sieć zmarszczek. Spojrzenia brązowych oczu są jednak bystre, dobrze postrzegające świat. Zawsze przy sobie ma fajkę, którą namiętnie pyka. Nie rozstaje się także z buteleczkami inkaustu, piór i czerwonym, ciepłym płaszczem. Od 4278 roku pełni rolę zarządcy tego regionu i całkiem dobrze sprawdza się na tym stanowisku. Jak na prawdziwego Krasnoluda przystało lubi piwo, kobiety, śpiew i czuwać, aby żaden Elf nie stąpał po ziemi careogrodzkiej.

Miano: Travdir Burakin'barak
Rasa: Krasnolud
Wiek: 285
Charakter: Neutralny Dobry
Specjalność: Magia
Profesja: Magia Żywiołów
Zajmowane stanowisko: Radny, Mag-Strażnik Brasdar, Kapłan Moradina
Opis postaci:
Travdir znany jest ze swojego dzikiego spojrzenia. Ten mierzący 130 cm wzrostu i ważący 70 kg rudowłosy Khazad od najmłodszych lat był silnej wiary w Moradina, skąd czerpał magiczną moc. Pobierał nauki u Mędrców i uczonych w runach. Inteligentny, charyzmatyczny i oddany Królowi, przybył do Brasdar, aby czuwać nad bezpieczeństwem osady. Travdir jest bardzo odpowiedzialny. Nawykł już do tego, że nie może nadużywać alkoholu, by zachować przytomność umysłu, w razie gdyby była nagła potrzeba użycia magii w obronie tego miejsca. To właśnie on wpływa na wysokie morale pośród obrońców Brasdar. Travdir jest właśnie tym, który zapala ogień sygnalizacyjny ze Szczytu Admorgana.

Miano: Admorgan Reinmar zwany Mądrym
Rasa: Człowiek
Wiek: 90
Charakter: Neutralny Dobry
Specjalność: Historia
Profesja: Uczony
Zajmowane stanowisko: Radny
Opis postaci:
Admorgan przez mieszkańców wioski nazywany jest Mądrym, lecz najbliższa rodzina nadała mu przydomek "Szczęściarz". To on, gdy miał 10 lat odnalazł dawne tunele po prastarym Złotym klanie, a także natrafił na złoto w rzece Cyntae’aren. Pobierał nauki w stolicy Careogrodu chcąc zostać wielkim uczonym. Powrócił do Brasdar i zajmował się w swojej pracowni dalszymi studiami. Tu poznał Shirynę, z którą się ożenił. Syna, Errinvara doczekał się dopiero w wieku 66 lat. Stał się najbliższym doradcą Bradira zarządcy.

Miano: Draav
Rasa: Człowiek
Wiek: 50
Charakter: Chaotyczny Dobry
Specjalność: Handel
Profesja: Karczmarz
Zajmowane stanowisko: Właściciel gospody "Pod pełnym brzuchem"
Opis postaci:
Draav przybył do Brasdar z zamiarem szybkiego wzbogacenia się, gdy tylko dowiedział się o szaleństwie gorączki złota w tym regionie kraju. Nie szukał osobiście złota. Zysk upatrywał w prowadzeniu karczmy, gdzie strudzeni wędrowcy i poszukiwacze skarbów mogli się posilić i odpocząć. Wiedząc, że "Pod Złotym Samorodkiem" podają doskonałe trunki, Draav postanowił z nimi konkurować, jednak nie w alkoholach, ale w wyśmienitym jadle. Wraz z żoną Leorrą i najętą pomocnicą, Hobbitką Belną, robili wszystko, aby oferty lokalnych specjałów m.in. "Oscypka Krętorogiego", czy "Baraniny Krętorogiej" znalazły swych smakoszy. Nie wiadomo czy to na znak gestu solidarności z Krasnoludami czy też z lenistwa Draav zapuścił długą brodę, która jeszcze mu nie posiwiała. Jak na karczmarza przystało jest dość dużej postury, a sił mu nie brakuje. Sam pilnuje porządku w karczmie.

Miano: Voer
Rasa: Krasnolud
Wiek: 140
Charakter: Neutralny Dobry
Specjalność: Metalurgia
Profesja: Kowal
Zajmowane stanowisko: Właściciel „Kuźnia Voera”
Opis postaci:
Voera można zazwyczaj znaleźć w jego kuźni. Jest starszym bratem bliźniakiem Hoera, urodził się pięć minut wcześniej od niego. Ten dość niski, bo mierzący tylko 100 cm wzrostu, krępy Krasnolud jest bardzo pracowity. Poświęca swemu zajęciu sporo czasu i gustuje w wyrobie przede wszystkim ciężkich toporów. Spór podjęty z Hoerem kilka lat temu na początku go bawił, był wszak przekonany o wyższości topora nad młotem, ale gdy okazało się, że Hoer zbytnio wziął sobie tę kwestię do serca, konflikt między braćmi rozgorzał na dobre i trwa aż do dziś. Voer jest ambitny i chciałby zdobyć tytuł Mistrza Run.

