Hrabstwo Thorania Wschodnia

Przeglądano 1444 razy

1. Położenie lokacji

Cesarstwo --> Sorvest --> Księstwo Vanth


2. Opis lokacji

Thorania Wschodnia to jedno z trzech hrabstw należących do Księstwa Vanth, inaczej zwanego Vanthią Koronną lub Centralną; ziem senioralnych Cesarstwa Vanthijskiego. Zajmuje jego północną-wschodnią część i równocześnie — zachodnie ziemie prowincji Sorvest. Graniczy z Turgonią, Thoranią Zachodnią oraz Księstwami: Złotego Feniksa i Villerii.

Spośród wszystkich trzech hrabstw Vanthii Koronnej, to właśnie Thorania Wschodnia szczyci się najbardziej zróżnicowanym pejzażem. Im bliżej Księstwa Złotego Feniksa, krainy wzgórz i niebezpiecznych urwisk, tym mocniejsze wahania płaszczyzny. Zielone pagórki, malownicze doliny i łąki rekompensują brak dostojnych puszcz i borów, spotykanych za północną granicą. Uboższe niż w innych krainach Cesarstwa, słabe gleby i dość ostry klimat nie sprzyjają rolnictwu. Uprawia się mało kapryśne zboża, chętnie jadaną w Cesarstwie rzepę, mak i rośliny pastewne.

Thorania Wschodnia, podobnie jak cała rdzenna Vanthia, może się pochwalić bogatym dziedzictwem kulturowym. Już sama nazwa hrabstwa nawiązuje do pierwszego władcy państwa, Thorana Pierwszego, i jego potomków. Symbole panowania Rionów widać tu na każdym kroku. Co drugi element zdobniczy lub nazwa potrawy nosi przymiotnik „cesarski”. Co trzecia oberża i zajazd mają tablice pamiątkowe, informujące, że legendarny monarcha nocował pod takim a takim szyldem. Ulubione według legend warzywo Thorana, rzepę, podaje się tutaj w najprzeróżniejszych formach, wierząc w jej cudowne właściwości lecznicze, odtruwające i krzepiące. W obiegu są nawet archaiczne monety, bite za czasów pierwszych cesarzy; płaci się nimi za szczególne usługi, wyrażając w ten sposób szczerą wdzięczność i lojalność. Można je wymienić na tradycyjne pieniądze. Bywają też noszone jako wisiory i inne ozdoby — talizmany szczęścia.

Władzę zwierzchnią sprawuje hrabia Gotfryd Rion, jeden z dalszych krewniaków Cesarza, brat Zygfryda, hrabiego Thoranii Zachodniej. Jego siedzibą są Moczyska, rozległa majętność nad jeziorem Kaczy Staw, otoczona malowniczymi grądami. Według miejscowej legendy, po wodach jeziora pływała kiedyś kaczka, znosząca szczerozłote jaja. Kto próbował wykraść któreś z nich, kończył gwałtowną śmiercią; w podwodnym wirze. Tylko osoba czystego serca i hardego ducha mogła podebrać jajo bez szwanku. Osobą tą był, a jakże, praszczur Rionów.
Posiadłość obejmuje siedzibę rodzinną: Kaczy Dwór, nieduży lasek na wschodzie — „Chruścisko” oraz siedem wsi: Cierniówkę, Grądy i Zdrowieńce (na południowym zachodzie), Smołówkę, Dziergle i Sęczyska (na południowym wschodzie) oraz oddaloną od nich Zerwę — osadę drwali na północy. Podmokłe tereny mają specyficzny, nieco ponury i melancholijny urok: wilgotne łąki spowija mgła, a wyłaniający się z niej dwór niejednemu kojarzy się z miejscem nawiedzonym. Istotnie, przy odpowiedniej pogodzie, siedziba wydaje się domem upiorów. Na czarnej, mocnej, granitowej podmurówce wspierają się drewniane ściany, też poczerniałe już ze starości. Gospodarz domu nie jest skąpcem — wręcz przeciwnie, uchodzi za gościnnego — słynie jednak z surowego obyczaju. Ten pragmatyczny były medyk nie dba o wystawność, czego efektem skromna, nie wykłuwająca oczu zabudowa i permanentna niechęć do remontów. Mimo zewnętrznego zaniedbania, Moczyska są dziś majątkiem dostatnim, zarządzanym wprawną ręką. Chłopi z okolicznych osad uchodzą za najzdrowszych w Cesarstwie. Na suchej lub sztucznie osuszonej ziemi wypasa się kozy i sadzi warzywa: rzepę, brukiew i cebulę. Las opodal dostarcza surowca dla lokalnej społeczności. Na miejscowy użytek wyrabia się też smołę drzewną i hoduje pszczoły.

