Uwaga! Gra tymczasowo wyłączona - przygotowania do Nowej Ery i nowej przygody! - Zapraszamy na Discord

Biblioteka "Biały Gołąb"

Przeglądano 1477 razy

1. Położenie lokacji:

Cesarstwo, Menetea, Kelebrin.

2. Opis lokacji:


Biblioteka jest położona w zachodniej części Kelebrin. Okolony żelaznym, zdobionym ogrodzeniem piętrowy budynek z kamienia wyróżnia się pośród typowych dla Cesarstwa rzędów kamieniczek. Dodatkowo nasadzono także żywopłot, mający nieco wyciszyć i odosobnić to miejsce od zgiełku uliczek miasta. Na froncie budynku, do którego wiedzie ścieżka żwirem zasiana, można dostrzec rzeźbione w drewnie dwuskrzydłowe drzwi. Gdzieniegdzie prześwitują w murze podłużne okna, niekiedy przyozdobione kolorowymi witrażami. Budynek przypomina dużą, piętrową kamienicę – nieco większą niż zwykłe mieszkalne, jednak nie można powiedzieć, że jest to moloch.
Budynek nie jest podzielony na pomieszczenia, tak więc, po wejściu do środka ukazuje się wielka sala. W środku, na prawo od wejścia stoi biurko bibliotekarza. Za nim zaś szafka, w której trzyma zapiski, kto odwiedza bibliotekę (przy pierwszych odwiedzinach zapisuje sobie miano i miejsce zamieszkania na karteczce i układa alfabetycznie w szafkach). Na lewo z kolei widnieją kręcone schody.
Drzwi na dole są zamknięte – jest to składzik, gdzie bibliotekarz przechowuje księgi stare lub unikatowe. Piwnica jest miejscem pracy introligatora oraz archiwisty - mają tam swoje stoły i wygodne krzesła oraz lampy i świece. Obydwaj pracują także przy stołach na piętrze lub na parterze, jeśli tylko nie ma zbyt wielu gości w bibliotece. Archiwista prowadzi skup ksiąg. Jako specjalista potrafi docenić unikaty, za które płaci większe pieniądze. Pieniądze na księgi pozyskiwane są ze skarbca organizacji.
Parter to główna sala: przy ścianach stoją regały z księgami, na samym środku, na wyłożonym dywanie, stoi jeszcze kilka regałów oraz cztery stoły z lampami olejnymi. Można doliczyć się dokładnie pięciu wysokich okien, sięgających piętra. Cztery z nich są wąskie i to właśnie na nich są witraże. Z kolei na największym, naprzeciwko drzwi, nie ma niczego, co blokowałoby swobodny przepływ światła. Regały są opisane – na każdym z nich, u góry, wydrążono nazwę dla działu. Są to między innymi historia (w tym historia Venatori), alchemia, rzemieślnictwo, magia, religie, prawo państw, literatura piękna, filozofia, sztuka. Nieopodal sekretarzyka stoją dwie szafki, w których bibliotekarz zamieszcza karteczki z każdym dziełem, będącym na stanie biblioteki. Przeglądając indeks można szybko zorientować się, gdzie szukać ksiąg, które odwiedzającego interesuje.
Schody w górę prowadzą na piętro, które nie jest całościowe jak parter. Ma ono kształt kanciastej podkowy, od wewnątrz okoloną nie ścianami, a stalową balustradą. To tutaj okna mają swój szczyt, a wszystkie zwężają się ku górze i zakańczają ostro w trzech czwartych drogi do sufitu. W dwóch rogach piętra stoją regały z najnowszymi księgami, jednakże tutaj głównie widać porozstawiane ławki, krzesła z małymi stoliczkami i trzy stoły, takie same jak na dole. Na każdym blacie stoi lampa olejna.

Cesarstwo - Biblioteka Venatori plan

3. Historia lokacji:


Budynek biblioteki należał niegdyś do Zakonu, jednakże na wiele, wiele lat, kiedy to Venatori zniknęli z kart historii, została ona zamknięta. Nigdy formalnie nie nastąpiło sprzedanie działki, jednakże po wielu latach zapomniano, kto był właścicielem, gdzie są dokumenty zakupu i w zasadzie co się stało ze spadkobiercami. Właśnie przez te perturbacje biblioteka weszła w posiadanie miasta Kelebrin. Zatrudniono bibliotekarza, ale nie przejmowano się zanadto losami tego miejsca. Z czasem korniki zjadły większość drewna z regałów i innych mebli, a księgozbiory przetrwały (w większości) tylko dzięki bibliotekarzowi, który kochał księgi i nie mógł dopuścić, by zostały zniszczone. W końcu jednak, z dniem 5 Asvarba 4367 roku, Venatori – po ponownym zebraniu się i wskrzeszeniu Zakonu – postanowili upomnieć się o swoją bibliotekę. Odpowiednia wycena i przekazanie złota miastu pozwoliło na przejęcie budynku i wyremontowanie go. Zakon kupił nowe meble – stoły, krzesła, szafki, regały. Zakupiono także jasny dywan, a także polecono, by w bocznych oknach wstawić witraże z gołębiami – znakiem Venatori.