Miano: Ethik
Rasa: Człowiek
Wiek: 42
Charakter: Prawdziwie Neutralny
Specjalność: Alkohole
Profesja: Bimbrownik
Zajmowane stanowisko: Właściciel karczmy „Pod Złotym Samorodkiem”
Opis postaci:
Kult piwa i innych trunków rozpowszechnia w Brasdar karczmarz Ethik. Łagodnie brzmiące imię kompletnie nie pasuje do tej wiecznie zapijaczonej gęby, niechlujnego wyglądu i chciwych spojrzeń szarych oczu. Miejscowy bimbrownik zbił spory majątek na poszukiwaczach złota, którzy chętnie pozostawiali u niego już posiadany dobytek w zamian za mocne, wypalające żołądek trunki. Krasnoludy tolerują go, bo jest przydatny dla miejscowej społeczności, ale nie jest powszechnie lubianą i szanowaną personą.

Miano: Hoer
Rasa: Krasnolud
Wiek: 140
Charakter: Chaotyczny Dobry
Specjalność: Metalurgia
Profesja: Kowal
Zajmowane stanowisko: Właściciel „Kuźnia Hoera”
Opis postaci:
Młodszy brat Voera, który rywalizuje z nim konsekwentnie i nieubłaganie. Specjalizuje się on w wyrobie przede wszystkim młotów. Nie jest żadną tajemnicą, że spór dwóch khazadzkich braci jest tak naprawdę mocno wyolbrzymiony. Zapewne jest przez nich samych świadomie i celowo ciągle podsycany, aby tylko mieszkańcy i przyjezdni interesowali się nimi i ich wyrobami. Choć spór, która broń jest lepsza topór czy młot do dziś nie został rozstrzygnięty. Hoer, nie wiadomo jakim cudem przeżył pożar, który rozprzestrzenił się, gdy nie dopilnował paleniska. Jednak nie wyszedł bez szwanku. Amputowano mu okrutnie poparzoną dolną część nogi, w którą wdało się zakażenie. I ma krótszą brodę niż brat, ponieważ ta też ucierpiała w pożarze. Hoer mimo swego wiecznego narzekania jest bardzo lubiany przez rodaków i przybyszów.

Miano: Brogar
Rasa: Krasnolud
Wiek: 169
Charakter: Chaotyczny Dobry
Specjalność: Handel
Profesja: Jubiler
Zajmowane stanowisko: Właściciel pracowni jubilerskiej „Złotnik Brogar”
Opis postaci:
Miejscowy rzemieślnik-artysta. Wszyscy w Brasdar i w okolicy uważają rudobrodego Brogara za najwybitniejszego jubilera i znawcę kamieni szlachetnych, jaki narodził się w Careogrodzie. To głównie do niego zwracają się o szacowanie wartości złotego piasku czy samorodków i ustalenie ich wagi. Pamięta doskonale początki założenia osady i był świadkiem szaleństwa gorączki poszukiwania złota w rzece Cyntae’aren, jak i w Grzmiących Wierchach. Z całą pewnością Brogar nie narzeka na brak zamówień. Gdy przebywa w którejś z dwóch karczm, ma przy sobie duże grono słuchaczy lubujących się w opowieściach nie tylko o złocie.

Miano: Yarilia
Rasa: Krasnoludzica
Wiek: 246
Charakter: Chaotyczny Dobry
Specjalność: Handel
Profesja: Kupiec
Zajmowane stanowisko: Właścicielka przędzalni „Kożuchy Yarili”
Opis postaci:
Yarilia mimo upływu lat, to rześka, pracowita, pełna energii Krasnoludzica mierząca 110 cm i ważąca 70 kg. Siwe już włosy skrupulatnie zaplata w warkocze. Strzyże fachową, wprawną dłonią Krętorogi careogrodzkie, a z ich runa pozyskuje najlepszej jakości wełnę. Jest bardzo lubiana przez lokalną społeczność, jej poczucie humoru jest wyjątkowe. W czasie świąt i zabaw jest duszą towarzystwa.

• Errinvar Reinmar [3883],
• Nydira Reinmar [5820],
• Gortha [5140],

• pozostali mieszkańcy Brasdar,
• przybysze - poszukiwacze przygód i złota.

5. Lista stworzeń oraz roślin, jakie można tam napotkać

Fauna:
- Niedźwiedź Fallathański,
- Kopacz,
- Rok,
- Athach,
- Cyklop.

Flora:
- Aloes Czarny,
- Krętacz Olbrzymi,
- Szkarłatnik,
- Mrozosiew,
- Złote drzewo (roślina rzadko spotykana, ale krążą legendy, że widziano kiedyś je w tych okolicach).

6. Proponowany koszt lokacji:


Nie dotyczy.

7. Typ lokacji

Lokacja ogólnodostępna. Jest własnością Króla Spod Góry - władcy Królestwa Careogrodu.


8. Autor:

Astenna von Marvill 

Wróć do strony głównej