Kuźnia Janosa

Przeglądano 1268 razy

1. Położenie lokacji:

Zjednoczone Królestwo Irimgardu, Deneria (dawna Ilhireia), Góry Krańca Świata, włości Rokowej Skała, „Kuźnia Janosa”

2. Opis lokacji:

„Kuźnia Janosa” znajduje się na terenie posiadłości mac Connell w Rokowej Skale. Do tej pory wchodziła w skład majątku Owana Connella, ale ten postanowił ją przekazać, podobnie jak resztę dóbr na rzecz Wspólnoty Górskich Klanów. Od ponad pół roku przy kuźni nie wisi już szyld z herbem Klanu Roka, ale z symbolem Wspólnoty. Aby trafić do kowalskiego przybytku trzeba przekroczyć żelazną bramę wieży strzegącej Rokowej Skały, a następnie dotrzeć do pierwszego budynku po lewej stronie, jak tylko wjedzie się na dziedziniec.”Kuźnia Janosa” to nic innego jak przerobiony dom, w której szybko zaadoptowali się zarówno Mistrz, jak i jego pomocnica Maire. Budynek składa się z dwóch części. W pierwszej mieści się magazyn zarówno na gotowe wyroby, jak i surowce potrzebne do ich wytwarzania. Obok magazynu znajduje się niewielka izdebka, gdzie śpi Maire. Janos zaś mieszka w „Chacie Aridii”. Drugie pomieszczenie to już bezpośrednie miejsce pracy. Jedna ściana została wyburzona, aby zapewnić więcej dziennego światła oraz przewiewu, bo w kuźni jest bardzo ciepło. W tym miejscu podkuwa się konie. Kuźnia ta pod względem wyposażenia nie wyróżnia się od innych. Znajduje się tu centralnie umieszczone palenisko, wykonane z ręcznie formowanej gliny szamotowej, obłożonej cegłą. Ogień zasilany jest przez dwa miechy, które dostarczają powietrza naprzemiennie zapewniając ciągły dopływ. Jest także dół przeznaczony na popiół i żużel. Pracuje się na dwóch kowadłach, głównym masywnym, jednorożnym i mniejszym dwurogu, pamiętając o ochronie w postaci grubych, skórzanych fartuchów. Nie brakuje tutaj zestawów młotków, punktaków, przecinaków, podstawek, nożyc czy kleszczy. Ważnym elementem kuźni jest balia z zimną wodą, w której hartuje się wyroby. Na ścianach wewnątrz budynku jest mnóstwo zawieszonych, przymocowanych przykładowych wyrobów, które są najlepszą wizytówką tego miejsca i pracy kowali. Mistrz Janos wraz z Maire wykuwają nie tylko broń, ale wytwarzają narzędzia, łańcuchy, kociołki, gwoździe, żelazne bramy czy kraty.


Rys.1. "Kuźnia Janosa"

Irimgard - Kuźnia Janosa, Rokowa Skala3. Historia lokacji

Historia kuźni jest ściśle powiązana z dziejami Rokowej Skały. W 4250 roku Evan mac Connell postanawia osiąść w Rokowej Dolinie i razem z rodziną budują tu swą siedzibę mieszkalną wraz z wieżą, strażnicą i przyległymi do majątku chatami czy innymi budynkami. Warsztat ten powstał jako pierwszy z pięciu pracowni rzemieślniczych, które obecnie przekazane zostały na rzecz Wspólnoty Górskich Klanów. „Kuźnia Roka” była znana pod tym mianem od początku budowy Rokowej Skały, aż do końca 4367 roku, kiedy to doszło do zmiany szyldu, jak i właściciela budynku. Teraz, ta pracownia nosi miano jednego z lepszych kowali, jaki przystąpił do Wspólnoty, Janosa. Rhona mac Connell nadała mu przydomek „Mistrz”, ponieważ kowal cechuje się cierpliwością, precyzją, a przede wszystkim bogatym doświadczeniem. Doskonale współpracuje z Maire, nie sprawiając problemów. Raz do roku, od 97 lat wyroby pochodzące z tej kuźni, reprezentowane przez kowali klanu mac Connell trafiały do Homany w czasie święta rocznicy założenia miasta, obchodzonego 4 Asvarba. Była to najlepsza z możliwych okazji do ukazania góralskich towarów. To właśnie w trakcie święta organizowano różne festyny, turnieje, a przy okazji dawano możliwość zaprezentowania wyrobów nie tylko z Irimgardu, ale i z całego świata. Od 4 lat, odkąd Ilhireia została przyłączona do Irimgardu, Owan mac Connell chciał zaprzestać wystawiania produktów z regionu Rokowej Doliny, ale Rhonna wyperswadowała to ojcu, wskazując, że taka forma buntowania się, przyniesie góralom więcej szkody niż pożytku. Poza tym ta podróż była tak naprawdę jedyną opcją zdobycia wieści prosto z samego serca Irimgardu – stolicy w Homanie. Miasto Solinde było znacznie bliżej, tam nawet posiadali swój sklep, ale to nie to samo. Podróżowanie portalami, czy teleportacja były surowo zabronione na terenie całego państwa, więc wieści zarówno z Irimgardu, jak i z Gór Krańca Świata docierały ze znacznym opóźnieniem. Postanowiono zatem, że „Kuźnia Janosa” zdobędzie rozgłos wszelkimi, możliwymi sposobami, udzielając się w czasie świąt góralskich, w miasteczkach, osadach, a nawet wsiach. Janosa i Maire czeka wiele pracy, ale nie wyglądają na takich, których by to przerażało, wręcz przeciwnie.

