Uwaga! Gra tymczasowo wyłączona - przygotowania do Nowej Ery i nowej przygody! - Zapraszamy na Discord

Rynek Verrtan

Przeglądano 1266 razy

1. Położenie lokacji

Mała Vanthia, Dystrykt handlowy, „Rynek Verrtan”

2. Opis lokacji

Powiada się, że „wszystkie drogi prowadzą do Azeloth”, jednakże nie jest to do końca prawda. Istnieje bowiem miejsce skupiające na sobie uwagę w równym, jeśli nie większym stopniu. Rynek w Małej Vanthii według rodzimych mieszkańców i przybyszów, nie ma sobie równych w całym znanym Fallathanie. To przekonanie ma związek ze znajdującymi się na Wielkim Placu Maga Anonima - portalami, dzięki którym możliwy jest przepływ ludzi i towarów. To naprawdę niezwykłe miejsce. Można tu natrafić na przedstawicieli wszystkich ras i narodowości, nawet Suli czy Irimgardczyków. Dodatkowym wyróżnikiem rynku jest jego wielkość. Także ten aspekt nie ma sobie równych, zajmuje bowiem największy obszar na tej latającej wyspie. Można nawet rzec, że przypomina miasteczko, które aspiruje do miana największego rynku w całym Fallathanie.

Rynek Verrtan zbudowany został zgodnie z gospodarną zasadą wykorzystania przestrzeni. Ze względu na nietypowe położenie, architekci nie mogli pozwolić sobie na marnotrawstwo miejsca na zbędne projekty. Wiedząc o tym, że ten obszar ciągle się będzie rozwijał, trzeba było z góry zaplanować poszczególne dzielnice rynku, które aspirowało do miana największej „składnicy” towarów. Gdy wykreślono plany, można było zauważyć, że jego centralną i najważniejszą część stanowi Wielki Plac Maga Anonima, który nazwano tak na cześć głównego architekta Małej Vanthii - nieznanego z imienia maga. Rynek Verrtan został zaplanowany na kształt tarasowej piramidy. Na najwyższym możliwym do zagospodarowania piętrze wybudowano Wielki Plac i tam też bierze swój zaczątek rynek. Drugie piętro jest jednym wielkim rynkiem, gdzie wzdłuż głównych ulic zwanych tarasami, wzniesiono liczne stragany, sklepy, pracownie oraz magazyny. By zaoszczędzić miejsce uliczki pomiędzy budynkami są bardzo wąskie. Wozy dostawcze zaprzęgnięte w konie czy woły mogą przemieszczać się tylko po największych, głównych ulicach, które łączą ze sobą wszystkie trzy piętra. Rynek Verrtan projektowali architekci z wszystkich państw, dlatego na każdym kroku można zobaczyć dowody na wzajemne przenikanie się różnych kultur. Motywy dekoracyjne spotykane przede wszystkim na domach i innych budynkach powiązane są z symboliką wojowników i rzemieślników. Nie brakuje tu także malowideł, ozdób i rzeźb ukazujących magów.

Do rynku można się przedostać przekraczając tzw. Bramy Małej Vanthii. Większość sklepów, straganów, czy budynków poborców podatkowych, zbudowana jest z kamienia, gliny i drewna. Do najwyższego piętra piramidy, gdzie mieści się plac z portalami, prowadzą cztery centralne aleje. Dzięki nim możliwe jest przeniesienie osób, towarów i zwierząt do najbardziej odległych zakątków Fallathanu. Nad ich prawidłowym ładowaniem, czasem przejścia, odpowiednią ilością osób, a przede wszystkim obserwacją kto przez nie przechodzi czuwa Strażnik Portali i jego pomocnicy. Odpowiada on za przestrzeganie zasad przy korzystaniu z tej formy podróżowania. W przypadku bezmyślnego zachowania, narażania zdrowia lub życia przy transporcie grożą surowe kary. Od tymczasowych lochów, skończywszy na wyroku śmierci. Decyzję o wymiarze kary wydaje Strażnik Portali.

Rynek Verrtan jest oazą niezliczonej ilości towarów i usług. Znaleźć tu można dosłownie wszystko. Stragany obfitują w przedmioty najróżniejszego pochodzenia i przeznaczenia. Można tu złożyć zamówienia na dostawę określonych surowców naturalnych, podpisać różnego rodzaju umowy kupna-sprzedaży, poznać nowych nabywców i sprzedawców, czy zawrzeć sojusze handlowe pomiędzy organizacjami i rodami. W Verrtan można zakupić półprodukty oraz finalne wyroby. Tutaj natrafi się na bele materiałów, gdzie prym wiedzie jedwab romendorski, a w oczy rzucają się wielobarwne dywany i gobeliny. Osobną grupę przykuwającą uwagę stanowią wyroby wiklinowe, których wybór jest naprawdę imponujący. Nie zabraknie tutaj do nabycia wspaniałych przedmiotów rękodzieła: drewnianych figurek, amuletów, wachlarzy, lampionów, instrumentów, biżuterii, rzeźb z adamantytu czy jadeitu. Dużą popularnością cieszą się wyroby ze szkła, choć kosztują krocie. Kupić tu można także całą gamę rzeczy związanych z piśmiennictwem, od pergaminów, po księgi, skończywszy na inkaustach. Do nabycia jest szeroki wybór przypraw między innymi Szynuc, Słodzica, Ciemka oraz cenna niczym złoto sól. Osobną grupę towarów stanowią wyroby z brązu, miedzi, żelaza, a nawet z adamantytu i mithrilu. Wybór broni jest okazały, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Oprócz towarów, można tutaj nabyć różnego rodzaju usługi między innymi krawieckie czy kulinarne. Verrtan jest otwarty na towary z całego świata i nabywa te, które stanowią niszę w tym regionie Fallathanu.