Miejsca/obiekty:

(Majątek „Moczyska”)

— wsie:

• Cierniówka
• Dziergle
• Grądy
• Sęczyska
• Smołówka
• Zdrowieńce
• Zerwa

— pozostałe:

• Kaczy Dwór
• Kaczy Staw
• Zagajnik „Chruścisko”

3. Historia lokacji

Tytuł hrabiowski i ziemie Thoranii Gotfryd otrzymał w niedługim czasie po zwycięskiej wojnie z Nacją, kiedy to ocalił przed śmiercią swego brata, Zygfryda, obecnie hrabiego Zachodniej Thoranii. Gotfryd był już wtedy uznanym, nader zręcznym i skłonnym do poświęceń medykiem polowym, niezwykle popularnym wśród żołnierzy. Starszy brat nie zapomniał o uratowaniu życia i wkrótce polecił Gotfryda Cesarzowi, jako świetnego lekarza nadwornego. W 4365 roku, w uznaniu za zasługi, Gotfryd Rion otrzymał jedno z trzech hrabstw koronnych, nieco już podupadłe wskutek nieodpowiedzialnych rządów. Poprzednik Riona, niejaki Salfadio Sabarra, człowiek lekkomyślny, miękki i rozrzutny, nie tylko pozwolił zdemolować swe włości przez Nacjan, ale i po wojnie nie dbał o nie — ani o infrastrukturę, ani szczelność skarbca. Jak to bywa w przypadku sprytnych nikczemników, ten pośledniego rodowodu szlachcic wszedł w łaski monarchy poprzez służalczość, rozliczne intrygi i pochlebstwa. Jako zwierzchnik Thoranii stracił jednak salonową czujność i rychło pokazał prawdziwą twarz: kłamcy, bibosza, rozpustnika. Wkrótce, za malwersacje, niesubordynację i zbrodnie przeciwko wolności — pohańbienie znacznej liczby dwórek — wylądował w więzieniu, wcześniej okaleczony.
Całkowitej świetności Thoranii nie udało się przywrócić. Rion jednak podjął się tego zadania i pchnął jej losy na właściwe tory. Usprawnił finanse, spłacając część długów. Zadbał o poprawę losu chłopów, położył nacisk na zdrowie społeczności lokalnej. Wkrótce hrabstwo zaczęło powracać do czasów dawnej chwały.

4. Lista NPC, którzy ją zamieszkują

Miano: Gotfryd Rion
Rasa: Człowiek
Wiek: +30 lat
Charakter: Praworządny Dobry
Specjalność: Lecznictwo/Wojskowość
Profesja: Medyk/Uzdrowiciel
Zajmowane stanowisko: Hrabia Wschodniej Thoranii

Historia postaci:

Młodszy brat Zygfryda Riona, walczył u jego boku na Wojnie Światowej. Pełnił rolę medyka polowego, zmuszano go jednak do asysty przy torturach, co skutecznie obrzydziło Gotfrydowi wojenne rzemiosło. Nigdy też nie zdołał się pogodzić z okrucieństwami dowódcy. Zdołał jednak ocalić Zygfryda od śmierci, uciskając przeciętą tętnicę. Czyn ten sprawił, że starszy Rion, zazwyczaj nieprzychylny prostodusznemu bratu, polecił go Cesarzowi jako sprawnego i odpowiedzialnego medyka nadwornego. W ten sposób Gotfryd poznał niejeden sekret monarchy, w tym szczegóły słynnej fałszywej śmierci po dziewięćdziesiątych urodzinach Anjo, kiedy ten sprawdzał lojalność swoich popleczników. W uznaniu za wierność, cierpliwość i wiedzę, Cesarz uczynił Gotfryda hrabią, darowując mu w opiekę ziemie Wschodniej Thoranii.

4. Rośliny i zwierzęta:

Fauna:

typowa dla Księstwa Vanth;
rogacizna hodowlana;
Destrachan;
Krwiopijca;
Utopiec

Flora:

typowa dla Księstwa Vanth;
uprawy;
Erynijka Wielka;
Kuleczkowiec Pospolity;
Tysiącznik (Centuria Pospolita)

6. Koszt lokacj:

Brak

7. Typ lokacji:

Lokacja ogólnodostępna.

8. Autor

Tequila 

Wróć do strony głównej