4. Lista mieszkańców/NPC, którzy ją zamieszkują

Janos NPC– „Kuźnia Janosa”

Miano: Maire nic Tormey

Rasa: Człowiek
Wiek: 26
Charakter: Prawdziwie Neutralny
Specjalność: Rzemiosło
Profesja: Kowal
Zajmowane stanowisko: Pomocnica Janosa
Opis postaci:
Maire z Klanu Lanne, córka Donnana. Pochodzi z regionu Granie Klekota, pasma gór, które znajdują się na południowy-zachód od Rokowej Doliny i przynależą do Gór Krańca Świata. Dziarska z niej jest dziewucha, ale nie chciała obrać drogi wojowniczki. Nie garnęła się do walki, ani tym bardziej do prac, które miały przygotować ją do bycia przykładną żoną. Nie znosi gotować, choć od obowiązków nie mogła się wymigać. Jej wielką pasją stało się kowalstwo. Gdy miała siedem lat i zobaczyła jaką moc tworzenia posiada miejscowy kowal, zapragnęła pójść w jego ślady. Nieważne, że jest kobietą. Kowal będący także artystą w swym fachu, zdobywał nie tylko szacunek, ale i sławę, jeśli jego wyroby są naprawdę pierwszorzędnej roboty. Maire zaczęła pobierać nauki u kowala, gdy skończyła 12 lat. Uczyła się pilnie przez długich 14 lat, zdobywając potrzebne jej umiejętności i nabierając stosownej wprawy. W wieku lat 26 opuściła rodzinne strony, chcąc spróbować sił w sąsiedniej Rokowej Dolinie, dowiedziawszy się, że kowal Janos potrzebuje pomocnika. Była to dla niej szansa, by jeszcze bardziej rozwinąć wiedzę w dziedzinie kowalstwa. Od tamtej pory przebywa w Rokowej Skale, pracując w „Kuźni Janosa”. Maire jest z krwi i kości góralką. Ma zielone oczy oraz płomiennorude włosy, które zaplata w długi warkocz i spina mithrilową, ozdobną spinką. Jest wysoka, silnej postury. W czasie pracy wyraźnie można u niej zauważyć wyrobione mięśnie, jednak nie odbierają jej one urody. Chwyt ma pewny, silny, pełen krzepy. Mogłaby się siłować na ręce z niejednym chłopem. Każdego dnia tuż obok kuźni przebywa jej pies Thorn. Wiernie wyczekuje, aż Maire zakończy pracę. Maire nie mieszka w żadnej chacie, jej domem jest właśnie te miejsce, gdzie ma wydzielony swój własny kąt do spania.

5. Lista stworzeń oraz roślin, jakie można tam napotkać

Flora:
- nie występuje.

Fauna:
- pies należący do Maire, wabiący się Thorn.

6. Koszt lokacji wg cennika


5x Pracownia rzemieślnicza 19 467 780 /10 osób/
Wykupiona przy ogólnych włościach Wspólnoty Górskich Klanów.

7. Typ lokacji: 
Lokacja organizacji Wspólnota Górskich Klanów.


8. Autor:

Astenna von Marvill

Wróć do strony głównej