3. Historia lokacji

Historia rynku Verrtan jest ściśle powiązana z II odsłoną Małej Vanthii, kiedy to w 4274 roku magowie wysłali swych emisariuszy do wszystkich istniejących państw w celu zawarcia umów handlowych. Na początku nic nie wskazywało, że ten niewielki rynek przekształci się w tak prężny, tętniący życiem ośrodek. Jednak znaleźli się tacy, którzy przewidzieli taki obrót rzeczy. Biorąc pod uwagę, że teren ten ustanowiono jako całkowicie neutralny, stanowił podwalinę dla wszystkich tych, którzy chcieli tutaj osiąść. Rynek Verrtan stał się enklawą różnych kultur. Nie obowiązywało tutaj surowe prawo Khazadów, które przyzwalało uśmiercać Elfy. To neutralne miejsce, gdzie nawet Irimgardczycy z Amarthijczykami, pomimo dzielących ich ideologicznych różnic, byli skłonni zawierać umowy handlowe, chowając wszelkie urazy i wzajemną niechęć. By nie zostać oskarżonym o łamanie zawartych sojuszy handlowych ustanowiono prawo pobierania równych opłat za transakcje kupna i sprzedaży, tak aby żaden kraj nie czuł się poszkodowany ani faworyzowany. To w tym miejscu można wszystko kupić, sprzedać, wymienić, a także zetknąć się z każdą kulturą. W skład zarządców rynku wchodzą przedstawiciele różnych ras, jak i wszystkich państw. Te miejsce stało się symbolem jedności, ponad wszelkimi podziałami. Również w aspekcie religijnym dano temu wyraz, gdyż to właśnie na tym rynku znajduje się Świątynia Jedności, w której można modlić się do wszystkich bóstw, nie urażając żadnego z nich.

4. Lista NPC, którzy ją zamieszkują

Miano: Jhaeros
Rasa: Aenaru
Wiek: 999 lat
Charakter: Prawdziwie Neutralny
Specjalność: Magia
Zajmowane stanowisko: Mag - Strażnik Portali
Opis postaci:
Qillirian – Strażnik. Strzegący Ładu. Najbardziej neutralny, nie skłaniający się ani ku Dobru ani ku Złu. Jhaeros to Aenaru o błękitnej skórze ozdobionej wzorami o motywie roślinnym. Jest pełny powagi, dystansu, tajemniczości. Władze rynku postanowili powierzyć pieczę nad portalami właśnie Aenaru, gdyż uważali ten wybór za najlepszy z możliwych. Dzięki pamięci absolutnej Jhaeros perfekcyjnie, w najmniejszych szczegółach zna topografię Małej Vanthii.

Miano: Jago Noakes
Rasa: Hobbit
Wiek: 67 lat
Charakter: Praworządny dobry
Specjalność: Kultura
Zajmowane stanowisko: Kronikarz Rynku Verrtan
Opis postaci:
Najmłodszy z czworga rodzeństwa, syn Buncego Noakesa - uczonego w prawie nie został ani sławnym kucharzem, ani procarzem. Wykazywał szczególne predyspozycje w kaligrafii, która nie była dla niego tylko dziedziną sztuki, ale całym światem. Opanował do perfekcji różne techniki pisarskie, a zawdzięczał to nie tylko żmudnym ćwiczeniom, ale przede wszystkim wewnętrznej samodyscyplinie, cierpliwości i zaangażowaniu. Jago aktualnie pełni rolę urzędnika – kronikarza, który skrupulatnie spisuje wydarzenia związane z Rynkiem Verrtan i Małą Vanthią. Jego marzeniem jest napisanie „Wielkiej Historii” w czterech księgach. Poświęca temu każdą wolną chwilę. Jest uznawany za bardzo tolerancyjnego i pracowitego. Nie ma uprzedzeń rasowych, stąd jego pisarstwo uważane jest za całkiem obiektywne. Jago mierzy 120 cm wzrostu, ma lekko zaostrzone uszy, pyzate policzki i kręcone brązowe włosy.

5. Lista stworzeń oraz roślin, jakie można tam napotkać

Jeśli nie liczyć zwierząt wystawionych na rynku na sprzedaż, to na tym terenie natknąć się można na psy, koty, szczury czy ptaki trzymane w ozdobnych klatkach.

Fauna i flora występująca w Małej Vanthii.

6. Proponowany koszt lokacji wg cennika


Nie dotyczy.

7. Typ lokacji 


Nie dotyczy. Lokacja ogólnodostępna.


8. Autor:

Astenna von Marvill

Wróć do strony głównej