4. Lista NPC, którzy ją zamieszkują: 


Miano: Leonard
Rasa: człowiek
Wiek: 50 lat
Profesja: bibliotekarz
Charakter: praworządny dobry
Specjalność: stare księgi
Zajmowane stanowisko: bibliotekarz
Opis postaci:
Leonard to niski mężczyzna, lekko już łysiejący, a na pewno siwy. Biblioteką Venatori zajmuje się już od dwudziestu lat więc zna ją lepiej niż niejeden członek Zakonu. Jest niewysoki i nosi monokl na prawym oku. Zawsze ubrany w elegancki surdut i koszulę, z zegarkiem kieszonkowym. Jego żona sprzedaje warzywa na targu, a córka wyjechała do Irimgardu, by tam szkolić się z alchemii.
Leonard to dobroduszny człowiek, który kocha księgi. Przykłada się do sprzątania, cierpliwie układa alfabetycznie każdy dział, sumiennie naprawia zniszczone okładki i dokłada wszelkich starań, by poniszczone wydania szybko ściągać w półek.

Miano: Edmund Geberg
Rasa: elf
Wiek: 300 lat
Profesja: introligator
Charakter: neutralny dobry
Specjalność: skórzane oprawy
Zajmowane stanowisko: introligator
Opis postaci:
Edmund to cierpliwy elf o jasne karnacji, ciemno-blond włosach oraz niebieskich tęczówkach. Spędził wiele lat na nauce kaligrafii, a także na pojmowaniu garbarstwa, potrzebnego do odpowiedniego wyprawienia skór. Te umiejętności postanowił przenieść na grunt księgarski – zajął się bowiem oprawianiem książek i ozdabianiem ich w różne wzory i kroje pisma. Na szczęście jako elf miał wiele na to czasu, bo zostanie introligatorem nie było aż tak łatwe. Zaczepiał się przy różnych mistrzach, by podejrzeć ich styl i tajniki tejże pracy. W końcu sam został jednym z lepszych i pracował teraz dla Venatori.
Pochodzi z Irimgardu, ale przeniósł się do Cesarstwa już jakiś czas temu. Słyszał o Zakonie Venatori, z gdy usłyszał, że otworzono na nowo ich bibliotekę, sam zgłosił się tam do pracy. Razem z nim przyjechała do Cesarstwa elfka, Nemete. W tym momencie mają trójkę dzieci.

Miano: Jovit
Rasa: człowiek
Wiek: 30 lat
Profesja: ochroniarz
Charakter: neutralny zły
Specjalność: obezwładnianie
Zajmowane stanowisko: ochroniarz

Miano: Bovit
Rasa: człowiek
Wiek: 30 lat
Profesja: ochroniarz
Charakter: neutralny zły
Specjalność: walka wręcz
Zajmowane stanowisko: ochroniarz
Opis postaci:
Jovit i Bovit to bracia, bliźniacy. Wychowywali się na przedmieściach Azeloth – a dokładnie w tej biedniejszej ich części. Obydwaj czarnowłosy, postawni i wysocy wyrobili sobie zmysł przetrwania i umiejętności walki, zmuszeni do tego życiem. Nigdy nie byli nauczeni rozdzielania zła od dobra – matka i ojciec, nadużywający alkoholu nie potrafili przekazać synom takiej wiedzy. Dlaczego obydwaj sprawdzają się jako ochroniarze? Przyjęli zasadę, że przemoc będzie ostatecznością. Jovit udoskonalił się w obezwładnianiu, żeby dać oponentom czas i możliwość na przemyślenie swego występku przeciwko niemu (lub dobru, które ochrania), Bovit z kolei lepszym jest w tej części, kiedy argumenty słowa i przytrzymania nie dają rady. Teoretycznie źli, doskonale nadają się do wypełniania jasno określonych obowiązków. Jak ktoś niszczy księgi, to trzeba go uspokoić. Jak się nie uspokaja, to trzeba go wyrzucić.


Miano: Sebard
Rasa: hobbit
Wiek: 80 lat
Profesja: archiwista
Charakter: prawdziwie dobry
Specjalność: katalogowanie
Zajmowane stanowisko: archiwista
Opis postaci:
Sebard jest wesołym, niewielkim Hobbitem, który jest najbardziej energiczny ze wszystkich pracowników biblioteki. Jego bezpośredniość i poczucie humoru pozwala mu na dogadywanie się z bibliotekarzem, ochroniarzami i introligatorem. Często opowiada o swojej rodzinie – o rodzicach, trzech brata i czterech siostrach, a także o swojej żonie, którą – jak ciągle podkreśla – kocha bardziej niż własną pracę. Jest bardzo sumienny i dotrzymuje obietnic. Uwielbia katalogować księgi, dlatego po tym, jak dowiedział się o ponownym otwarciu biblioteki, zatarł ręce i nim został przyjęty, już w głowie układał wszystkie księgi, nadawał im numery, zakładał karteczki z danymi. To dzięki niemu wiadomo, jakie księgi znajdują się w bibliotece oraz jakich można się niedługo spodziewać. Razem z Edmundem tworzą zgrany duet. Czasami żona hobbita, Laura, przynosi zapracowanemu personelowi obiady.


5. Lista stworzeń oraz roślin, jakie można tam napotkać:


Żywopłot i ozdobne krzewy, ale nic szczególnego i charakterystycznego.

6. Koszt lokacji:

15 987 126 sztuk złotych monet

1x Pracownia rzemieślnicza 
1x Stragan 
1x Szkoła

7. Typ lokacji:

Lokacja organizacyjna
Właściciel - Venatori

8. Autor:

Minersi

Wróć do strony głównej